Irena Ryšánková: Obraty doleva, obraty doprava

KOMENTÁŘ

Podivné bezčasí před volbami. Všechno ztichlo, jen strany nám vzkazují.

22. září 2013 - 07:00

Jana Bobošíková, která nosí bůhvíproč hlavu vzhůru, olemovala sloupy na Plzeňské a zaplavila Anděl víc, než povodeň. Za Bobošíkové Hlavu vzhůru kandiduje i české extrémní pravice „národovec“ Jan Kopal, známý z uskupení „Vlastenecká republikánská strana“ či „Národní domobrana“.

Občanští demokraté volí (na twitteru) pravici, protože „nechtějí komáry“. Množství parodií na heslo o volbě pravice nejspíš pustila na internet sama ODS - jako virál. Aby vůbec nějak zaujala. Nicméně cynismus jejich zklamaných voličů dal sloganu nový význam.

Topka zase bojuje s demokracií za demokracii. Zdá se, že univerzální nepřítel byl opět povolán do boje. Pokud ale jsou lákajícím programem stran komunisté, respektive boj proti nim, pak ovšem komunisté musí svůj program plnit. Jedině, že by se pro změnu odvolávali na nutnost nevolit pravicové strany a tím by uzavřeli kruh.

Pravicové strany rovněž překvapivě bojují proti berlusconizaci médií, která doteď nikomu  nevadila. To bylo ovšem před Bakalou a před Babišem. Teď už to taková legrace není. „Z toho spojování kapitálu jsme znepokojeni,“ řekla Němcová. A tak celá ODS obrací zrak k médiím veřejné služby jako jediné záchraně, která jim v mediálním prostoru zbývá. Kdybych byla škodolibá, vzpomněla bych všech těch řečí o tom, že trh řeší vše (kdysi to byly kádry, ale čas oponou trhnul). Pokusy privatizovat média veřejné služby, škodit jim ořezáváním poplatků či je alespoň dostat na trajektorii pádu neustálým zpochybňováním jejich role ve společnosti zaměstnávaly desítky občanských demokratů ve sněmovně od roku 1998 doteď. Občanští demokraté nyní na místo privatizace chtějí platit i ČTK z koncesionářských poplatků poté, co je agentura na pokraji bankrotu i  zcela nesmyslně spojit rady České televize a Českého rozhlasu. ODS po debaklu s podporou podnikatelů superhrubou mzdou, zjednodušením daňových přiznání na jeden list papíru a s nesplněným závazkem likvidace přebujelé státní administrativy postavila tentokrát svou kampaň na „obyčejném člověku“. Vytáhla do boje proti... sběračům kovů. Chce, aby ze tří přestupků byl trestný čin. V reakci na radikalizaci v sociálně vyloučených lokalitách by občanští demokraté omezili i sběrny kovů…

Tajemná kampaň Paulus vs. Ihnačák vrcholí a nikdo neví, zda se Ihnačák objeví na kandidátce Babiše, jehož billboardy jsou skoro stejné, a nebo zda Babiše kuchaři rozsekají do polévky, kterou bude prodávat Lidl, který kampaň platí.

Čeští Piráti prohlašují, že jsou cool. Vedle transparentního účtu mají i transparentní účetnictví. Jo, a podporují zavedení všeobecného základního příjmu… Tak nějak nechápu jejich název. Že by slavný pirát Sir Francis Drake zaručoval základní příjem svým námořníkům, vedl účetnictví a zpovídal se berňáku? Drake zakotvil v září 1580 v Plymouthu a poklad, který přivezl, pokryl výdaje státního rozpočtu britské koruny na celý jeden rok. Sir Henry Morgan, Thomas Tew, William Kidd či zakladatel Bank of England, lord Montagu, lord strážce pečeti a ministr zahraničí jeho královského veličenstva se také transparentně berňáku nezpovídali a přitom pomáhali vytvořit to, co se dnes nazývá Commonwealth. Černá vlajka s lebkou a zkříženými hnáty - slavný Jolly Roger, byla vždy vlajkou svrchované svobody. Jo, děti, měli byste si přečíst historii pirátství a nekoukat jen na pubertálního Jacka Sparrowa…

Motion Picture Association of America sdružující držitele práv k filmům a televizní tvorbě, vydala studii provedenou společností Compete, ve které obviňuje Google, že je nejoblíbenějším nástrojem pirátů pro hledání nelegálního obsahu. Prý zodpovídá za 82 procent návštěv pirátských stránek, 74 procent pirátů uvádělo, že díky vyhledávačům objevili stránky, které nelegální obsah nabízí. Je na čase rekonceptualizovat copyright a přizpůsobit pravidla realitě, s respektem vůči svobodě projevu v digitálním věku. Doba trvání ekonomické ochrany autorských práv by měla být výrazně snížena a právo informovat o informaci (agregace hledání) by mělo být pro vyhledávač jako veřejnou službu bezplatné. Za peníze pouze tehdy, pokud je agregát vyhledávání zpoplatněn.

