Pro srovnání – pravoslavná církev, která je na naše území od 19. Století, institučně je zakotvena od 1. republiky. To z jejího lůna pocházel biskup Gorazd, zavražděný nacisty v souvislosti s atentátem na Heydricha. A ačkoli má pravoslavná církev skoro pětkrát více věřících, vykazuje menší počet duchovních a od státu dostává nižší roční příspěvek, než právě ona Apoštolská církev.
Kdo tedy je Apoštolská církev, jíž jeden každý občan republiky zaplatí více než tisíc korun? Patří mezi evangelikální církve, takzvanému letničnímu hnutí. Jednotlivé skupiny takto orientovaných křesťanů se začaly na našem území sdružovat po roce 1910, církev jako taková byla zaregistrována státem v roce 1989. Současný církevní zákon ji pochopitelně zrovnoprávňuje s ostatními křesťanskými církvemi v Česku.
Daňového poplatníka, z jehož kapes půjdou miliardy podepsané premiérem na církevně-restitučním šeku, bude zajímat, jak vypadá početní statistika Apoštolské církve. Tedy: v roce 2011 církev měla 184 duchovních a necelých pět tisíc věřících. Počet věřících na jednoho duchovního tak činí pouhých 27. Výše roční finanční podpory od státu v roce 2011 je vyčíslena na 48 a půl milionu korun. Výše finanční náhrady podle navrhovaného zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi představuje astronomickou cifru 1 miliardu a 56 milionů. Rozpočítáno na jednoho věřícího to tedy je 214 093 Kč.
Při pohledu na tato čísla lze vcelku rozumět argumentům, které vyčítají řečenému zákonu mimo jiné to, že umožňuje, ba kodifikuje nerovnost, zvýhodňování určité menšiny oproti většině, že v něm jde o vyhazování neuvěřitelných a hlavně těžko odůvodnitelných prostředků, které budou chybět na skutečně potřebné projekty v oblasti školství, zdravotnictví, sociální péče a podobně. A přitom je zřejmé, že Apoštolská církev v roce 1948 vůbec neexistovala, komunisté jí tedy nemohli ani nic zabavit, "církevní restituce" by se na ni vůbec neměla vztahovat, a přesto dostane od státu - přesněji řečeno od nás všech - přes 1 miliardu. Zřejmě je cosi shnilého ve státě českém.
Petr Žantovský