Irena Ryšánková: Nová vláda, Nové Strašecí

KOMENTÁŘ

Tak nevím, jestli noviny plní víc nová vláda, nebo bláznivka Džambulka a hejno jejích hysterických milců.

14. července 2013 - 07:00

Přemýšlím, zda majetnické upnutí se na duševně nedospělou je projevem pedofilie nebo ne. Ale kdo by byl čekal, že léto bude nakonec tak dynamické.

Potěšitelné pro budoucnost je, že podle nejnovějšího průzkumu SANEP je příznivců Okamury, Paroubka , Zelených a DSSS skoro stejné množství.  A prezident Miloš Zeman jmenoval novou vládu. Podle Miroslavy  Němcové politicky toxickou. To co je pro místopředsedkyni ODS toxickým, bude nejspíš pro politickou kulturu Česka osvěžením. Rusnok je připravený vládnout do nejbližších voleb - a to ať už řádných nebo předčasných. Ono mu nic jiného ani nezbývá.

Neutrálním okem vzato, ta vláda vůbec není složená špatně. Až na rosolovitého ministra financí Jana Fischera. Ale sehnat strážce státní kasy je problém a Fischer to vzal. „Tak tys to vzal, Mirku, tys to vzal…“ No, nic... Sponzorovaný Fischer vezme všechno. Je už takový, pro vlast by se roztrhal.

Nový ministr kultury Jiří Balvín přišel při svém uvedení do úřadu s poněkud netradiční myšlenkou, že zkrátí lidem „příliš štědré“ sociální dávky a dá je „na kulturu“, což je, mírně řečeno, poněkud revoluční nápad. Když nemáte co jíst, můžete aspoň zaskočit na operu. Nemáte li na chleba, jezte koláče. On už mu to jeho kolega, ministr práce František Koníček, vyžene z hlavy. Peníze mohou oba nalézt třeba v rozpočtové kapse generála Picka.

Miroslav Kalousek je stále nervóznější a tak by měl vyšetřovatel Jiří Mazánek začít už konečně také konat, ať ho zbytečně netrápí. Mainstreamoví novináři, až na výjimky, píší a vyprávějí o tom, jaký je Zeman, Rusnok a vůbec všichni hrozní, ODS je zhrzená do směšnosti a ČSSD lavíruje. To bude asi tím, že Slávek odjel na dovolenou (pokolikáté už?) a iniciativy se ujalo to racionálnější křídlo ČSSD, které má ve vládě několik želízek v ohni. Mimo ministra zemědělství a ministra práce ještě několik náměstků ministrů a šéfa kabinetu. Uvidíme, jak to nakonec dopadne. Ale od doby prezidentské volby si lid stejně dělá názor sám. Doba silných médií skončila.

Jednu pochvalu, související s prezidentem, bych tu ale měla. Tisková mluvčí Hana Burianová už - alespoň navenek – opustila svůj pocit, že prezidentova mluvčí je ředitelkou zeměkoule a tvrdá škola jí evidentně svědčí. Tak ji možná za chvíli zařadím do svého tiskověmluvčího allstars týmu. Místa je tam dost, na počet jeho členů nepotřebuju ani prsty jedné ruky.

Dumání nad šťastností přímé prezidentské volby a chaos ve sněmovně ovšem překrývá „Džambulínka Prdelinka“ Bartošová a její letní eskapáda. Nova a Blesk se zhrzeným přítelem Josefem Rychtářem brázdí Itálii a patrájí po trosce, která bývala kdysi docela příjemnou zpěvačkou. Jediný, kdo v téhle píár hře nejede, je asi jen chudák Bartošová. Sledovat to – a sledujeme to, aniž chceme, protože uniknout se tomu nedá – je poněkud surrealistické a člověka, který se zabývá životem médií to nutí se ptát, co je účelem. Zaplnit léto? Je to nějaká hra nějakého rádoby nástupce Orsona Wellese? Pokud ano, pak klobouk dolů. Ale bojím se, že spíš ne. Otázkou zůstává, jaká v tomto příběhu hysterického mileneckého trojúhelníku právně (ale nikoliv mentálně) dospělých je role policie a jak je možné řešit bulvární stalkerskou kauzu pomocí shengenského informačního systému.

