Hahn potvrdil, že v roce 2011 došlo k problémům, které vedly k přerušení vyřizování žádostí o platby: „Zpracovávání dvou žádostí o platby pro program Podnikání a inovace bylo v roce 2011 na základě ustanovení článku 91 nařízení Rady č. 1083/2006 přerušeno. Toto přerušení bylo v roce 2011 odvoláno a došlo k obnovení plateb.“
Komisař popsal současné problémy, které vedly k tomu, že Komise avizovala další přerušení, dojde-li z české strany k podání žádosti o platbu: „Ke třem uvedeným programům, jichž se týká položená otázka, zaslala Komise varovné dopisy, ve kterých členský stát informuje, že v případě předložení žádostí by došlo k přerušení plateb. V uvedených dopisech byla rovněž podrobně uvedena opatření, která musí české úřady provést, aby byla varování odvolána.“
Komise hodnotí, že Česká republika činí kroky k nápravě, nicméně nepovažuje je za dostatečné: „Komise již akceptovala řadu preventivních a nápravných opatření navržených českými úřady, avšak na některých opatřeních je ještě třeba pracovat. České úřady u všech tří programů provádějí následný audit. Odvolání varování a obnovení plateb bude záležet na výsledcích těchto auditů.“
Výtky Komise vůči dosavadní praxi jsou příkré: „Hlavní nedostatky se týkají fungování řídicích a kontrolních systémů, uplatňování pravidel pro zadávání veřejných zakázek a celkové administrativní kapacity pro realizaci činností ve vztahu k Evropskému strukturálnímu fondu. Další problémy se týkají výběru projektů a politického zasahování do procesu technické realizace projektů.“
Po dořešení podmínek možného čerpání pak ze tří interpelací zmíněných programů (Doprava, Životní prostředí a Regionální OP Severozápad) považuje Hahn za ohrožené v roce 2012 čerpání programu Životní prostředí.
Interpretace české vlády, že o nic nejde, protože výtky má Komise k čerpání fondů v řadě zemí, je zavádějící. ČR je na jednom z posledních míst v čerpání, hrozí jí nevratné sankce a termínově už asi není schopna zdroje beze zbytku užít.
Jiří Havel