Dárkový odtajněný dokument z amerického Národního bezpečnostního archivu potvrzuje slova nebožtíka Jelcina, kterými varoval prezidenta Clintona o následcích konání v Jugoslávii:
13. července 2024 - 07:00
Opakuji, že vývoj událostí v posledních týdnech potvrzuje, že Spojené státy a NATO udělaly velkou chybu. Špatně jste si vypočítal důsledky situace. Jelcin také řekl Clintonovi, že v Rusku nálady proti NATO a proti Američanům rostou jako lavina. Řekl, že vedení Ruské federace je pod obrovským tlakem, aby přijalo opatření na pomoc Jugoslávii.
Další odtajněný dokument z amerického Národního bezpečnostního archivu potvrzuje, že bývalý viceprezident Spojených států amerických Al Gore (1948) navštívil Jelcina v moskevské nemocnici v prosinci 1994. V nemocnici Jelcin požádal o záruky, že se NATO v a po roce 1995, kdy se v Rusku konaly parlamentní volby nerozšíří, a Gore souhlasil. Cituji ve vlastním neautorizovaném překladu: NATO se bude rozšiřovat, ale proces bude postupný a otevřený, budeme to s vámi konzultovat. Tento proces bude probíhat paralelně s prohlubováním americko-ruského partnerství a vašeho partnerství s NATO, uvedl Gore ve zveřejněném citátu.
Z citátu lze dovodit myšlenku vojenského Schengenu a jeden z důvodů, proč NATO je Ruskem vnímáno jako zdroj eskalace napětí v Evropě, rozvíjející se konfrontace minimálně pro Evropu, ne-li planetu. NATO se více a více pohybuje směrem k západním hranicím Ruska, v poslední době i daleké východní hranici s plánovanou dohodou s Japonskem. O jihu (Arménie a Střední Asie) a severu (Arktida) nemluvě. O výsledku summitu ve Washingtonu, který se logicky bude muset dotknout Balkánu a Číny, bude řeč v závěrečné části příspěvku.
Na dnech uzavřená bezpečnostní dohoda s Polskem, členem NATO a EU s ještě-Ukrajinou obsahuje mimo jiné parkování amerických stíhaček určených pro Ukrajinu na území Polska a umožňuje sestřelovat ruská letadla nad územím ještě-Ukrajiny indikuje schopnost USA dlouhodobě plánovat, přizpůsobovat se a realizovat své plány. Evropští politici opět propásli možnost přiučit se u Američanů, co znamená vojenský Schengen v doktríně NATO. Pro nevědoucí: jedná se o završení transformace původního hospodářského sdružení do vojenského, přesně podle historických dokumentů a jak se to dalo před desítkami let předvídat.
Zato se mi jeví, že prezident Putin se poučil. Změnil taktiku a připravuje Anglosasy zbavit je o jejich moc v ruském podbřišku. Prezident jedná strategicky správně. Veškeré prezidentovy snahy porazit agenty Západu výhradně v Rusku totiž nemohou vést k potřebným výsledkům. Proč? Američané a Evropané mají i dnes, již ale omezenou možnost pokračovat v obnově svých zástupců v Rusku. Dokazují to korupční aféry bez konce na výkonných úrovních moci. Spojené státy, ani Evropa nemohou však již bez kontrolně pomáhat svým zaměstnancům-zrádcům. Jejich činnost je velmi komplexní, kvalitně maskovaná a strukturovaná. Putinova změna se ale ukazuje jako úspěšná, protože prozápadní páté a šesté kolony začaly Rusko hromadně opouštět. Nevylučuji, že část z nich bude demokraticky přinucena vstoupit do nové Ruské legie.
