Připadá mi tak trochu, že žiju v míchačce, ale permanentní vládní a politická krize má jednu zásadní výhodu. Člověk už to nebere tak vážně a tříbí to uvažování o nejrůznějších více či méně pozoruhodných možnostech.
28. října 2012 - 07:00
Kdopak asi povede ODS. Kdopak asi bude nový předseda vlády? A co v Brně? Budou s novináři mluvit nebo se zašijou tiše někam, kde je nebude vidět a budou se novinářům vyhýbat? Inu, uvidíme…V Radě České televize i Českého rozhlasu zbývá jedno místo a tak si výbor vyslechl ty, kteří se touží stát radními. Zavzpomínali jsme na časy, kdy po místech v radách toužily i desítky lidí. Teď to byli sotva čtyři do každé rady a to ještě polovina z nich nepřišla. Že by to byl důsledek všeobecně panujícího marasmu? Všichni mají pocit, že nic nemá smysl?
Český rozhlas i Českou televizi bude kontrolovat NKÚ. Proč ne, koneckonců. Poněkud znepokojivé však je, že poslanci nepochopili, že kontrola v institucích, majících za jeden z hlavních úkolů tvůrčí činnost, je těžko proveditelná pomocí pouhé kalkulačky. Pokud stát touží kontrolovat, zda veřejnoprávní média moc neutrácí za nábytek nebo auta, inu, dobrá. Ale jak chce „cifršpion“ kontrolovat zda pan režisér Krejčík či pan dirigent Bělohlávek nejsou nááááhodou moc drazí a zda by tedy nebylo lepší si na to najmout nadšeného amatéra? Nebo zda koupě Slavíčka pro Národní galerii není nehospodárné… Mnoho štěstí cifršpiónům. Nicméně už evropská Směrnice 80/723/EHS o zprůhlednění finančních vztahů mezi členskými státy a veřejnými podniky a o finanční průhlednosti uvnitř určitých podniků v souladu s článkem 151 Smlouvy o EU vnímá veřejnou službu vysílání jako nehospodářkou činnost, a tudíž vyňatou z cifršpiónského euroslídění. Ono „poskytovat vyvážený a rozmanitý program“, „plnit demokratické, sociální a kulturní potřeby konkrétní společnosti“ a „zaručovat pluralismus, včetně kulturní a jazykové rozmanitosti“ není žádnej kšeft, ale řehole. Říkat to ale českým poslancům při vládní rozpočtové krizi je jako házet na stěnu hrách. Kroupy teprve přijdou.A protože i věci mediální přichází ve vlnách, tak Senát pustil do světa zákaz hlasité reklamy, což se určitě bude líbit divákům, ale nepochybně méně se to bude líbit zadavatelům. Fakt, že hlasitá reklama je otravná, je jim vcelku jedno. I kdyby na mne někdo řval název pracího prášku v hladině decibelů, kterou má startující stihačka, stejně si ho nekoupím jen kvůli tomu. Některé reklamy jsou tak pitomé, že mne od nákupu výrobku dokonce dokážou odradit. Jako více, než osmdesát procent lidí, kteří jsou nuceni reklamy sledovat. České televizi je to vcelku fuk, porotože už skoro žádnou reklamu nemá. Naštěstí.
