Nedostupnost některých léků ministerstvo dlouhodobě popíralo, ačkoliv z ČR mizí léky za více než 10 mld. Kč ročně. Jen pro představu, jde o celou 1/5 ročních nákladů zdravotních pojišťoven na léky. Ministerstvo zdravotnictví využívá nedostupnost léků k odůvodnění tlaku na úhrady a ceny léků.
Skutečnost je taková, že přívlastek „nejlevnější“ lze vztáhnout na zhruba třetinu hrazených léků. Zbytek je ve srovnání s EU v průměru. Proto například Ministerstvo zdravotnictví Slovenské republiky nedávno zakázalo vývoz léku Lyrica do ČR. Třetina léků nemá aktualizovanou úhradu, protože ministerstvo dosud nepovolilo provedení jediné úhradové soutěže. Vyhláškou ministra č. 376/2011 Sb. naopak u mnoha léků dochází ke zvyšování výdajů zdravotních pojišťoven. Jde o svérázný způsob, jak bojovat proti vývozu léků.
Dostupnost zdravotní péče nemůže být omezována touhou několika jedinců po enormním zisku. Pacienti nesmí být rukojmím obchodníků s léky, kteří sledují výhradně svůj prospěch. Politika současné vládní koalice nebrání mizení potřebných léků za hranice ČR, ale přímo tuto situaci podněcuje. Není samo sebou, že mezi nejvýznamnější sponzory ODS a TOP 09 lze najít subjekty, které se zabývají obchodem s léky (viz výroční zprávy politických stran 2012).
Očekávat od současné vládní koalice změnu v zajištění dostupnosti léků nelze. ČSSD se hlásí k řešení problému a bude hledat cesty, jak účinně omezit nedostupnost léků. Prioritou sociální demokracie je kvalitní, dostupná zdravotní péče pro všechny, nikoliv podpora zisků z obchodu léky.
Svatopluk Němeček