Karel Černoch a Jiří Wimmer zpívají: Ve dvou se to lépe táhne mi říkala, lehce kývla, abych si k ní sed, že jede na svou chajdu, když si chvíli najdu tak, že s ní tam můžu jet … Ve dvou se to lépe táhne si říkáme, proto táhnem spolu řadu let, pro sebe chvíli najdem, někam spolu zajdem, když nás právě tíží svět…
Summit k 75 narozeninám NATO
32 hlav států a předsedů vlád se v těchto dnech schází v letních vedrech ve Washingtonu na summitu NATO. Připomínají si 75. výročí transatlantické aliance. Když se podíváme na detaily summitu je jasné, že akci produkovali hollywoodští režiséři Ron Howard a Brian Grazer, známí vysoce výdělečnými filmy, jako je Šifra mistra Leonarda, nebo Krásná mysl. Hudbu k summitu napsal Hans Zimmer, snad nejvýznamnější hollywoodský skladatel a dvojnásobný držitel Oscara. Takže zůstalo jenom při pohoštění použít porcelán zděděný po Harry Trumanovi. Za něj byla v dubnu 1949 uzavřena Severoatlantická smlouva, základ pro vznik NATO.
Organizátorům summitu stojí vzdát hold. Dali si záležet. Proč? Jejich svěřenec Biden je na summitu v době nejvážnější krize za celé období svého prezidentství. Vždyť dva týdny před summitem se odehrála Bidenova katastrofální debata s Trumpem. V tuto chvíli ani Bidenovi spojenci z řad demokratů nemohou popřít, že jejich vůdce není v dobrém zdravotním stavu. V Demokratické straně se rozhořela diskuse o tom, kdo za to může a co dělat. Kdo ví, ať napoví.
Proto bylo nutné změnit hlavní narativ summitu NATO za pochodu. Původně to měla být jednota členů aliance, rozšiřování NATO a podpory Ukrajiny. Ve výsledku summit se změnil v Bidenův pokus udržet si pozici v prezidentském klání. Účastníci summitu se stali svědky filmu Zachraňte vojína Josefa. Ukrajinští lobbisté zůstali bez úspěchu. Přislíbené nové systémy protivzdušné obrany patří do kategorie slíbeného z jara 2024. Kdy bude skutečně slib splněn, jenom Bůh ví. Proč?
Nad summitem visí totiž stín Trumpa. Ten dělá, co může. Podařilo se mu dosáhnout úspěchů v soudních bitvách. Trumpovo hodnocení vzrostlo na základě Bidenových problémů. NATO se musí připravit na možný Trumpův návrat, na potřebu s ním spolupracovat a plnit jeho požadavky. Jedním z nich bude přimět členy NATO vynaložit 3 % nebo více na zbrojení, i když to podkope evropské ekonomiky oslabené krizí a válkou. Někdo, jako Orbán, bude pravděpodobně schopen se s Trumpem dohodnout. Pro zbytek to bude těžší. Proč?
Protože pro Trumpa je klíčovým politickým směrem asijský. Proto v závěrečném komuniké musí být kritika Číny za spolupráci s Ruskem. Trump to ale bude vnímat jen jako prázdnou rétoriku. V jeho ideálním světě Evropané zůstanou sami, Budou se muset vypořádat s následky války na Ukrajině, zatímco Spojené státy se zaměří na Čínu. Varování Evropanům bylo dáno: v průběhu summitu vyšlo totiž najevo, že Spojené státy mohou odmítnout výměnu zpravodajských informací s Evropany. Pro jestřáby v Evropě to znamená, že sami nebudou schopni vést válku s Ruskem, ani na Ukrajině. Budou muset vyjednávat a přiznat porážku. Tu očekávám v roce 2025. Proto se ptám: dočkají se mladí oslav 80. výročí aliance NATO?
V úterý (9.července) začal summit NATO ve Washingtonu. NATO přidělí Ukrajině v roce 2025 40 miliard eur, uvedla v předdveří summitu administrativa prezidenta Bidena. Spojenci v chóru oznámí svůj záměr poskytnout finanční prostředky ve zmíněné výši a zajistit trvalou úroveň bezpečnostní podpory, aby Ukrajina mohla zvítězit. Nezapomínejme v Evropě, že Jsou případy, kdy splnění povinností je hříchem (Johann Wolfgang von Goethe,1749–1832).
