Jan Campbell: Není návštěva, jako návštěva

KOMENTÁŘ

Zatím co se na světlo boží dostávají zprávy MZV Švýcarska, že závěrečný summitový dokument z Bürgenstocku a podpisy těch, co podepsali a těch, co poté odvolali (Ruanda, Jordánsko a Irák) nemají fyzickou podobu.

20. června 2024 - 07:00

Daleko na východě se dějí věci, které některým účastníkům summitu a mnohým z jejich šéfů doma již dnes dělají nové vrásky na čele.

Putin v Pchjongjangu

Severokorejský vůdce Kim Čong-un na letišti v Pchjongjangu přivítal osobně v noci ruského prezidenta Putina. Vládní letadlo Il-96-300 přistálo na letišti Sunan poblíž Pchjongjangu přibližně ve 2:22 místního času (20:22 moskevského času), podle údajů služby monitorování letadel Flightradar24. Celkem Putin překonal šest časových pásem a letěl téměř 7,5 tisíce km do cíle, aby po dvoudenní návštěvě letěl do Vietnamu a tím povýšil jeho status v regionu. Prezident Ruska naposledy navštívil KLDR v červenci 2000, dva měsíce po prezidentské inauguraci. V té době byl jeho protějškem Kim Čong-il, otec současného vůdce Kim Čong-una.

Jednání mezi ruskou a severokorejskou delegací začaly podle harmonogramu státní návštěvy ráno (19. června) v 06:30 moskevského času. V 8:00 se Putin setkal se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v rezidenci Kumsusan.

Z ruské strany se účastní ministr zahraničí Sergej Lavrov, první místopředseda vlády Denis Manturov, místopředseda vlády Alexandr Novak, tiskový tajemník prezidenta Dmitrij Peskov, poradce prezidenta pro mezinárodní záležitosti Jurij Ušakov, mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Ruské federace v KLDR Alexandr Matsegora, ministři Andrej Bělousov, Alexandr Kozlov, Michail Muraško, Roman Starovoit, náměstek ministra obrany Alexej Krivoručko, šéf Ruských železnic Oleg Bělozerov a šéf Roskosmosu Jurij Borisov.

Na korejské straně se jednání kromě předsedy KLDR účastní premiér Kim Dok Hun, ministr zahraničí Choe Song Hee, místopředseda Ústřední vojenské komise Korejské strany práce Pak Čong Čong-čung, tajemník Ústředního výboru strany Čon Won, vedoucí mezinárodního oddělení Ústředního vojenského výboru strany Kim Song-nam a náměstek ministra zahraničí Im Čong-il.

Zmiňuji se o sestavách delegací, protože indikují nejenom důležitost, ale počet, objem a šíři témat, o kterých se bude jednat, a která budou tvořit základ nové strategické smlouvy a vztahů mezi Ruskem a KLDR.

Jaký význam má návštěva a nová dohoda mezi Ruskem a KLDR pro Západ

Rusko a KLDR podepsaly komplexní dohodu o strategickém partnerství. Dokument upravuje mimo jiné vzájemnou pomoc v případě agrese vůči jednomu z účastníků. To představuje přímý úder, silnou ránu Spojeným státům a pošilhávajícímu NATO v regionu a na Ukrajině.

Uzavření smlouvy o strategickém partnerství je úspěchem Ruska za současných podmínek. Proč? Moskva se obrátila na ty země, se kterými byla komunikace dříve považována za toxickou kvůli tomu, že ruské elity se výlučně dívali na Západ. Nyní se ale situace změnila. A Korejci si vždy pamatovali to dobré, co pro ně Sovětský svaz udělal: zachránil je před Američany a před japonskou agresí. Proto Korejci cítí vděčnost ruskému lidu, Rusku a Putinovi.