Senát taky projednal podporu kinematografie. Fond kinematografie je neuralgickým bodem filmařů a tak i tentokrát přišla na výbor Deana Jakubisková. Žena, která, co si za těch mnoho let, kdy se věnuji parlamentu, pamatuji snad na každém výboru, věnujícímu se filmu. Mezi tím, kdy poslance školila, je stihla napomenout a říci, že nesnáší, když ji nikdo neposlouchá a baví se. Určitě si tím mezi nimi získala mnoho přátel. Na jedné straně hladové filmaře chápu. Ano, je třeba je podpořit… Stejně jako klempíře a kominíky, houslisty a fagotisty, básníky a trubadůry, zvoníky, astronomy a jiná ohrožená povolání. Na druhé straně, pokud si vzpomínám, veliká část filmařů byla ještě nedávno vášnivými zastánci „svobodného trhu bez přívlastků“, očekávaje v Praze Hollywood, aniž si uvědomili, že spolu se socialismem také ztratí „svůj Barrandov“ a „svoje jistoty“. Teď jim kručí v břiše a nikdo to neslyší. Někteří ve Sněmovně škodolibě říkají, že stále ještě ne dost. Každá mince, i ta sebelesklejší, má dvě strany a každý chleba je namazaný jen z jedné strany. Tak snad jim to vyjde.Agentura Mediaresearch pro Asociaci televizních organizací udělala průzkum, kterého se zúčastnily děti od čtyř do 14 let. Průzkum zjistil, že děti stráví s médii zhruba čtyři hodiny denně, mladší zhruba tři, starší zhruba pět. Přičemž četbě časopisů věnují asi pět minut, dvacet minut knihám. Překvapivě asi padesát minut poslouchají mluvené slovo.
Když jsem kdysi psala práci o označování audiovizuálních děl hvězdičkami, nikde jsem se nedočetla, jestli média (tak zvaná „moderní“) dětem škodí, nebo ne. Nepochybně poněkud zplošťují pohled na svět. Nepochybně jim ubírají na lidském kontaktu a místo matek jim čte pohádky přehrávač. Nepochybně ničí jejich kreativitu a připravuje je na konzum. Jaké ale tyhle děti budou, nikdo neodhadne.Náš český rybníček je takový přátelský a hlavně se zdá, že by tu asiněkdo těžko tutlal několik desítek let pedofila a možná i nekrofila,jak zní nejnovější obvinění slavné hvězdy BBC. Jimmy Savile nebyltakový svatoušek, jak se zdá. Protože, jak to tak vypadá, o jehospádech věděla snad celá BBC, zadělal všem na parádní problémy i posmrti. Poslanci zkoumají, kdo všechno mohl vědět o tom, že Savile zneužíval prakticky každého, kdo mu přišel pod ruku a komu bylo méně,než třicet (původně to vypadalo, že dvacet, ale zdá se, že Jimmy nebylvybíravý), včetně pacientek psychiatrického ústavu, jehož byldobrodějem, či dětí, které účinkovaly v jeho pořadu. Britské novinyukázaly na ještě jeden problém. Dobře, BBC ho kryla, ale někdo mupřece musel umožnit k těm dětem přístup. Ať už to byl zmiňovaný ústavči jiná zařízení, která se o děti starala. Možná to smete i novéhoředitele BBC, který o tom prý věděl taky. Nejhorší je, že pedofilnísklony většinu takto nemocných přivádí k jejich potenciálním obětem –lidsky i profesně. Ano, pedofilie je nemoc, kterou jsme učinilizločinem, aniž hledáme lék. Pedofilové, i agresivní, se stávají vychovateli, učiteli, vedoucími zájmových kolektivů, trenérymládežnických oddílů, ale i zpěváky dětských písní či herci pohádek.Nikdo jim nebrání v kariéře. A my se pak divíme. S trochou cynismu se dá říci, že v tomto uspěchaném stresuplném a odcizeném světě bez lékařské preventivní péče dnes děti milují a s dětmi si dokáží hrát už jen oni. Nemohou si pomoci. Násilí na dětech schvalovat zcela jistě nelze. Ale že by se násilí neprozradilo za padesát let v tak prudérní zemi? Jimmy Savile byl úchyl. Perverzní, excentrický klaun. Byl jím už od pohledu. Kdo sledoval jakýkoliv jeho skeč, nemohl si myslet, že jenormální. Ale který takto perverzně pitvořící se komik není blázen? Celá země ho milovala za jeho úchylnost, aby se teď po jeho smrti mohla nad jeho perverzitou pohoršovat. Za celý jeho dlouhý život se nenašel nikdo, kdo by ho veřejně odhalil a odsoudil… Neviděli, neslyšeli.
