Irena Ryšánková: Nejhorší zprávy jsou prostě ty nejlepší

KOMENTÁŘ

Poslanci neví, jestli by sdělovací prostředky neměly věnovat více pozornosti Ukrajině. Měly. Neměly by ovšem mít tendenci k jednozdrojové informaci. Věta "Audiatur et altera pars" má hluboký smysl už od římského práva.

23. února 2014 - 07:00

Vždy musí být slyšeny obě strany. Některé poslance dokonce pobouřilo, že televize vysílala přenos z důvěry vládě, místo Majdanu.  Ráda bych je ujistila, že mejdan na Majdanu byl  v děleném obrazu, takže diváci o nic nepřišli. Pokud ovšem čeští poslanci tak nezměrně touží vyjádřit podporu tomu, o čem mají pocit, že je to „ukrajinský lid“, nechápu, proč si na plénu zařízli debatu  o Ukrajině. Asi by vláda důvěru získala o hodně později... Post scriptum: Všechny ukrajinské kluby fotbalových fanoušků vydaly prohlášení, že „stojí za revolucí“.

Volební výbor si vybral své milé (jak krásně říká Miloš Zeman) ku veřejnému slyšení.  Kandidáti se nám drobně rozmnožili, nebylo jich 36 (televize) a 18 (rozhlas), ale 45 a 19. To všechno chtějí členové volebního výboru stihnout za dva dny.  Dlužno dodat, že v nultém kole vybrali lidi, kteří mají s médii zkušenosti, i když některá jména jsou lehce bizarní.  Uvidíme, jak budou poslanci vypadat po dvou dnech nepřetržitého mluvení. Ostatně se domnívám, že ti, kteří budou hovořit někdy v pozdějším odpoledni, budou hovořit již ke stěně nevidoucích očí a otupělých myslí. Ale je to fuk. Budou hovořit. Historie to zaznamená.

Mezitím se nám opět zjevil otevřený dopis – petice „tvůrčích pracovníků“, apelující  na poslance, aby při volbě volili podle odbornosti a morální integrity kandidátů.  Pominu fakt, že odbornost a integrita nejdou a nemusí jít vždycky ruku v ruce. Nevím, jestli petici podepsal notorický petent Břetislav Rychlík, ale docela legrační je, že ji podepsala Olga Sommerová,  toho času první místopředsedkyně Bursíkovy strany LES. Ještě si nezvykla,  že se škatulky režisérka se přes škatulku notorická petentka dostala do škatulky začínající politička.

Skupina PPF, která zakoupila O2, se rozhodla, že Telefoniku O2 přejmenuje na M Telecom.  Pamatuju si, že jsem si kdysi své telefonní číslo pořizovala ještě jako Eurotel.  Ztracená marketingová příležitost. I proto, že Evropská komise touží zlikvidovat veškerou drahotu za roaming  v celé EU. Tož se prostě dovoláte odkudkoliv po EU za stejnou sazbu.

Televize Barrandov, která chtěla vysílat pro Husákovy vnuky, ústy svého ředitele Vladimíra Železného vyjevila konečně, jak to hodlá udělat. Nevím tedy, zda turecký seriál o životě sultána Sulejmana a jeho panování v Osmanské říši Velkolepé století (Muhteşem Yüzyıl) zrovna uchvátí dnešní dvacátníky, ale člověk nikdy neví.  Rovněž tak seriál z prostředí amerických hasičů Chicago Fire, jehož první sezona se na NBC vysílala v roce 2012.  Spousta svalnatých hrudníků, potu,  mužného utrpení a tváří, zašpiněných od záchrany životů.  Barrandov ovšem také podlehl trendu co nejdelších zpráv, do nichž nacpe i zaběhlou slepici, protože něčím to, kruci, vycpat musíme a ty jeho budou trvat 40 minut. Gratulujeme. Nyní již ovšem televize Barrandov cílí i na ženy středního věku.  Jo, pět procent se někde vzít musí.  

Husákovi vnuci sledují na YouTube dokumenty „Red Bull Stratos“,  „What If We Detonated a Nuclear Bomb on the Moon?“ či ruský naučný seriál z Pěrvovo Kanala „Udarnaja sila“, na počítačích pak filmy, ke kterým televizi nepotřebují . Třeba Captain America…

Česká televize hodlá změnit Události. Jak, to se zatím tají. Snad přestanou holky běhat po place… Snad se dozvíme víc informací a méně názorů.