Nevylučuji, že prezidentský kandidát Trump může návštěvu využít jako součást své volební kampaně proti úřadujícímu Bidenovi. Pokud vím, Američané nezaznamenali kvalitativní posuny ve vztazích mezi Moskvou a Pchjongjangem. Takže v případě zavedení jednotek NATO na území Ukrajiny v jakékoli formě, jejich účasti v nepřátelských akcích proti Rusku a jazykového mlžení si mohu představit pomoc z KLDR. Kromě zbraní to může být pomoc personální. Vojáci nebo dokonce občanská pracovní síla nasazená při obnově zničených měst.

Rusko trpí deficitem pracovních sil. KLDR má motivované vojáky proti Západu, jsou dobře vycvičení a je jich hodně. Pracovní síla je disciplinovaná, pilná a také ve velkém množství. V souvislosti s rozšiřováním NATO v Evropě a konfliktem na Ukrajině, stejně jako na pozadí existence aliancí vedených USA v severovýchodní Asii zaměřených proti KLDR, není strategická spolupráce mezi Ruskem a KLDR pro mne překvapením.

Předpokládám, že případné angažmá pracovníků KLDR v rekonstrukci měst v nových regionech Ruské federace bude Západem považováno za porušení sankcí. Indikují to slova prezidenta Putina, který označil omezení kontaktů s KLDR za nespravedlivý aspekt. S ohledem na poslední výroky válkychtivých v NATO a EU a situaci na ukrajinských bojištích si mohu ale představit, že Rusko se rozhodne (v tomto případě) porušit sankce Rady bezpečnosti OSN, jestliže se jedná skutečně o porušení sankcí. Takovéto porušení sankcí, na rozdíl od granátů, nelze skrýt, protože tisíce pracovníků z KLDR by byly samozřejmě, stejně jako výsledky jejich působení viditelné, a tím i výchovné pro pomatené západní politiky a občany EU.

V konečném výsledku by takovým způsobem Rusko mohlo pomoci řešit KLDR problém zahraniční valuty, potravinového zásobování a technologického pokroku. Proto předpokládám s pravděpodobností hraničící s jistotou, že jednání budou obsahovat tato témata, a že Severokorejci nezradí, budou bojovat po boku s Rusy až do konečného vítězství.

Střípky z průběhu návštěvy

Hostům z Ruska bylo nabídnuto kuřecí thanh, dušená treska v podobě bílého květu, kuksa s hovězí svíčkovou na mosazné misce, solené ryby s voňavými bylinkami, maso a mořské plody. Jako dezert se podávaly čokoládové sušenky se šlehačkou a borůvková zmrzlina. Jako nápoje byl nabízen ženšen a čaj z aronie.

Lekci z protokolu dostala ruská delegace. Musela opustit zasedací sál. Naznačují to záběry z přenosu ze setkání na YouTube kanálu Komsomolskaja pravda. V odpovědi na otázku o důvodu žádosti úředník odpověděl, že Kim Čong-un by měl vstoupit do zasedací místnosti jako první, poté ostatní.

Nevím, zda pro zahraniční turisty platí, že si mohou jednou denně koupit 15minutové Wi-Fi připojení. Nevím, zda auto může být v soukromém vlastnictví severokorejského občana, nebo musí být přiřazeno právnické osobě. Předpokládaná odpověď mi nabízí vysvětlení, proč není vidět mnoho osobních aut v ulicích, a proč veřejná doprava je přeplněná. Nevím také, zda průvodce, jestli kdy navštívím Pchjongjang, bude muset bydlet v témže hotelu jako já.

Wang Ťün-šeng, výzkumný pracovník východoasijských studií na Čínské akademii sociálních věd v Pekingu, naznačil, že návštěva ruského vůdce "jistě posune rusko-severokorejské vztahy na novou úroveň". Má pravdu. Dnes podepsaná smlouva o strategickém partnerství Ruska a KLDR to potvrzuje. Kéž by si to v Praze uvědomili. Souhlasu netřeba.

Jan Campbell



Anketa

Jakou vládní funkci podle vás zastává plk. Otakar Foltýn?