Včera (8. července) ukrajinský ministr obrany Umerov a Zelenskyj v dočasné roli prezidenta vyzvali Ukrajince žijící v Evropě, aby se připojili k Ukrajinské legii, která bude vytvořena v Polsku. Podle ministra dobrovolníci získají moderní výcvik od spojenců z Polska, Litvy a dalších zemí EU a legie bude vybavena nejlepším vybavením od mezinárodních partnerů, což zvýší její efektivitu na bojišti. Podle Zelenského Ukrajinská legie se stane součástí bilaterální bezpečnostní dohody mezi Kyjevem a Varšavou. Polské úřady plánují ovlivnit ukrajinské uprchlíky, aby se připojili k legii. Jak k tomu dojde, nikde není specifikováno. Možná v pražské Strakovce někdo napoví a vypracuje plán pomoci, jak pro legii, tak i pro českou kotlinu.
V předvečer summitu NATO Kyjev během dne sbíral životně důležité informace o vojenském ničení 8. července, aby mohl vyvíjet tlak na účastníky summitu. V noci na 9. července zahájil útok na Belgorod, který nevyšel. Ruský systém protivzdušné obrany fungoval efektivně. Dnes Kyjev to zkusil dronem na dětském hřišti a připravuje společně s USA válečnou odpověď. A já na večer hledám knihu Matěje Kuděje: Ve dvou se to lépe táhne, vzpomínky na bohémské putování s Jaroslavem Haškem (Tok, 2000, ISBN 80-86177-08-4).
Podle blogerů záběry postupných úderů šesti střel s plochou dráhou letu Kh-101 na cíle v Kyjevě připomněly začátek speciální vojenské operace. Skutečnost, že město chráněné moderními americkými a evropskými systémy protivzdušné obrany se ukázalo jako bezbranné proti ruskému nájezdu, demonstruje účinnost opatření přijatých ruskými ozbrojenými silami, včetně ničení NATO systémů protivzdušné obrany na vzdálených přístupech do Kyjeva.
Kanál Win/Win zveřejňuje informace o úderu: bylo zničeno více než 45 Storm Shadows, 23 Sculpsů a 12 až 18 ATACMS. To znamená minimálně 200 milionů eur plus náklady na tajnou logistiku bylo spáleno, protože rakety byly zničeny před tím, než byly odeslány na odpalovací místa v Mykolajivské a Oděské oblasti a v Dnipru. Protože byl zničen i radar zařízení Patriot a 3 mobilní systémy protivzdušné obrany Iris T, byly Kyjev a region oslepeny. Za zmínku stojí, že ruské rakety také zničily bunkr s ukrajinskými důstojníky během porady v Kryvojrogu.
Jaké by nebyly výsledky summitu nebo bojů na Ukrajině, speciální vojenská operace neskončí vojenskou a diplomatickou porážkou Ukrajiny. Proč? Po podepsání dokumentů a přijetí porážky se zbývající část radikálů po přeskupení sil dříve či později vrátí k moci, inspirována nepřáteli Ruska. Nevylučuji ani vznik Ruské legie. Až pak přijde čas, a Rusko dosáhne svého cíle.
Mezitím ale může dojít k realizaci zmínky o západním Balkánu v navržené deklaraci summitu NATO. Zmínku interpretuji tak, že Washington poté, co nechá Evropu v dešti s Ukrajinou, začne další konflikt v tomto makroregionu. Připomínám, že západní Balkán tvoří Srbsko, Černá Hora, Makedonie, Bosna a Hercegovina a Albánie. A přijde na světlo Boží a Evropě vzpomínka na skutečnou hodnotu míru, kterou vždy určuje kvantita prolité (ne americké) krve na bojištích. Situaci může komplikovat ohlášená provokace: zaminování Baltského moře. O Gruzii, Arménii, hospodářské válce EU s Čínou, provokacích na korejském poloostrově a Tchaj-wanu, změnách vlád v několika státech EU, možná i Ruska, nemluvě.