Netflix se přiznal, že s fenoménem pirátství lze pracovat i jinak: firma sleduje torrenty a další pirátská překladiště a podle popularity tam umístěného obsahu upravuje nabídku svého streamu.

Britský regulační úřad pro média Ofcom dokončil průzkum zaměřený na vyhodnocování spotřebitelského chování a postojů k legálnímu a nelegálnímu materiálu chráněnému autorským právem na internetu. Zásadním objevem je, že pouze malá část těch, kteří copyright porušují, má na svědomí drtivou většinu případů. Společnost Kantar Media zpracovala celkem 21 475 dotazníků a to v období  od května 2012 do května 2013. Průzkum ukázal, že 58% uživatelů internetu alespoň jednou za rok stáhla nebo streamovala autorsky chráněný materiál. Podle Ofcom je 2% uživatelů internetu  zodpovědných za 74% veškerých případů porušování autorského práva. Typický „pirát“ je podle statistik muž ve věku 16 až 34 let nižšího společenského postavení (skupina C2DE), dobře seznámen s online technologiemi.

Uhlobaron Zdeněk Bakala už není in. Doly OKD bouchly v době, která se mu asi dost nehodí. Bohužel se tak horníci rovněž stali předmětem předvolebního boje. Což si nezaslouží. Poslanec Lubomír Zaorálek kdysi označil chování Bakaly za gaunerské.

Ostatně, právě osudy horníků byly tím, co mne opět přivedlo k přemýšlení o tom, proč mají internetová média stále ještě diskuse. Je možné, že slouží jako prostředek k vybíjení frustrace a kanalizaci latentního „tekutého“ hněvu četbou frustrovaných občanů. Pravdou ale je, že tolik odporných výlevů na hlavu horníků jsem snad ani já nečekala. Docela by mne zajímalo, kolik z těch, kteří mají tak jasný názor, by přežilo jeden jediný pracovní den horníka. A kolik těch urputných bojovníků za to, aby se staral každý sám o sebe, je na hranice existence. Zjistila jsem totiž, že právě ti, kteří nejvíce bojují proti sociálnímu státu, jsou namnoze sami sociální případy. Asi je to povznáší. Ovšem takto „nahá“ hloupost národa není zrovna nic, co by člověka těšilo. Zejména, když se to přetočí ve volební téma. Zřejmě nejsilnější. Ale zřejmě by ho, na rozdíl od ostatních témat, raději nikdo neviděl. Odhlédnuto od mediální interpretace, Bakala s úsměvem a doutníkem v ústech patrně vytuneloval vlastní firmy, za mlčení odborářských předáků. Sobě ponechal dividendy, státu sociální a sanační náklady. Demonstrace rozhořčených horníků přišly s křížkem po funuse. Rozdíl mezi  podnikatelem a poctivým fabrikantem je ten, že podnikatel má konto na Kypru, zatímco fabrikant má komín továrny kdesi na Ostravsku. Doba přeje podnikatelům. Zatím.

Praha bude mít nový chrám konzumu. Doslova. Odsvěcený kostel sv. Michaela se změní v nákupní galerii. Křesťanům na magistrátu to nevadí, kardinálu Dukovi také ne.

To takový Vladimir Vladimirovič Putin, to je jiná třída. Poté, co o přestávce baletu sdělil světu, že se rozvádí, pokračuje ve své macho jízdě. Nejnověji navštívil koncern Kalašnikov v Iževsku. A taky si zastřílel… Jak jinak. Hájil tradiční hodnoty… Boha, stát, rodinu. A na Valdajském diskusním fóru nevyloučil další kandidaturu na post prezidenta.  Jen mám pocit, že se letos nějak neslavil Den rodiny, co kdysi zavedla Světlana Medveděvová.  Asi to bude tím baletem.