Evropská komise touží navýšit publikum kulturního a tvůrčího sektoru. Hodlají na to dát skoro dvě miliardy eur. Chápu, že kultura je důležitá, ale jak konkrétně chtějí diváctvo donutit ke zkulturnění, to věru nevím. Prý tím, že by umělci a profesionálové měli zaujmout nové mladé publikum, jak vyjevila komisařka pro kulturu a vzdělávání Androulla Vassiliou.
Palec dolů pro tenhle týden bez lítosti dostává Madeleine Albrightová. Její naštvané ječení při konfrontaci s prosrbskými aktivisty mne výrazně zklamalo. Ano, jistě to nebylo příjemné. Ale měla být připravená i na odmítavé reakce. Chápu, že dnes může mít možná výčitky za tisíce mrtých, za rozbombardovaná města a „kolaterální škody“. Ano, chápu, že házet na někoho plakáty není zrovna vrchol zdvořilosti. Je to ale menší zlo, než házet na někoho bomby. Ale každý neseme následky svých činů a plakát nikoho nezabije.
Čínské úřady zablokovaly čínskou webovou stránku New York Times a většinu přístupů k hlavní stránky poté, co noviny odhalily, že rodina premiéra Wen Ťia-pao ovládá majetek nejméně 2,7 miliardy dolarů.Majitelé Penguin s Bertelsmannem, který ovládá Random House, jsou v jednání o sloučení obou vydavatelství, aby tak stvořili největšího vydavatele knih na světě. Analytici již dlouho předpovídají další kolo fůzí v knižní obchodu, který je ovládán vydavatelstvími HarperCollins, Random House, Hachette, Simon & Schuster, Macmillan a Penguin. E-book je nepřítel všech prodavačů písmenky potištěného papíru.New York Times ohlásil 11% nárůst v digitálním předplatném o téměř 600 000 čtenářů. Nicméně, jak tisková verze, tak digitální reklama utrpěly pokles.
Evropská komise varovala Microsoft, že riskuje vyšetřování svého nového systému Windows 8, pokud společnost nesplní závazky, týkající se svobodné volby webového prohlížeče.Amazon má být zbaven svého obrovského daňového zvýhodnění z prodeje elektronických knih poté, co Evropská komise nařídila Lucembursku uzavřít mezeru v DPH. Amazon je registrován jako lucemburská společnost a zaplatí této zemi DPH ve výši 3%, i pokud prodává e-book britským čtenářům. Musel by platit DPH 20%, pokud to měl sídlo ve Velké Británii. Amazon přitom britským čtenářům DPH 20% účtuje... Zisk má tedy jen z této „optimalizační“ operace 17%...Evropská komise nastínila opatření, které mají za cíl zpřísnit kontrolu online hazardních her. To je rychle rostoucí, multi-miliardový průmysl, lákající podvody a praní špinavých peněz. Internet ale překročil státní hranice už dávno…76 roků dějin analogové televize ve Velké Británii skončilo, když byl analogový TV signál vypnut v Severním Irsku. Switch-off. Tím se dokončil britský pětiletý digitální procesu přechodu, za cenu více než 1 miliardu eur, který byl naplánován v roce 1999 a začal v roce 2007. Uvolnily se kmitočty, které budou využity pro mobilní služby čtvrté generace (4G). Češi na tom jsou líp. Naplánovali v roce 2005, prováděli rychle a skončili letos v létě.
Google News zavádí rozšiřitelné multimediální výsledky vyhledávání.Švédský Plán pravicové švédské vlády nahradit licenční poplatky daní z příjmu na financování veřejného vysílání uložen k ledu, tvrdí švédské ministerstvo kultury. Prý potřebuje důkladnější analýzu systému...Obyvatelé Islandu hlasovali pro novou ústavu. Tu si museli napsat sami poté, co jejich politické elity zkrachovaly spolu s bankami v roce 2008. Ústavu psal speciálně vyvořený panel 25 občanů země s přispěním internetového portálu, kam přišlo na 3600 komentářů a 370 návrhů. Panel také používal Facebook a Twitter ke komunikaci s veřejností. Návrh ústavy obsahuje ustanovení, která umožňují 10 procentům voličů vyvolat svá vlastní referenda.Čeká nás něco podobného? .
Irena Ryšánková