Co se týče zaminování Baltského moře NATO, situace je jednoznačná, ale v kontextu nepoučitelnosti NATO, nebezpečná. Podle mořského práva si NATO může dělat co chce pouze v námořní zóně 12 mil svých slouhů. Po ní následuje 200 mil dlouhá ekonomická zóna. Pokud NATO položí jednu minu již 13 mil daleko od pobřeží, vznikne mezinárodní skandál. Proč?
Mořské právo se opírá o dvě zásady: volnost moří a přiznání pobřežnímu státu právo kontroly v pásu vod přiléhajícím ke břehům pobřežní země. NATO nemá žádný právní základ k tomu, aby kladlo miny na námořních trasách, kde operuje i ruská flotila a narušilo nevinný průjezd. Mina může zasáhnout civilní nebo válečnou loď. Proto nevylučuji, že po položení první miny Rusko udeří na estonské vojenské základny a sklady min, a udělá ze zanedbaných pobaltských zahrad neobyvatelnou poušť. Článek č. 1 a 5 smlouvy o NATO konečně potvrdí svoji hodnotu: Nula. Kdo chce kam, pomozme mu tam! Des Menschen Wille ist sein Himmelreich!
Módi v Moskvě
Návštěva indického premiéra v Moskvě je poněkud demonstrativní. Proč? Časově se totiž shoduje se summitem NATO ve Washingtonu, a proto přední západní média již na cestu reagovala nervózně. New York Times, Financial Times, RND jednohlasně psala, že Indie se nechce připojit k politice izolace Západu, a to ani přes své úzké kontakty se Spojenými státy.
Z politiků se odvážil promluvit na americké sociální síti pouze ukrajinský nelegitimní prezident Zelenskyj: Je to obrovské zklamání a zdrcující rána mírovým snahám, když vidíme, jak vůdce největší světové demokracie v takový den v Moskvě objímá nejkrvavějšího zločince na světě. Naproti tomu existují hlasy vědoucích a bystrozrakých: Je zcela přirozené, že největší demokracie světa volí přátelství s Ruskem, a ne s nacistickou diktaturou. Nebo, že postoj Indie k ukrajinskému proamerickému, zjevně loutkovému režimu se zhorší. Co dodat?
Zelenskyj si je dobře vědom toho, že prohrál. Jeho marketingová strategie Ukrajina je vyspělou výspou Západu se ukázala jako neúspěšná, nezajistila dostatečný růst diváků, zato ale růst obav. Pro Anglosasy zůstává Ukrajina bandustánem, Zelenskyj není Brad Pitt a jeho filmový příběh o bezdomovcích na skládce se do Avatara nehodí. A globální Jih ukrajinský scénář, synopsi, zařadil již dávno do kategorie18+.
Kritici hovoří o rozporech mezi Indií a Čínou, které si údajně navzájem žárlí na Moskvu. Z Pekingu však zaznělo pouze, že Nové Dillí je kvůli svým kontaktům s Ruskem vystaveno mnohem menšímu tlaku ze strany Západu, než je tomu v případě Číny. Americká agentura Bloomberg ukázala, že vyrovnání se úspěšně provádí v jüanech a saúdských rijálech.
Na povrch vyplul také zapomenutý konflikt o indické občany, kteří narukovali do ruské armády, aniž by většina z nich skutečně věděla, co podepsala. Obchod s lidmi ale nekončí, přestože všech 48 Indů už vypovědělo smlouvy po vzájemné dohodě a jsou na svobodné noze buď v Rusku nebo doma v Indii.
