Úkolem Centra proti terorismu a hybridním hrozbám je chránit občany a stát
Sobotka 27. ledna Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) navštívil. Při té příležitosti uvedl, že si vláda nemůže dovolit ignorovat bezpečnostní hrozby. Na vytvoření CTHH má jiný názor než Zeman. Na dotaz, pokusí-li se jeho postoj k centru změnit, odpověděl, „že předseda vlády tady není od toho, aby školil prezidenta republiky." Podle premiéra si však vláda nemůže dovolit ignorovat existující hrozby. „Tohle není o školení prezidenta republiky. Tohle je o tom, abychom čelili reálným hrozbám," tvrdí Sobotka. [Zdroj: http://domaci.eurozpravy.cz/politika/180895-sobotka-navstivil-centrum-proti-dezinformacim-zemanovi-poslal-vzkaz/]
Sobotkův text publikovaný na Prvních zprávách.cz připomíná svým charakterem spíše než komentář, sterilní prohlášení politika na tiskové konferenci. Vyjádření, že centrum bylo zřízeno na základě Auditu národní bezpečnosti a „díky výstupům auditu nyní budeme postupně reagovat“, případně, že je „důležité, aby byla posílena koordinace v této oblasti na úrovni celého státního aparátu“ svým jalovým obsahem jistě další diskuzi nepodnítí. Ostatně, co se divím? Právě proto takovouto frazeologie politici rádi na brífinku používají. Přesto se však chci zastavit u premiérova názoru, že CTHH má „chránit občany a stát“ (hovořím-li v tomto komentáři o činnosti CTHH, mám vždy na mysli jeho sekci „boje s dezinformacemi“). Důvodem mého pozastavení je údiv nad vírou Bohuslava Sobotky v sílu státního aparátu, zde konkrétně chránit v oblasti dezinformací, jedním tahem, jak občany, tak stát.
Domnívám se, že premiér občany a stát nepokládá za jednu a tutéž entitu. Mezi kritéria státu, jak jsou definovaná v Konvenci o právech a povinnostech států přijaté roku 1933 v Montevideu patří mimo jiné i „stálé obyvatelstvo“. Občané sice obyvatelstvo státu vytvářejí, jsou s ním však pro svou individualitu neztotožnitelní. Zájmy občana a zájmy státu nejsou shodné. Často jsou protichůdné. Diametrálně. Stát občana vrchnostensky (i násilím) ovládá. Občan stát soudně žaluje. Jak tedy může CTHH v oblasti boje s dezinformacemi chránit zájem státu, a jak zájem občanů?
Pokud se jedná o stát, zdá se být odpověď jednoduchá. Základním organizačním elementem státu je státní moc vnucující jednotlivci, sociálním skupinám i celé společnosti svůj státní zájem. Již jsme uvedli, že i násilím. Státním zájmem České republiky jako člena Evropské unie (EU) je důsledné plnění politiky stanovené orgány EU. Ty mají na základě Lisabonské smlouvy k členským státům direktivní pravomoc (Česká republika je v důsledku toho státem s omezenou suverenitou). Vzhledem k členství v Severoatlantické alianci (NATO) je státním zájmem ČR získat postavení spolehlivého článku aliance, byť dle Washingtonské smlouvy žádnou direktivu členské zemi uložit nelze. Že ostatní státy aliance na povel povinně vystartují k obraně jiného člena NATO je záměrně živený mýtus. Jinak řečeno typická DEZINFORMACE! Momentálně jako projev loajality k alianci hodlá vláda vyslat do aliančních sil působících ve východních státech NATO stovku vojáků.
K ochraně realizace státního zájmu tedy CTHH přispět může. Jelikož některé státní zájmy určitá část občanů kriticky komentuje (chcete-li, napadá a někdy pěkně nevybíravě), může být působení centra zaměřeno i proti nim. Ostatně s tím ministerstvo vnitra předem počítá a připravuje se na to. Dokazují to slova vedoucí CTHH Evy Romancovové ve vysílání Radiožurnálu, že „česká veřejnost má určitou tendenci mít negativnější postoje k Americe, k NATO, k Západu obecně.“ (Český rozhlas, Radiožurnál, 5.1.2017).
