Jiří Kouda: Odporní a slizcí, ale s námi!

KOMENTÁŘ

Během dvou dnů, které otřásly trojkoaliční pravicovou vládou Petra Nečase, stačily Věci veřejné doplnit cimrmanovskou křivku nadějí a zklamání o třetí mezistupeň, a to utrpení na druhou. Ta ovšem nepostihuje jen „odporné a slizké“, kterak se o VV vyjádřil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, ale celý kabinet. Autora výroku na adresu politické filiálky ABL nevyjímaje.

5. dubna 2012 - 06:59

Je pochopitelné, že blazeovaná „státotvorná“ vicepremiérka Karolína Peake po raketovém kariérním vzestupu, z místa odejít nechce a radostně po „pokynu“ předsedy véček Radka Johna demisi odložila. Ministr dopravy Pavel Dobeš tvrzením, kolik toho ještě má rozdělaného, nutností reformem v době krize, nezní moc přesvědčivě. Ale zřejmou podporu již ministři VV obdrželi již v úterý večer, kdy Kalousek prohlásil, že slizká je strana VV, ale že s ministry véček problém není.

Také ultimativní požadavky véček se nepovedly svojí mlhavostí – řešit Lesy ČR, Mosteckou uhelnou, dávky ministra Drábka apod. Těžkotonážnosti pádu vlády neodpovídají. A k argumentu, že aby se v určitém společenství (míněno vláda) dalo žít – jak sdělil místopředseda VV Tomáš Jarolím, to aby člověk ječel. Jediný smysl by momentální veverčí výstřelek měl, kdy se tak snažily změnit personální změny ve vládě. Je však zřejmé, že jim snaha - například získat spravedlnost a odstranit Jiřího Pospíšila (ODS) a nahradit ho třeba Peake - těžko výjde. Amatéři narazili.

Tvrdý postoj ODS a TOP 09 měl dvě podoby. Ta první – demisí nic ultimativně nevyjednáte, to radši začneme jednat se sociálními demokraty o předčasných volbách – zněla velice přesvědčivě. Ta druhá měla zřetelný podtext ve smyslu rozděl a panuj. Rozdělit véčka a zajistit tak vládě dostatečnou podporu pro její přežití i s nutným počtem poslanců.

Pokud tedy kabinet přežije, budeme jen svědky postupného štěpení Věcí veřejných. S blížícími se řádnými volbami rozpadem poslaneckého klubu a ani přestupy do ODS či TOP 09 se u některých jedinců nevylučují. Řeči o nutnosti dotáhnout reformy, zvláště v době krize (ačkoliv se právě i ony reeformy na poklesu růstu české ekonomiky zle podílejí – jak konstatoval Miroslav Singer, guvernér ČNB) je třeba brát jen jako ideologické žvásty. Ovšem uchu Kalouska a Nečase lahodící a těm je jedno, z jak odporné a slizké dílny tito jedinci vylezli. Hlavně když jsou naši, že. Navíc se i jim hodí, že se odhalený, byť letitý, kmotrovský a ODS krytý průšvih Bém-Janoušek, poněkud zakryje mediální kočkování této karikatury politické strany a vládní krize.

To ostatně platí i pro variantu bouře ve sklenici vody. Pokud se véčka uklidní, tak vše přejde, kromě kanálové pachuti. Pak se zase – a opět pod hromadou frází o reformách a krize – budou vesele předávat přehnané majetky církvi, decimovat školství, policii a hasiče, privatizovat zdravotnictví a při destrukci státního sociálního systému ničit i průběžné penze dluhy a miliardy přesouvat do kapes soukromých fondů. Slizcí a odporní, ale naši, že. Tak jako dosavadní dva roky. Kalousek si neuvědomuje, že tímto označením natírá celou vládu. Překonal tím okřídlené paroubkovské vládnutí i s marťany.

Ve hře je několik variant a žádná z nich, včetně vyhlášení předčasných voleb, se nevylučuje. Vládní mančaft mění stanoviska z hodiny na hodinu a je těžké sdělit, co bude výsledkem.

Nicméně ODS a TOP 09 je v podstatě jedno s kým budou prosazovat program pro elity s asociálním dopadem pro většinu obyvatel (paradoxně i pro mnoho svých voličů). Ať se ale proboha Kalousek a Nečas aspoň neohánějí nějakou morálkou. Zvláště Kalousek, starý matador spojenectví na dva dny, když dojednal v roce 2006 společnou vládu lidovců s ČSSD a podporou komunistů.

Dosud se však za dvacet let ještě nevyskytla vláda, která by tak děsivě zdecimovala věrohodnost politiků a politiky. Skandály, z nichž každý jeden by ve vyspělé Evropě vedl k pádu vlády, už dosáhly počtu, v němž se přestávají sice zkoprnělí lidé orientovat, avšak začínají protestovat, byť anebo proto, že pro zcela zkornatělý a ignorantský kabinet zkorumpovaných novo i starodinosaurů jsou jen protivným mediálním bzučením. Dokonce se vládním stranám podařilo – což je jejich opravdu skvělý výkon - u mnohých slabších povah zpochybnit i samotné principy parlamentní demokracie.

Toto odporné společenství, formálně nazývané vládou Petra Nečase, by nemělo přežít letošní léto. O to by měli usilovat všichni občané od leva do prava. A i ti občané, kteří jsou orientovaní pravicově, by si měli přát, aby tento spolek zkorumpovaných vládních politiků vyklidil co nejdříve pole a demokratická pravice si prošla poučením, že Nečasova vláda korupce, zadlužování a asociálního olupování občanů, není jejich šálek kávy. Bez ohledu na její propagandistické bludy, kterým snad už nikdo nevěří.

Psáno pro Prvnizpravy.cz
Jiří Kouda




Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?