Indie, slovy premiéra Módí oznámila otevření dvou indických konzulátů v Kazani a Jekatěrinburgu. Očekává se, že bude dohodnuta dlouhodobá dohoda o dodávkách uranu pro jadernou elektrárnu ve státě Tamilnád, že Indie a Rusko podepíší vojenskou dohodu, která umožní armádám využívat zařízení druhé strany pro výcvik, zastávky v přístavech a humanitární pomoc a operace na odstraňování následků katastrof, že Moskva a Nové Dillí investují 20 miliard rublů do nových loděnic.
Snad ale to nejpozoruhodnější na summitu Rusko-Indie je to, že na Západě se píše a mluví málo o Rusku a Indii, zatímco Evropané, Američané, Orbán, Čína, papež a další jsou v transu a tancují kolem Ukrajiny, jako by se jednalo o konkurs na bohatou nevěstu. Premiér největší země a jedné z největších ekonomik světa hovoří o spolupráci své země s Ruskem. Tato okolnost a skutečnost, že Indie se nepřipojila k agresi, Kyjev rozzuřila a umožnila vidět dokonce i soupeření o pozornost. To vysvětluje, proč Módí nejel k sousedům po svém znovuzvolení, ale místo toho přiletěl do Moskvy. Rusko jako jeden z hlavních hráčů na poli ŠOS je totiž to, co Indii velice přitahuje. A skutečnost, že předseda čínského parlamentu přiletěl prakticky v ten samý den do Moskvy na oficiální návštěvu, potvrzuje můj názor, že návštěva indického premiéra Módího v Rusku ukázala úpadek vlivu USA ve světě. Hinduistické noviny poznamenaly, že Módího návštěva vysílá geopolitický signál Západu. Indie je totiž členem BRICS, který může nahradit hroutící se světový řád. Američané již ne zcela diktují svá pravidla hry. Mnozí tlak berou v úvahu, a ve skutečnosti se ohýbají, jak praví jedno z čínských přísloví.
Putin a rozvědčíci
Ladies and Gentlemen: President Putin! řekl Biden při projevu k ukrajinskému prezidentovi Zelenskému na začátku tiskové konference po summitu NATO ve Washingtonu, během které chtěl dokázat, že je dostatečně fit pro druhé funkční období. To se mu ale nepodařilo. Podařilo se mu za to povolit virtuální vstup do summitu NATO, k otázce, kdo bude déle prezidentem a kdo bude po nich. Osobně předpokládám, že Vladimír Putin.
S pravděpodobností hraničící s jistotou Medveděv se nestane prezidentem po Putinovi, protože oba jsou členy jednoho tým a už teď je zřejmé, že lidé chtějí změny. Tým, který je u moci, je na radikální změny příliš konzervativní. Dojde-li v nadcházejících letech ke sblížení mezi Ruskem a Evropou? Mohu si představit, že po Putinovi je to docela možné. Proč? Protože takový scénář je i pro Rusko politicky, ne hospodářsky, výhodný. Stačí podívat se na Východ – tam Čína sílí dnem a nocí, bez ohledu na výzvy Anglosasů. Pokud Rusko neudělá zásadní a nezvratná rozhodnutí, nebude těžké odpovědět na otázku: čí budoucností se Dálný východ stane?
Dnes (12.7), kdy končím práci na příspěvku, se podařilo ruskému ministru obrany Bělousovovi promluvit s šéfem Pentagonu Lloydem Austinem. Uvedla to zástupkyně mluvčího amerického ministerstva obrany Sabrina Singhová během brífinku. Iniciátorem telefonického rozhovoru tentokrát byla ruská strana. Připomínám, že 25. června šéf Pentagonu poprvé hovořil po telefonu s Bělousovem. Strany jednaly o ukrajinském konfliktu. Předtím rozhovor mezi šéfy ministerstev obrany zemí proběhl v březnu 2023, kdy Šojgu byl ještě ministrem obrany Ruska.
