Byli jste třeba někdy na nějaké svatbě? Snoubenci napjatě, nebo radostně, nebo oddaně, nebo zamilovaně nebo roztřeseně nebo ještě nějak jinak mlčí, než dojde řada na jejich dvojité ano. Ani od Nového roku to přitom není jinak. Jenže podle § 677 odst. 1 nového občanského zákoníku manželství nevznikne, pokud aspoň u jedné z osob hodlajících uzavřít manželství, nebyly v projevu vůle o vstupu do manželství nebo ve sňatečném obřadu nebo v souvislosti s ním splněny ; potřebné náležitosti. A podle § 660 snoubenci při (!) ; sňatečném obřadu mají prohlásit, zda příjmení jednoho z nich ; se stane jejich společným příjmením, nebo zda si oba svá ; příjmení ponechají, nebo zda příjmení jednoho bude jejich společným a ten, jehož příjmení nemá být společným, bude připojovat své dosavadní příjmení jako druhé ke společnému. ; Jenže snoubenci při svatbě už tradičně nic takového neprohlašují. Cosi v tomto směru zpravidla vykládá matrikář, nejspíš taky ne, i když si myslí pravý opak.
Nový kodex jinak přináší nebývalý respekt k českým tradicím, dokonce i ke starým dobrým českým příslovím. Lidová moudrost ; nás třeba učí, že mlčeti zlato. A v § 2426 odst. 2 nového zákoníku se to říká pěkně natvrdo: "škodu způsobenou vadou obalu skladovatel nahradí, upozornil-li na ni." Upozornils, plať. Pokud jsi ale na vadu neupozornil, pak mlčeti přece zlato, a tudíž nic platit nebudeš (ledaže bychom snad uvažovali tak, že se autoři jaksi spletli, což však u tak moudrých a pečlivých osob nelze předpokládat).
Díky novému občanskému zákoníku jsme navíc zemí neomezených možností. Nemáte vlastní vousy či chlupy? Natrhejte si. ; Nemáte vlastní vlasy? Jen do toho, najděte si vhodnou cizí hlavu a dejte se do škubání. Nelíbí se Vám vlastní nehty? Rozhlédněte se po kolemjdoucích a uškubněte si. Podle § 97 odst. 2 nového občanského zákoníku se přece má za to, že souhlas k oddělení takové části těla, jež se znovu obnoví, byl udělen (a to komukoli).
Nikdy dřív se nedostalo takové ochrany ani právům dětí. Opět posuďte sami: Chcete si prohlížet pornočasopisy a je Vám teprve šest? Občanský zákoník stojí pevně za Vámi: podle jeho § 459 zákonný zástupce (například rodič) nesmí odejmout zastoupenému (například svému dítěti) věc zvláštní obliby (neohrožuje-li tato věc jeho život).
Díky novému občanskému zákoníku jsme vpravdě informační společností, neboť máme právo na informace o kdejakém, hm, jak jen to napsat před dvaadvacátou hodinou? Podle § 111 odst. 3 občanského zákoníku má přece každý právo se dozvědět, jak bylo naloženo s tím, co pochází z jeho těla, a zda s tím bylo naloženo dostatečně důstojně (důvodová zpráva na str. 646 uvádí sice jako příklad toho, o čem máme právo se dozvědět, jak s tím bylo naloženo, a ohledně čeho máme právo, aby s tím nebylo naloženo nedůstojně, jen moč, ale fantazii se jistě meze nekladou). Teď mě tak napadá: možná by se dalo ušetřit za průhlednou kanalizaci, jen by stačilo zavést průvodní list toho, co pochází z lidského těla, kam by se podepisoval každý, kdo se s tím potká, takový pasport. Klidně vícejazyčný (třeba rusky: pasport ; pomjota).
Říkat, že nový kodex není skvělý, je prostě bohapustý nevděk.
(pro Prvnizpravy.cz Milan Kindl)