Irena Ryšánková: O svobodě a volbě

KOMENTÁŘ

Vy už to víte. Víte, jestli vyhráli ti, které jste volili. Pokud jste volili a já pevně doufám, že ano. Volte! By mělo být jedno z přikázání občanského desatera.

14. října 2012 - 07:00

Možná se mi to zdá, ale kampaň byla letos vizuálně i akusticky nenápadnější, než obvykle. Taky na předvolební mítinky chodilo míň lidí. Billboardy už také nejsou, co bývaly. Zejména tykadla už jsou taková nevtipná. Ale možná všichni šetří síly na předčasné volby do sněmovny (kdopak se asi zase svlékne dohana pro svou stranu?) a na volby prezidentské (tam se snad nikdo proboha svlékat nebude).Média se utěšeně zabývala průzkumy, ve kterých spletla páté přes deváté. Nejnápaditější v propagandě byla Mladá fronta Dnes, která si průzkumů vzala střídavě různě, ty, které se jí zrovna hodily. To, že to byly průzkumy nesrovnatelné, nikdo nezjistil. Média se stejně zabývala i průšvihy a skandály. Po kterých zítra už nezbude nic než pachuť her v zákulisí. Hojně se diskutovalo, přičemž se ukázalo, že někteří kandidáti by snad ani diskutovat neměli… Každý je ale svého štěstí strojvůdcem.

Naplno se také rozjel vysokoškolský rok a mediálně konferenční podzim. Kromě mediální konference v Telči, kterou pořádala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání s laskavou pomocí České televize a Českého rozhlasu, se taky konferovalo v Senátu. O sociálních sítích a médiích.

Telčská konference nahradila proslulý Český Krumlov s tak byl první ročník lehce nostalgický. Tvrdé jádro kočovného cirkusu mediálních profesionálů přijelo do prostor telčské jezuitské koleje, aby zde diskutovalo mimo jiné i o svobodě slova. Diskuze probíhala v bývalém sklepení a tak byla stísněná. Zřejmě to byl záměr. Největší úspěch měla soudkyně Nejvyššího správního soudu. Nikoho na hranici neupálila, klatbu exkomunikace nevyslovila, ale mnoho nechybělo. Neustále zdůrazňovala odpovědnost médií, jako kdyby všichni ostatní ji mít nemuseli. Média jsou pokřiveným zrcadlem pokřivené reality. Nic víc.

RRTV chce otevřít prostor pro komunitní média (chvályhodná idea), ale ráda by si podržela jejich obsahovou regulaci (nerealistická idea). Komunitní média stejně jako občanskou společnost regulovat nelze. A už i obsahové regulaci v neregulovaném internetu také odzvonilo (s výjimkou Íránu a Číny). Proč by měly komunity chtít na FM a v DVB multiplexech provozně drahá média regulovaná, když jim broadbandový internet dává možnost provozovat média neregulovaná? Ale prosím, proč ne… Když si to milé komunity a jiné neziskové společnosti zaplatí, ať si provozují, co chtějí. Katolická církev provozuje křesťanské rádio Proglas, na které věřící do kasiček vyberou 32 milionů ročně. Huliči marihuany provozují internetové Rádio Rastafari (bez obsahové regulace a s neznámými ekonomickými výsledky), technaři vysílají na Rádiu Techno (také bez obsahové regulace), Petr Žantovský vysílá oblíbenou hudbu na rádiu Ethno, které provozuje na ziskovém principu ztrátově (jako malopodnikatel s obsahovou regulací, aniž to berňáku vadí),Romové provozovali stejně ztrátové internetové Rádio Rota, neb vromských osadách není internet, Jazzová sekce provozuje rádio Hortuspro své redaktory. To je služba komunitě, kterou si komunity provozujísamy pro sebe. Za své. Dovedu si představit firemně sponzorovanézahrádkářské rádio Hornbach či Rybářskou stanici Podběrák. Neziskové,ale plné komerčních doporučení. Dovedu si představit fotbalovoustanici Banikpyčo, cyklistické rádio OlpramFičák či církevněpropagandistické rádio Strážná věž stejně, jako komunistické rádioFutura. To ale je reklama a propaganda, nikoliv veřejná či komunitníslužba. Český rozhlas provozuje v režimu veřejné služby už dávnointernetové stanice D-Dur, Dechovka, Jazz a Wave, obsluhujícímenšinové hudební žánry, což veřejná služba je.

Diskutovat o komunitních rádiích se má i celý příští rok, pravila Rada ústy předsedkyně Kalistové. Řešení se nabízí - jedno jediné. Provozovatel musí být registrovaná nezisková společnost či municipalita, striktně oddělená od komerčních aktivit kohokoliv, výkon musí být pouze lokální (do 1% pokrytí), obsahová regulace musí být minimální – pouze stávajícími zákony (zákaz propagace nenávisti, alkoholu, tabáku a drog, prznění děvčátek a pomlouvání, zákaz reklamy), financování musí být přes transparentní účty pouze z darů komunity posluchačů a příznivců. Vznikne tak stovka kostelových rádií Maryja, stovka obecních tlampačů Starostovo a několik nadšeneckých romantických projektů Květinounezarmoutíš a Mírprovšechny.