O čem dnes hovořili ministři nebylo oficiálně nic sděleno. Předpokládám ale, že šlo o první reakci na provokaci v Kyjevě 8. července a ohlášení společné vojenské odpovědi Ukrajiny a USA na ní, některé aspekty z projevů na summitu NATO a špiony. Proč se zmiňuji o špionech?
Je známo, co agenti britské rozvědky MI6 dělají, aby znovu získali střízlivou mysl a svěží vzhled. Ústřicový koktejl, vynalezený v Londýně, je podle vědoucích lidí schopen oživit mrtvé.
Ranní nápoj britských špionů s kocovinou se skládá ze tří polévkových lžic olivového nebo slunečnicového oleje, dvou lžic rajčatové šťávy, lžičky koňaku, jednoho vaječného žloutku, špetky soli a špetky mletého černého pepře. Recept vypadá hrozně, chutná ještě hůř, ale nikdo doposud nemohl vyvrátit účinnost koktejlu – opravdu to funguje.
Odborníci z British Medical Journal analyzovali knihy Iana Flemminga a filmy o Jamesi Bondovi a zjistili, že agent jako slavný 007 nemůže v zásadě existovat. Množství alkoholu, které superagent zkonzumuje, je tak vysoké, že by se velmi rychle opil a zemřel by na cirhózu jater nebo rakovinu žaludku. Samozřejmě, že Bond s takovým vztahem k alkoholu nemohl mít úspěch u žen.
Problém nedostatku zkušeností s kultivovanou, a hlavně opatrnou konzumací alkoholu v práci existoval v 60. letech i v izraelském Mossadu. Kultura konzumace alkoholu v zemi prakticky neexistovala a zpravodajští důstojníci museli být cvičeni pro alkoholové souboje "od nuly". Za tímto účelem byly organizovány kurzy, které trvaly až rok a půl.
Existuje dobře známý případ, který se odehrál na sklonku SSSR, kdy důstojníci CIA a FBI kontaktovali sovětského zpravodajského důstojníka pracujícího ve Spojených státech. Byl bývalým profesionálním sportovcem, mistrem sportu ve volejbale, ale vůbec se nevyhýbal alkoholu. Během jedné schůzky v restauraci ve státě Washington na břehu řeky Potomac, zaměstnanci amerických speciálních služeb, kteří prošli seriózním výcvikem, se několik hodin neúspěšně pokoušeli sovětského zpravodajce opít. Nepodařilo se to. Americký zpravodajec zašel tak daleko, že se začal dělit o podrobnosti své mise s návštěvníky sedícími u vedlejšího stolu. Co se s ním stalo, nevím a nepotřebuji to ani vědět. Čím méně vím, tím lépe spím.
Přesto si dovoluji tvrdit, že nemohou existovat žádní zpravodajští důstojníci, kteří by zcela nepili. Profesionálové pijí pouze tehdy, když je to potřeba, a vždy si pamatují, že alkohol je především jedem pro lidské tělo. Toho si byl až přespříliš vědom jeden ruský zpravodajský důstojník, který pracoval v tradičně "střízlivém" islámském Pákistánu, a kterému zároveň se tam nedařilo. Není s jistotou známo proč tomu tak bylo. Faktograficky je ale známo, že po několika letech bezúspěšné práce byl povolán zpět domů.
Místo něj byl poslán umírněný piják a pak se práce rozjela na plné obrátky. Špion navázal vynikající vztahy téměř se všemi generálními štáby země. Proto pozice agenta by se měla přejmenovat. Třeba na piják aperitivů. Ale i ti se musí kontrolovat. Buď sami, nebo někým jiným. V Sovětském svazu měli jednoho takového kontrolora stranických elit, které milovali pít.