Pokud se jedná o skutečnost, že CTHH má chránit občany, řada z nich nechápe, před čím by je měl tento ministerský útvar v oblasti dezinformací chránit. Domnívají se, že jsou i bez moudré rady od státu schopni sami rozpoznat, co je pravda, a kdy jsou klamáni (přece „MY NEJSME DĚTI!“ - pamatují ještě někteří na Štěpána v Kolbence v listopadu 1989?). Kvantita informací, jejich (zběsilý) pohyb a vzájemný střet plně odpovídá dynamice a charakteru dnešní doby. Do Evropy se valí nekontrolovaný proud muslimských migrantů. EU tlačí na členské státy, aby je přijali v rozsahu direktivně stanovených kvót. Jen kousek za hranicemi Česka islámský terorista masově vraždí na předvánočním tržišti. Z Ameriky přijíždějí do Evropy tisíce po zuby ozbrojených vojáků US Army. Tanky vybavená vojska NATO triumfálně pochodují na Východ. Žijeme uprostřed atmosféry se všemi příznaky studené války. Všechny události vyvolávají otázky, o nichž lidé potřebují s druhými hovořit. Debaty se točí okolo příslušnosti Česka k EU, diskutuje se o důsledcích masové migrace muslimů, o islámském terorismu, bohužel i o hrozbě války. Ideální platformou pro diskuzi poskytují mocné sociální sítě. Proto není divu, že se stanou loveckým revírem státem placených fact-checkerů (přel. „kontrolor faktů“). Se záměrem sledovat diskuze na sociálních sítích včetně blogů se vedoucí CTHH vůbec netají (viz iDNES.cz 3.1.2017).
Domnívám se, že diskutovat o otázkách, jež lidi nejen zajímají, ale i znepokojují je naprosto legitimní. Zejména jedná-li se o obavy z ohrožení lidí muslimskou migrací, případně válkou jde o právo politické. Již samotný program systematické observace diskuzí je pokusem státu zasahovat ústavně nonkonformním způsobem do práva na svobodu projevu. Takovýto permanentní dohled prozrazuje nepochybnou inspiraci praktikami Národní bezpečnostní agentury USA (pro dosažení ucelené informovanosti Obamovy administrativy agentura odposlouchávala pro jistotu i samotnou Angelu Merkelovou). Lze snadno pochopit, že Zemanovo přirovnání k známému paliči protestanských knih v období Jiráskova Temna není až tak přehnané.
Program CTHH však může také vzbudit obavy, že více než o ochranu „naivních“ občanů náchylných nechat se napálit zlovolnými hoaxy (přel. „falešná zpráva“) jde státu o permanentní sledování konkrétních tematických diskuzních facebookových skupin beroucích si na paškál činnost vlády, EU, NATO, migraci a americký militarismus. A co je s tím spojené, jde mu o sledování osob nejaktivnějších kritiků. Tvrzení Romancovové, že pro její centrum není důležité, odkud bude dezinformace pocházet (Aktuálně.cz, 3.1.2017) je vskutku absurdní. Zachytit autora šíření poplašné zprávy je zcela legitimním cílem orgánů činných v trestním řízení. A pochybuji, že by CTHH jako oddělení organizačně zařazené do Odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality ministerstva vnitra mohlo zdroje ignorovat. Jde-li o skutečné šíření poplašných zpráv vyvolávajících u lidí paniku a strach, je snaha o vypátrání původce pochopitelná, důvodná a z hlediska veřejného zájmu zcela správná. Obava však vzniká, že CTHH může (za součinnosti policejních orgánů) pod rouškou boje s hoaxy „preventivně“ postihovat nepohodlné kritiky, i když bude zřejmé, že jejich názory dezinformací nejsou, neboť jde pouze o vládě nepohodlnou kritiku. K těmto tendencím vlády, ministerstva vnitra i CTHH je přiléhavá Zemanova myšlenka, že ten, kdo zabraňuje druhým, aby vyslovovali svoje argumenty pouze dokazuje, že sám dostatek argumentů nemá.
Autor tohoto komentáře se na rozdíl od premiéra domnívá, že občané státní ochranu před dezinformacemi nepotřebují. Buď proto, že jsou sami natolik schopní orientovat se, nebo jim centrum stejně nepomůže. Proč to v pořadí druhé tvrdím? V Prvních zprávách.cz jsem se již zmínil, že v týdnu napjatého očekávání na inauguraci Donalda Trumpa se na internetu objevily zprávy o brífinku generálů US Army a NATO, kteří informovali o přípravě 3. světové války, k níž má dojít v blízké budoucnosti. K tomuto bylo možno na Youtube shlédnout navíc video, kde se hovořilo o spuštění války dříve, než prezident Trump uchopí otěže vrchního velitele americké armády. CTHH k těmto informacím, jež důvodně vzbuzovaly u lidí obavy mlčelo.
Poker face vlády
Jde Centru opravdu o dezinformace nebo o něco úplně jiného?
Mnoho lidí proto ještě v průběhu živě vysílané inaugurace amerického prezidenta trnulo, že se před Kapitolem kdesi s prstem na spoušti skrývá jakýsi Lee Harwey Oswald č. 2, aby Trumpovou smrtí umožnil Obamovi dokončit ďábelský válečný plán. Chvála Bohu, Dallas se 20.1.2017 neopakoval. A do teď je Trump živ a zdráv (snad taky již nový prezident US stihl zakopat Obamou třímanou válečnou sekyru).
Informace podané generály byly tedy typický hoax. Kde se však válelo ono pověstné (cenzorské) razítko DEFINFORMACE?