Irena Ryšánková: Nečasův DEFCON

KOMENTÁŘ

Po dvou dnech sledování nekonečného příběhu mě nic nenapadá neb se všechno řítí tryskem.  Sebrat myšlenky je věru trochu problematické.

16. června 2013 - 07:00

Termínem DEFCON 3 americký Pentagon označuje zvýšenou připravenost ozbrojených sil oproti normálu. Akronym DEFCON znamená DEFense readiness CONdition (stav obranné pohotovosti). DEFCON 1 odpovídá maximální připravenosti na aktuální bezprostřední útok. Američané si nepřipouštějí, že by na útok nebyli připraveni. Čeští politici se diví ještě dva dny po útoku...

Nikdy bych nečekala, že Petra Nečase zničí ženský. Ale patrně vyzařuje fluidum, o kterém nemáme my ostatní ani ponětí. A tak se příběh „plukovnického státního převratu“ posunul k bizáru. Homo Homini lupus est. Pokračování v nedohlednu.

Média mají žně. Tentokrát může těžko někdo tvrdit, že si novináři vymýšlejí. To, co se odehrává nyní před mikrofony a kamerami, by se vymyslet nedalo. Když premiérovu manželku nechá sledovat premiérova milenka, premiér svolá bezpečnostní radu státu v režimu tajné, což je problém, protože mezitím její některé členy této rady zatkli policajti za organizování toho sledování a vyslýchají je. Radka Nečasová, žena v domácnosti, dokázala odhalit vycvičené příslušníky vojenské rozvědky za tři dny.  A oni v tom počínání pokračovali i poté…

Premiér prohlásí, že vojenská rozvědka měla manželku premiéra chránit před  nebezpečím a na vině je možná tak akorát „nedorozumění a služební horlivost“, které si policajti se sluchátky na uších špatně přeložili do policejního žargonu. Policie zase mluví o realizování pachatelů. Nagyová je obviněná i z podplácení. Vyšetřovatelé zajistili „150 milionů v korun hotovosti a desítky kilogramů zlata“. Vyšetřovatelé nevyvrátili, že se zajímají o samotného premiéra, pouze to nemohli potvrdit, protože má „imunitu“. Z usnesení o zahájení trestního stíhání v kauze uplácení tří poslanců jasně vyplývá, že policie považuje za muže, který slíbil údajné úplatky, Petra Nečase. No jo, a on se ve Sněmovně přiznal… Martin Fendrych, kdysi náměstek ministra vnitra Rumla, dnes  publicista Aktuálně.cz, tvrdí, že „Rittigova chobotnice stáhne Nečase do pekel“. Nagyová měla o objektech sledování hovořit jako o „žrádle pro psy“…. Podle Kalouska je to ovšem „slabý čaj na zastřelení premiéra“.

Bombastický zásah může nakonec ve víru bombastických odhalení dopadnout stejně úspěšně, jako aféra Kristýny Kočí. Divadlo reality interpretuje nějaké realistické divadlo a autoři se začnou soudit o své duševní vlastnictví. Konečně se dozvíme, kdo píše scénáře.

Poučení z krizového vývoje: a) Jana Nagyová ani vojenské zpravodajství neumí používat internet. Kdyby uměli, netrvalo by týden, než by získali fotku Radky Nečasové. b) Radka Nečasová, žena v domácnosti, dokáže odhalit vycvičené příslušníky vojenské rozvědky za 3 dny. To je kvalifikace hodná paní Smithové.

Na to nikdo, mimo scénáristů aktivních opatření a krycích legend na vojenském zpravodajství, nemá fantazii. Ani PR oddělení úřadu vlády ne. Lidovky.cz se zeptaly Karla Schwarzenberga, zda zjištění vyšetřovatelů nevyústí v pád vlády. „Ne,“ konstatoval stručně šlechtic via SMS. V knize Terryho Pratchetta Pátý slon je „Homo Homini lupus“ mottem rodiny vlkodlaků v Überwaldu. Manželství se vždy skládá ze dvou lidí, kteří jsou ochotni přísahat, že pouze ten druhý chrápe. Pravil také Pratchett. Tentýž citát by šel vztáhnout i na koalici.  Nečas oznámil, že se rozvádí a své manželce nechává na krku čtyři děti. Ženy mívají různé důvody k rozvodu. Mílovými kroky se blíží předčasné volby.

“Mám být stíhán za to, že proto, abych se stal premiérem, jsem nabídl místo ministra zahraničí Karlu Schwarzenbergovi a pozici vicepremiérky Karolíně Peake?“  ptal se vyděšeně Nečas.