Česká televize bude od středy vysílat předvolební debaty. Budou je moderovat Daniela Písařovicová a Jakub Železný. Václav Moravec nastoupí na superdebatu 24 října a pak s Marcelou Augustovou bude uvádět volební studio. Otázky zůstávají. Předvolební debaty tentokrát vysílá i televize Barrandov. Dlužno dodat, že bez větších dopadů.

Český telekomunikační úřad hodlá rozjet rozhlasové digitální vysílání v roce 2014.

Vláda má novou mluvčí. Janu Jabůrkovou, která přišla z ministerstva pro místní rozvoj a z ČEPS. Snad se jí bude dařit, i když její mandát je patrně omezen existencí této vlády. I když, kdo ví….

Evropská komise doufá, že bude brzy realizován návrh na vytvoření jednotného telekomunikačního trhu v EU. Máme se na co těšit. Operátoři už méně…

Nova dostala od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání pokutu 600 000 korun „za odvysílání násilných scén před 22. hodinou“. Jde o Kriminálku Las Vegas. Zdá se, že o odpolední animované průstřely mozku přijdeme. Škoda. Budou mi chybět.

CNN uzavřela smlouvu s hercem a producentem Tomem Hanksem na dokumentární seriál „The Sixties.“ CNN oznámila, že půjde o desetidílný seriál, který bude mapovat klíčové momenty šedesátých let 20 století. Hanks bude produkovat sérii společně s Garym Goetzmanem a Markem Herzogem a rovněž bude vypravěčem. Prezident CNN Jeff Zucker vydal minulý týden prohlášení, v němž vyjadřuje nad spoluprací nadšení. Premiérový díl se bude zabývat atentátem na prezidenta Kennedyho.

Facebook má „důvěryhodné mediální partnery“. Podle poněkud neuváženého vyjádření firmy k novým API Keyword Insights a Public Feed, které Facebook uvolnil, jsou těmi „důvěryhodnými“ Buzzfeed, CNN, Today Show (NBC), Sky TV, Slate, The Economist a Mass Relevance. Jestli právě tato informace oněm zmíněným médiím prospěje, bůh suď. Každý večer mezi 20:00 a 23:00 se jen ve Spojených státech přihlásí na Facebook něco mezi 88 a 100 miliony uživatelů.

Podle nové zprávy z Digital TV Research je Discovery Channel nejrozsáhleji distribuovanou stanicí v Evropě. Pokrývá 270 mezinárodních kanálů ve 43 zemích EMEA. Zpráva od TV Channel Distribution in Europe uvedla, že Discovery Channel je k dispozici na 171 platformách. National Geographic je nejrozšiřenějším HD kanálem. Britská BSkyB vede v HDTV nabídce se svými téměř 70 HD kanály.

Britská ministryně kultury Maria Miller žádá britskou společnost BskyB, poskytující satelitní vysílání, internetové připojení, telefonní služby a ostatní placené televizní platformy, aby přestala zpoplatňovat BBC za přenos jejích kanálů. Otázka „must carry“ je živá i v Británii. Podle ministryně by BBC měla být naopak placena od BSkyB za umožnění přístupu ke svým kanálům.

Mezinárodní federace žurnalistů a Centre for Law and Democracy z Halifaxu vydaly Příručku mezinárodních standardů a mediálního práva arabského světa. Příručka nabízí doporučení standardů a přístupů, jak by měla fungovat arabská média podle představ prozápadních právních a mediálních teoretiků: vytvářet „tlak na změnu“ a posuzuje, do jaké míry jsou právní režimy médií v arabských zemích ve shodě s těmito „normami“. Cílem je podporovat novináře a další pracovníky sdělovacích prostředků „v jejich boji za svobodu médií“ a reformu mediálního práva v regionu. IFJ ani CLD přitom nezachovávají tu zdrženlivost, kterou požadují od novinářů a chovají se bez obalu aktivisticky: vyjadřují plnou podporu generální stávky v Tunisku, komentují státní moc v Egyptě, v Barmě či na Ukrajině. Nicméně nikdo soudný nečeká, že by muslimské země změnily své mediální zákonodárství a etické kodexy, postavené na šíření islámu a hodnotách práva šaría…

Volby se blíží a po nich uvidíme.  Možná budeme i koukat.

Irena Ryšánková



Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?