Podnikatelská nálada spadla na třetí nejslabší úrovně od roku 2014 - na 51,3 bodu z 51,9 bodu v únoru. Současně nálada v průmyslu spadla na nejnižší úrovně od roku 2013, a to zejména kvůli výraznému zhoršení výroby a nových objednávek - ty byly nejhorší od roku 2012. Zvlášť nepříjemný je vývoj v Německu, kde jsou nové objednávky nejhorší od dubna 2009 - tedy vrcholných propadů průmyslu po pádu investiční banky Lehman Brothers.
Je jasné, že německá ekonomika je jednou z nejvíce exponovaných vůči eventuálnímu tvrdému brexitu bez dohody a že ji také nejvíce z celé EU trápí zpomalující Čína. Poslední tvrdá data (průmysl za leden) sice ukazovala na opatrnou stabilizaci německého průmyslu, ale nejnovější podnikatelské nálady bezesporu znovu zvedají varovný prst. To i proto, že nejistota spojená s brexitem na trzích pravděpodobně přetrvá déle a zhoršování podnikatelských nálad ještě nemusí být u konce.
Z pohledu ECB se s novými čísly v zásadě nic klíčového nemění. Centrální bankéři ve Frankfurtu rezignovali na růst sazeb v tomto roce a za tím si jednoduše budou stát. Zajímavější bude situace v Česku, kde si ČNB nechává dveře k utahování měnové politiky ještě otevřené. Poslední čísla z eurozóny ale hovoří jasně - vnější nejistoty přetrvávají a s dalším růstem sazeb není kam spěchat. Příští týden proto od ČNB očekáváme další rozhodnutí “beze změny”.