„Už nadále nechci být u toho, jak budeme přehlížet tyto věci. Nechci se na tom podílet, vrátím se do toho čistého prostředí mezi sportovce… Ke dnešnímu dni skládám mandát poslance parlamentu České republiky,“ řekl Jiří Šlégr z Paroubkovy strany LEV 21. Poslanci na pravici mu zatleskali. Jelikož byl zvolen na kandidátce ČSSD, nastupuje za něj sociální demokrat. Ovšem ten se jmenuje Petr Benda.  A ovšem je také LEV. Ústecké sociální demokracii pomáhej pánbůh.

Schodky rozpočtu porostou, lidé neplatí daně, pravil Kalousek. Když ale šlo o náhradu po povodních, tvrdil, že rozpočet se měnit nebude muset, neboť výběr daní je vynikající. Co tedy platí?

Navzdory řítícímu se světu se na horách Kavčích konala každoroční konference DigiMedia. Pravda, termín se, bohužel kryl s razií na vládě, tak byla pozornost některých účastníků poněkud rozptýlena, ale i tak tam padlo pár zajímavých věcí… Bývalý poslanec ODS Petr Pleva, toho času ve funkci poradce toho času nemocného generálního ředitele Českého rozhlasu Petera Duhana, opravoval panelisty, kteří si nepřečetli text zákona, aby věděli, kdy je nutno začít s rozhlasovou digitalizací. Měli smůlu, protože příslušný pozměňovací návrh do zákona 231/2001 Sb. připravoval právě Pleva… Plevu zase opravoval Štěpán  Kotrba, protože Plevou spočítaný termín nekalkuloval s volbami, které se neodvratně blíží a které ODS určitě nevyhraje. Takže rozhlasový switch off bude nejspíš vyhlášen už příští rok.

Česká televize na konferenci ústy ředitele ČT:D Kolihy odmítla označování vhodnosti pořadů, o které usiluje RRTV a její předsedkyně Kateřina Kalistová.

Přítomné lišky chválily jen ty svoje ocasy. Panelisté utěšeně lobbovali za rozhlasovou digitální technologii DAB/DMB v dalekém horizontu technologického nedohlednutelna, aniž by jediný z nich uvažoval o nastoupené virtualizaci celého mediálního prostředí do aplikací multifunkčních mobilních počítačů, které dnes nazýváme mobilními telefony a tablety. Domnívám se, že budoucnost v roce 2025 bude vypadat úplně jinak a rádio tak jak ho známe, už v tom asi hrát roli nebude. „Jeden obraz poví víc než tisíc slov“. Tato slova se poprvé objevila v inzerátu z roku 1921, paradoxně ovšem nešlo o obrázek, ale pouze o text, který tehdy propagoval reklamy na tramvajích.

Na konferenci Thinking Digital (Myslet digitálně), která se uskutečnila ve Velké Británii, odhalili už nyní designéři BBC prototyp něčeho, co považují za budoucnost rozhlasového vysílání. Koncept propojuje vysílání, obsah na míru a patentovanou technologii.

Takzvané „vnímavé rádio“ mimo jiné ví, kde jste, a podle toho přizpůsobuje obsah. Na konferenci bylo představeno rozhlasové drama, ve kterém byl scénář uzpůsoben aktuálnímu počasí.
CISCO promluvilo o telestěnách, které známe z knihy 451° Fahrenheita a budoucnost byla hned trochu veselejší. V předsálí konference mezitím probíhala přehlídka ztraceného času a přestárlých technologií DAB. Vcelku zbytečně strávený den, jen ta račí klepýtka a kuřecí prsíčka k svačině chutnala.

Prezident republiky má v těchto dnech jistě pestrý program. Ale i tak by si mohl najít chvilku a najmout někoho, kdo naučí mluvit jeho kancléře Vratislava Mynáře. Jeho rozšafně hospodský projev je sice možná bezva ke kafi, ale ve sdělovacích prostředcích zní opravdu děsivě.

Česká televize slíbila, že začne systematicky předávat Akademii věd výsledky z předvolebních průzkumů. Vždy tak bude činit tři roky po volbách, První předané materiály budou z roku 2010.

Nova docílila nové mety. Zprávařkou se u nich stane „bývalá playmate“ Petra Svoboda. Co vede české ženy k nepřechylování příjmení, to netuším  - ale stejně tak netuším, co vede Novu k tomu, aby zprávy hlásila dívka, jejíž nahá prsa si mohl prohlédnout kde kdo. Slibují si od toho, že se zprávy o rozpočtu stanou více sexy? Něco jako RedNews? Nebo že se jim zvedne sledovanost jinak otřesného zpravodajství, protože se každý bude chtít podívat, jak vypadá a představovat si, jak vypadá bez té halenky?