Příběh Ruperta Mudrocha a Tonyho Blaira  by vydal na knihu. Kromě asi tří set stran fantastickým emailů mezi jeho (ex)manželkou Wendi Deng, patrně na téma, kdo má hezčí tělo, se ukazuje, že s bývalým ministerským předsedou trávila hojnost času na telefonu i Rebekah Brooks. Blair jí dokonce radil, po vypuknutí odposlechového skandálu, co má dělat.  O svém telefonické rozhovoru totiž informovala okamžitě své nadřízené. Bohužel pro ni i ostatní mailem a to navzdory tomu, že na ni Blair naléhal, aby jeho rady „zůstaly jen mezi námi“.  Rady přitom  uděloval v době, kdy se již v Británii začalo hovořit o tom, že Murdoch má příliš velkou moc. Tony Blair poradil Brooks mimo jiné to, aby byla ustavena vyšetřovací komise, v jejímž čele by stál někdo „osvědčený a spolehlivý“. Brooks ovšem minulý týdne u soudu řekla, že o odposleších nic nevěděla a rovněž řekla, že nevěděla nic o tom, že by News of the World  platil sto tisíc liber ročně hackerovi Glennu Mulcairovi.

Ve Spojeném království pokračuje hon na pedofily mezi televizními, rozhlasovými a filmovými tvůrci.  Zdá se ale, že někteří si již rozsah honu uvědomují. Porota osvobodila nedávno známého herce seriálu Coronation Street Billa Roacheho a jeho obvinění označila na naprostý nesmysl.  Série obviňování přišla po odhalení, že hvězda BBC Jimmy Savile byl pedofil a obtěžoval i nemocné děti a mladistvé.  

Soud v Káhiře ve čtvrtek odložil rozsudek nad novináři stanice Al-Džazíra, kteří jsou obviněni z napomáhání Egypťanům,  kteří patří k teroristické organizaci (čti  pomoci Muslimskému bratrstvu, které vláda postavila mimo zákon) a ohrožování národní bezpečnosti. Stát   Katar, který financuje televizi Al-Džazíra, podporuje Muslimské bratrstvo. Prokurátor prohlásil, že  novináři publikoval lži, které poškozují národní zájmy a dodali peníze, vybavení a informace 16 Egypťanům,  kteří čelí obvinění, že patřící do „teroristické organizace“. Novináři prohlašují, že jsou nevinní.  Soud bude pokračovat 5. března.  Lidskoprávní aktivisté  obviňují soud z porušování svobody žurnalistiky a svobody vyjadřování.  Šarif Mansúr, středovýchodní a severoafrický  programový koordinátor Výboru pro ochranu žurnalistiky prohlásil pro agenturu Bloomberg,  že „postavení novinářů před soud znamená, že se režim pokouší poslat zprávu, že pokud někdo nebude plnit vládní směr, pak se stane cílem. Soud má mrazivý dopad na místní i mezinárodní novináře, z nichž mnoho vyjadřuje obavy a cítí se být ohroženo a také se bojí pokrývat události v Egyptě – a to právě kvůli těmto událostem.“ Pokud budou novináři shledáni vinnými, mohou dostat trest od pěti do patnácti let.  Egypťané se často ptají novinářů v ulicích, zda pracují pro Al-Džazíra. Ano by mohlo znamenat výprask.

Firma Outbrain zjistila ve dvou studiích, že články s titulky obsahujícími „negativní superlativy“ jsou o 30% více čtené než články „bez superlativů“ a články s titulky obsahujícími „pozitivní superlativy“ jsou čtené o 29% méně  než články „bez superlativů“.  Nejhorší zprávy jsou prostě ty nejlepší…

Na rakovinu ve věku 74 let zemřel slavný novinář a profesor žurnalistiky Garrick Utley, který pracoval v NBC News  od roku 1963 do roku  1993, pak se přemístil do  PBS, ABC News a později  do CNN, kde působil až do roku 2002. V době vietnamské války vedl   saigonskou kancelář NBC News  a stal se tak prvním televizním reportérem na full time job, který pokrýval válku na místě. Býval moderátorem  „NBC Nightly News“ a „Meet the Press“. V roce 1992 Utley vydal kontroverzní komentář   na konci víkendového zpravodajství, vyjadřující názor, že tehdejší prezident George H.W. Bush by se měl vzdát znovuzvolení. V zájmu země. Spolupokrýval   zpravodajství o teroristických útocích  11.září 2001.

Škoda, že u nás takové nemáme.

Irena Ryšánková


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?