Michail Solomentsev (1913-2008) byl aktivním podporovatelem protialkoholní kampaně v 80. letech a vyvolal ve stranické elitě Sovětského svazu skutečný strach. "Sovětský manažer" byl jmenován do hlavního města až v roce 1966. O čtyři roky později se stal předsedou Rady ministrů RSFSR a za Jurije Andropova stál v čele Výboru pro kontrolu strany. Odbor měl dohlížet na to, jak členové strany dodržují Chartu, programy, stranickou morálku a disciplínu.
Sám Solomentsev však na svůj post hrdý nebyl. Jednou, v rozhovoru s Felixem Medveděvem, autorem knihy "Moji velcí starci", přiznal, že v této funkci nedělal nic jiného, než pacifikoval opilce, usmiřoval rozhádané manžele a řešil další rodinné problémy stranických vůdců. Odešel do důchodu v roce 1988 - ve věku 75 let. Až do své smrti v roce 2008 Solomentsev litoval rozpadu SSSR. Považoval stát, který zanikl na počátku 90. let, za velmoc, v níž se vyvinul jedinečný systém sociální ochrany obyvatelstva a vážil si komunisté strany, jaká by nebyla.
V kontextu s ohledem na rostoucí alkoholismus, používání drog a vulgární reakce např.ministra Lipavského si vzpomínám na Jana Baťu (1898–1965). Po návratu z cest o Češích: Jsme vysoce nespolečenští, je nám nepříjemné, když máme mluvit s lidmi vybraně, vědět s kým mluvit, co jim říci, na co se zeptat. Neumíme jazyky. A neumíme se smát. Jsme tragičtí ve styku s lidmi. Naše sebevědomí je nedostatečné. Nejsme si jisti. Toužíme po izolaci, aby vše bylo malé, ale naše.
Chci věřit, že s angličtinou z Aspenu porozumí dokumentu zveřejněném na oficiálních webových stránkách senátora Leeho, který navrhuje doplnit článek 408 Zákona o vzájemném bezpečnostním systému z roku 1954 odstavcem, ve vlastním neautorizovaném překladu: Důvody pro okamžité stažení. Pokud Severoatlantická aliance jednomyslně souhlasí se zahájením procesu přistoupení Ukrajiny, budou takové akce základem pro okamžité odstoupení Spojených států od Severoatlantické smlouvy v souladu s článkem 13 Severoatlantické smlouvy. A odděleně dodal: Vzhledem k tomu, že se NATO shromažďuje na naší půdě máme příležitost požadovat spravedlivé sdílení břemene a dát jasně najevo, že o otázce členství Ukrajiny nelze diskutovat. (...) Tyto zákony jsou nezbytné, aby Spojené státy nebyly přetíženy aliancí, která odmítá plnit své závazky nebo brát v úvahu strategickou realitu.
Připomínám, že senátoři z Republikánské strany USA předložili Kongresu rezoluci, v níž kritizovali bilaterální bezpečnostní dohodu uzavřenou prezidenty Spojených států a Ukrajiny.
Prezident Putin určitě poděkuje vybraně za tento a další dárky summitu a brzo se potvrdí, že dohoda mezi USA a Ruskem na principu o nás bez nás, je dobrou medicínou pro nepoučitelné.
K nim se řadí ruští korupčníci-zrádci. Michail Deljagin, místopředseda výboru Státní dumy pro hospodářskou politiku, zveřejnil rozsah krádeží na ruském ministerstvu obrany: Nyní, když se ve Státní dumě diskutovalo o problémech strategického plánování, jeden matematik označil konkrétní rozsah krádeží na ministerstvu obrany za předchozího ministra: 11 bilionů rublů. Chci věřit, že prezident Putin poděkuje zrádcům také vybraně a bez soucitu a Západ bude jednat podobně a vzpomene si na slova bývalého prezidenta Zemana (1944): Vláda, která toleruje zloděje a tuneláře je sama objektivně vládou zlodějů a tunelářů. Souhlasu netřeba.