Ústředí PENu předpokládalo, že jednotlivé národní kluby se k výzvě připojí bez diskuse aklamačně. Narazilo však na Slovensku. Slovenským centrem PEN klubu výzva projela jako blesk a vyvolala okamžitou, a nutno říci většinově zápornou odezvu. V bouřlivé diskusi, která k věci byla mezi členy slovenského PENu několik dní vedena, zazněly například tyto argumenty: Mezinárodní PEN chce dosáhnout zpolitizování Olympijských her. Vnášení politické agendy do Olympijských her jsme si ale prožili (oboustranně) za studené války a to poslední dnes je, aby byla vyhlášena nějaká nová, byť tentokrát jednostranně.
Zazněla i logická otázka: Olympijské hry ohrožují teroristi, kteří je chtějí znemožnit. Chceme se snad přidat na stranu teroristů? Jiný hlas v debatě připomněl, jak si některé západní kruhy počínají selektivně i v jiných oblastech, například rakouský Greenpeace, který vehementně protestuje pouze proti Temelínu, ale nikdy ne proti jaderné elektrárně téhož typu z maďarského Pécse.
Zásadní argumenty proti kampani Out of the Cold lze shrnout takto: Uvedené zákony nevnutil ruskému lidu nějaký diktátor, ale byly přijaty demokraticky zvoleným poslanci legálního parlamentu Zřejmě vyjadřují názor převážné většiny obyvatelstva Ruska. Tyto zákony neomezují svobodu slova, pouze trestají projevy, které jsou předmětem trestného postihu ve většině civilizovaných zemí světa, včetně USA. Jde o případy hanobení vlasti, vlajky apod., které urážejí city většinového obyvatelstva. Anebo jsou v rozporu se standardním chováním v sexuální oblasti. Ani na Slovensku, i když je členem Evropské unie a severoatlantických struktur, není dovolené propagovat homosexuální, lesbické či transsexuální praktiky mezi malými dětmi. Proč by to mělo být povolené v Ruské federaci?
Důvod nepodpořit kampaň „Out of the Cold“ je i ve specifické zkušenosti, kterou jsme my zde, na východ od železné opony, v minulosti získali – na rozdíl od dnešních západních moralistů. Čeští a slovenští obyvatelé, umělci, spisovatelé za čtyři desítky let – od komunistického puče do listopadu 1989 – vskutku zažili drakonický diktátorský režim a systematické porušování svobody projevu, a z tohoto podhoubí vyrůstali jiní hrdinové, než postpubertální členky Pussy Riot. Z těchto všech důvodů se většina členů Slovenského centra PEN nepřipojí ke kampani „Out of the Cold“. A my jen můžeme čekat, zda se tato zpráva, která není konformní k takzvanému většinovému, ale v podstatě jednou elitou nadiktovanému stanovisku, objeví ve většinových médiích – u nás i v zahraničí. A pokud ne, pak se ptejme, proč.
Petr Žantovský