Za zákaz reklamy, zaměřené na děti a zákaz reklamy ve vysílání pro děti bych byla všema deseti. Zvrhlost, s jakou je pohádka proložena reklamou, zejména v Animáčku, przní vkus od nejútlejšího věku. Ale vlastně je to jedno. Už dvě generace dětí vychovává South Park a strýček Skrblík – a to je umění, ne reklama na budoucí politické strany.

Senátní konference se nesla v didaktickém duchu. Vím, že učitelé jsou zvláštní sorta, ale domnívám se, že facebook už dolehl i k uším pedagogů nižších stupňů škol. Co bylo poněkud překvapivé, byla rekce senátora Nenutila na ukázku kyberšikany s fotografií dívky a jakýmsi poměrně explicitním textem. Ukázat kyberšikanu totiž není důstojné Senátu, jak nám vyjevil senátor za Chebsko a Tachovsko. Takže – ano, hnusné věci se dějí, ale hlavně o tom, proboha, nemluvme. A to ani na odborných seminářích, k tomu určených. A už vůbec hnusnost světa tam venku nesmí dolehnout do důstojného sídla.

BBC má problém. Velký problém. Kromě toho, že se tam tedy mezi sebou lidé vdávají, žení a spí spolu, jak jsem již psala v minulém sloupku, ukázalo se něco mnohem horšího.

Známý, slavný (a - pro BBC naštěstí - mrtvý) moderátor Jimmy Savile, který dokonce obdržel šlechtický titul, zas nebyl takový svatoušek, jak se zdálo. Od roku 1970 totiž znásilňoval a sexuálně obtěžoval mladé dívky. Některá obvinění prosakoval již za Savilova života, dokonce již v sedmdesátých letech, ale vždycky se to tak nějak… ututlalo. Byl totiž hvězda. Vzhledem k tomu, že se Savile věnoval charitě, probíhá boj to, zda to byl dobrák, který „měl rád děti a pomáhal jim“ nebo zvrhlík. I ti mají děti rádi. Uvidíme….

“Deset let, které otřásly světem médií“ se jmenuje nová zpráva, kterou napal vědecký pracovník RISJ Dr.Rasmus Nielsen Kleis a zveřejnil Reuters Institute. Ukazuje to samé, co název. Více než desetiletí trvající časté a dramatické otřesy v oblasti médií, které erodují online média a sociální sítě. Prostě souboj papíru a konzumu s internetem a sdílením obsahu. Tradiční média neodvratitelně prohrávají. Příští zpráva v roce 2022 nejspíš bude mít název „Deset let pohřbu tradičních médi“. Zpráva zkoumá šest „blahobytných demokracií“ (Finsko, Francie, Německo, Itálie, Spojené království a Spojené státy) a dvě rozvíjející se ekonomiky (Brazílie a Indie). Výzkum platil grant Open Society Foundation miliardáře Sorose.

V Británii mají problém s urážkami na sociálních sítích. Nové pokyny pro policejní stíhání projev v sociálních médiích mají být projednány britským parlamentem, aby se zabránilo „mrazivému efektu“ na svobodu projevu, kontatoval nejvyšší státní zástupce pro Anglii a Wales. Státní zástupce Keir Starmer řekl, že právo urážet „musí být chráněno“. Jeho komentář následoval v důsledku dvou stíhání za urážlivé komentáře na facebooku. Naposled byl potrestán Azhar Ahmed (20) 240 hodinami obecně prospěšných prací za napsání příspěvku o mrtvých britských vojácích. Mladík prohlásil ve facebookovém statusu, že umřít měli všichni. Protože vraždili nevinné. O mrtvé děti a ženy v zemích, kam britská armáda své vojáky vyslala, se nikdo nestará… Nová opatření budou zveřejněna před Vánocemi. Při monitorování britské svobody informací se ukázalo, že v Británii prokuratura v roce 2010 vedla 2347 vyšetřování kvůli stížnostem týkajících se příspěvků nasociálních médiích. Tento počet se v roce 2011 zvýšil na 2490.

Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) vyhlásila, že více než třetina světové populace je online - 1,1 miliardy lidí bylo připojeno k internetu. A počet mobilních telefonů se zvýšil o více než 600 milionů v roce 2011 na šest miliard. Ceny připojení k internetu v Africe byly v roce 2011 téměř sedmkrát vyšší než v Americe, a 20krát vyšší než v Evropě. Macau, Norsko a Singapur jsou považovány za země, které měly loni nejlevnější připojení k internetu. Madagaskar byl na dně tohoto seznamu, vedle Toga a Nigeru. Přitom 32 procent konektivity k internetu v rozvojových zemích se provádí na mobilním širokopásmovém připojení.

Julian Assange vydá knihu o svobodě a budoucnosti internetu.

To bude počtení…

Pro Prvnizpravy.cz
Irena Ryšánková



  


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?