Jmenování ředitele Národní galerie ministryní, která už tam neměla čtyři dny být, rozvířilo mediální hladinku jen drobně, ale rozhodně ne nezanedbatelně. Jiří Fajt, kterému je naprosto jedno, že jeho jmenování budí rozpaky, se prostě stát ředitelem chce. Ostatně, to má společné s Janem Fischerem. Želé s k želé vine, skoro jako pytlík gumových medvídků. Ale zatímco Fischer byl shledán podivným (vcelku právem), Fajta adoruje Jednotná Kulturní Fronta (dále JKF). Má snad být JKF Fajtovi za co vděčná? Nebo je jen Fajt jedním z nich? Už sám fakt povstání JKF na obranu někoho (kohokoliv) budí ostražitost – nejen u filmového majora Zemana. Doufejme, že Balvín projeví zdravý rozum a vyhodnotí, jaké to je se jmenováním někoho po sezoně. Krok prvý zvládl dobře a prakticky okamžitě. Tři lidé skončili na hodinu hned první den ve funkci.

Velká vysílací rada skočila po portálu Seznam a jeho Peklu na talíři. Je sice fajn si tam propagovat svého zelináře, ale ….

Alžběta Plívová, mluvící doteď za TOP 09, bude od pondělka mluvit za Českou televizi. Asi to s Karlem nebyla taková idylka. Mluvit za ČT chtělo 105 lidí. Michaela Fričová na Kavkách zůstává a bude dělat charitativní projekty.

RRTV opakovaně upozorňuje nového provozovatele české BBC, Lagardere Active ČR, na porušování licenčních podmínek. Prozatím ještě neshledala důvody k odnětí licence.

České Radiokomunikace budou testovat od ledna příštího roku digitální televizi v ultra HD rozlišení 4K, která je čtyřikrát kvalitnější než formát HDTV.

Obhajoba u vojenského soudu s Bradley Manningem opřela svůj názor o stanovisko profesora práva z Harvardu, osvědčujícím, že WikiLeaks provádí legitimní novinářskou práci tím, že Manning zveřejnil obrovské archivy tajných vládních souborů. Profesor Yochai Benkler, který napsal široce citovaný akademický článek o WikiLeaks a vývoji watchdog žurnalistiky v internetové éře, vypověděl, že v době Manningových úniků se skupina WikiLeaks etablovala jako seriózní a cenný zdroj publikováním dokladů o firemních podvodech a vládní korupci po celém světě. Obhájci Bradley Manninga chtějí, aby několik z 22 bodů obžaloby proti němu bylo zamítnuto, včetně nejzávažnějšího obvinění, že  „pomáhal nepříteli“. A to pro nedostatek důkazů.

V rozsáhlé kauze odmítnutí strategie Apple na prodej elektronických knih na internetu, rozhodla federální soudkyně, že společnost se spikla s pěti hlavními vydavateli v kartelu na určování cen. Denise Cote z Manhattanu nalezla  přesvědčivé důkazy, že Apple porušil federální antimonopolní právní předpisy tím, že hrál  hlavní roli ve spiknutí s vydavateli, jehož cílem bylo  odstranění maloobchodní cenové konkurence a zvýšení cen elektronických knih.

“Vysílali jsme lži.“  22 zaměstnanců televize Al-Džazíra rezignovalo kvůli tlaku na zavádějící způsob pokrytí egyptských událostí po svržení Mohammada Mursiho a  kvůli  příklonu stanice na stranu Muslimského bratrstva. Haggag Salama obvinil stanici z „vysílání lží a manipulování s diváky“. Kareem Mahmoud řekl, že odešel, protože nesouhlasil s redakční linií kanálu a s neobjektivním zpravodajstvím. Někteří komentátoři kritizovali Al Džazíru za podporu Muslimského bratrstva ve vysílání o událostech v Egyptě. Novinář Abdel Latif el-Menawy, který stál v čele Egyptského informačního centra bývalého prezidenta Husního Mubaraka, řekl televizi Al-Arabíja , že Al-Džazíra je  propagandistický kanál Muslimského bratrstva. „Lidé si zpočátku mysleli, že Al-Džazíra byla hlasem revoluce. Myslím, že byli šokováni zjištěním, že ne.“

Ramadan Kareem, mluvčí izraelské armády IDF také  považuje vysílání stanice za propagandistické. Al-Džazíra zuřivě popírá obvinění z předpojatosti tím, že i jejich novináři v Káhiře trpěli zastrašováním poté, co byl sesazen Mursí. Hodinu po svržení Mursího egyptskou armádou  provedly bezpečnostní síly razii v káhirské kanceláři Al-Džazíry. Měly být zadrženu desítky novinářů.   