Řecká vláda přes noc, pod tlakem od svých věřitelů, a ve snaze snížit zaměstnanost ve veřejném sektoru, zrušila tamějšího veřejnoprávního – i když v jejich případě státního – rozhlasového a televizního vysilatele. Premiér pak zděšeně prohlásil, že to tak vlastně nemyslel, že ve skutečnosti nic zrušit nechtěl. Učinil tak poté, co na protest proti tomuto činu přestali vysílat všichni soukromí vysilatelé a s novináři solidární odboráři vyhlásili generální stávku. Docela by mne zajímalo, jestli by tohoto aktu solidarity byli schopni i čeští soukromí vysilatelé. Kdyby někdo vypnul Český rozhlas, přestal by vysílat i Lagardere? Kdyby vypnuli Českou televizi, přestala by vysílat Nova? Nebo by se zaradovali a posílali by tiskové zprávy, jak jim sloupla poslechovost/sledovanost? V Řecku ale jsou lidé politicky vzdělanější. Vědí, že dojde řada i na ně. A když se vláda nezastaví před vypnutím postátněných veřejnoprávních médií a vyhozením 2 900 novinářů, nezastaví se už před ničím. Rovnováha evropské demokracie  je velmi vratká. Nápad postátnit rozhlas a televizi měli i čeští občanští demokraté. Nevyšel. Nyní vidíme, jak mohl skončit. Generální ředitel BBC Tony Hall vyzval řeckou vládu, aby znovu zprovoznila státní televizního vysílání. Odsoudil jeho náhlé uzavření jako „nedemokratické a neprofesionální“. Solidaritu vyjádřil i Český rozhlas a Česká televize. Dopis řeckému premiérovi napsala jménem 50 veřejnoprávních vysílatelů i EBU. „Média veřejné služby a jejich nezávislost na vládě jsou srdcem demokratické společnosti“, konstatuje EBU.

Novela kanadského Broadcasting Act cestou zákona C-60 dala vládě možnost přímo rozhodovat ve fakticky veřejnoprávní (i když de iure také státní) CBC. Prostřednictvím Finanční rady, právo veta v několika oblastech (jednání mezi odbory a managementem, schvalování nových smluv, projednávání podmínek některých zaměstnanců, kteří nejsou v odborech atd.). Prezident CBC napsal parlamentní komisi, že zákon by „omezil nezávislost, která je naprosto zásadní pro činnost“, a předpověděl, že zákon by mohl způsobit rozpory mezi Vysílacím zákonem a Listinou základních práv. Toto by podle Lacroixe mohlo „potenciálně v soudních sporech postavit proti sobě vládu, CBC a odbory“. CJFE (Canadian Journalists for Free Expression) připojila k dalším pěti, které požadují, aby vláda premiéra Harpera vyňala CBC ze zákona C-60. Tento pokus ale okamžitě odmítl ministr financí Jim Flaherty, který zpochybnil jakoukoliv možnost změn v zákoně C-60: „CBC si může myslet, že je speciální nezávislou agenturou Království. To je ale špatně. Všechny agentury Koruny zodpovídají přes ministerstva parlamentu, tedy obyvatelům Kanady. Nemůžou si dělat, co chtějí, a to především s penězi daňových poplatníků,“ řekl Flaherty. Kanadský regulátor vysílání CRTC schválil vysílání reklamy na stanicích CBC Radio Two a Espace Musique. CBC dostala povolení k prodeji až čtyř minut reklamního času za hodinu, aby mohla dorovnat ztrátu příjmů poté, co jí byly zkráceny každoroční státní dotace.

Příjem STV jako součásti integrované RTVS je pětkrát nižší než příjem české ČT. Poplatek za televizi nebyl na Slovensku aktualizován už 10 let. Takzvaná smlouva se státem zajišťuje pouze částečné financování.

Google je největší mediální společností na světě. V roce 2011 měla příjmy 37,9 miliard dolarů Na druhém místě se umístila společnost DirectTV Group, která je provozovatelem satelitního vysílání a placené televize s příjmy 27,2 miliard dolarů. News Corporation s 26,4 miliardami dolarů skončila jako třetí. Osm společností z první desítky sídlí v USA, výjimkou je Bertelsmann a britská placená televize BSkyB, v níž má News Corporation podíl 39 %.

News Corp oznámila, že její veterán - finanční ředitel David De Voe, který sloužil jako finanční ředitel více než 20 let, bude na konci fiskálního roku odcházet do důchodu.

Steven Spielberg a George Lucas předpovídají masivní implozi  - zhroucení filmového průmyslu - a internetové služby se mohou stát dominantním médiem.

The Washington Post uvedl, že nechal zájmové skupiny a další nakupovat prostor na on-line názorových stránkách a reagovat tak na komentáře listu. Je to poslední příklad nabídky tzv. sponzorovaného obsahu tradičním vydavatelem. Francouzský Lagardere dělá na nové „zpravodajské“ stanici, vzniklé na základě licence BBC v Česku prakticky totéž, akorát namísto komentářů nabízí „na míru“ udělané zpravodajství. Jak české.

Měl by si ale dávat pozor, aby se nestal cílem falešného nákupu.

Irena Ryšánková



Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?