„Je  nepochybně nepříjemné pro odpůrce Bratrstva, slyšet názory muslimských bratrů, ale to není důvod k jejich  cenzuře,“ tvrdí Abdelfattah Fayed. „Pokud je obtěžování redaktorů  cena, kterou musím zaplatit za poskytování věrohodných zpráv, které naši diváci  očekávají, pak je to cena, kterou naši novináři byli vždy připraveni zaplatit“, dodal. Šéf Al-Džazíry v Libanonu Ghassan Bin Jiddo odstoupil v dubnu.  Generální ředitel satelitní sítě Al Jazeera Ahmed bin Jassim al-Thani rezignoval před čtrnácti dny -  aby se stal členem nové katarské vlády. Katar ve spojenectví s Tureckem poskytl „katarskému muži v Káhiře“ Mursímu, Muslimskému bratrstvu i jiným islamistům, působícím na bojištích Sýrii a Libyi, silnou finanční a diplomatickou podporu. Kvůli propagandě dokonce egyptští novináři vyhnali reportéry Al-Džazíry z tiskové konference. To je velmi špatná zpráva pro sunnitského „televangelistu“ Yusufa al-Qaradávího, který je duchovním vůdcem Muslimského bratrstva. Ten byl hvězdou Al-Džazíry mnoho let, jeho show, „Šaría a život,"“ viděly miliony lidí po celém Blízkém východě. Doba „probuzení“ končí. Lidé se probudili.

Dokumentarista Chris Barrett nahrál něco, co  je zřejmě historicky prvním zatčením zaznamenaným na Google Glass. Barrett byl na promenádě v Jersey, když zahlédl dva muže zápasící s třetím, kterého odvedli v poutech. Později Barrett zveřejnil video na YouTube a napsal o tom článek. Podle něj je „video důkazem toho, že Google Glass změní občanskou žurnalistiku navždy“. Obávám se, že Google Glass stejně jako jiné šmírovací kamery v brýlích, zapalovačích či propiskách nezmění jen žurnalistiku. Změní veškeré vnímání soukromí.

Microsoft vypnul 30 září MSN TV, dříve známou jako WebTV - průkopnickou službu, která jako jedna z prvních nabízela přístup k internetu prostřednictvím televizních přijímačů. MSN TV byla založena webovým podnikatelem Steve Perlmanem v roce 1996 a koupena Microsoftem za 425 milonů dolarů v roce 1997.

Ženy tvoří pouze 20% samostatných provozovatelů rozhlasového vysílání, ukázal výzkum.

Britská rada pro klasifikaci filmů BBFC vytvořila ve spolupráci s holandským NICAM nový online systém hodnocení, který umožní veřejnosti hodnotit jakýkoliv on-line obsah..

BBC má další skandál. V loňském roce sledovala e-mailové účty třiceti svých zaměstnanců. Prý kvůli podezření z úniku informací, obtěžování, krádeže a zneužití počítače. Účty tří zaměstnanců byly sledovány, protože BBC je podezřívala z účasti v tom, co popsala jako „škodlivou komunikaci“. Kromě podezření z úniku informací  BBC také sledovala jednoho zaměstnance, podezřelého z uplácení, jednoho z obtěžování a dva z krádeže. Osm bylo sledováno kvůli „zneužití počítače“, šest bylo v podezření z podvodu a čtyři byli sledováni kvůli disciplinární záležitosti. Sledování prováděla vlastní vyšetřovací službou, kterou BBC popisuje jako „vnitřní službu specializující se na vyšetřování trestné a jiné nezákonné činnosti, včetně podvodu, krádeže, obtěžování a stalkingu, nebezpečné komunikace, zneužívání systémů BBC a zabezpečení dat.“  Hezké zjištění.

Irena Ryšánková



Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?