Zdeněk Ertl: Národní plán pohybu a zdravé výživy: Potřebný krok pro zdravější Česko

KOMENTÁŘ

V posledních letech se stále více mluví o tom, jak moderní životní styl negativně ovlivňuje zdraví občanů, zejména mládeže.

16. listopadu 2023 - 07:00

V České republice, stejně jako v mnoha jiných zemích, roste počet dětí a mladých lidí, kteří se málo hýbou a nesportují. Tento trend přispívá k zvyšování případů obezity, cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění. V současné době stát podporuje především vrcholový sport, zatímco otázka pohybu a zdravého životního stylu dětí a mladých lidí zůstává v pozadí.

Stále více se jeví potřeba vytvoření národního plánu pohybu a zdravé výživy v České republice, který by se zaměřil na podporu pohybu a zdravého životního stylu. Tento plán by nejen pomohl v boji proti stávajícím zdravotním problémům, ale také by posílil celkové zdraví občanů a snížil by budoucí zdravotní náklady. Vzhledem k současným trendům a rostoucím zdravotním rizikům je zřejmé, že zavedení takového plánu by mohlo mít významný dopad na zdraví národa.

V souvislosti se situací u nás mně zaujal článek v americkém deníku THE HILL, který napsal Jerold Mande, spoluzakladatel a výkonný ředitel Nourish Science, mimořádný profesor výživy na Harvardské univerzitě T.H. Chan School of Public Health a bývalý hlavní poradce komisaře FDA a zástupce náměstka ministra zemědělství USA, o situaci v USA, která by měla být pro nás velkým varováním. Zde je stručný obsah tohoto článku.



Národní zdravotní instituty USA musí řešit zoufalou situaci v oblasti stravy a výživy

Americká střední délka života klesá kvůli nemocem způsobeným stravou. Naše děti trpí nemocemi, jako jsou tučná játra a cukrovka typu 2, zatímco potravinářské společnosti nahrazují ve školních obědech zdravé potraviny škodlivými ultra zpracovanými produkty. Přesto se Národní zdravotní instituty (NIH) USA soustředí na objevování drahých léčebných metod těchto nemocí, místo aby hledaly úspěšné strategie vedoucí k menšímu počtu nemocných.

Kongres má letos příležitost to změnit. S nominací Dr. Moniky Bertagnolli na novou ředitelku NIH prezidentem Bidenem má Kongres jedinečnou šanci směřovat její pozornost k naléhavě potřebnému výzkumu výživy a k souvisejícím politickým řešením. Kongresoví lídři zodpovědní za dohled nad procesem nominace by měli zajistit, aby Bertagnolli, jakmile se stane novou vedoucí agentury, prioritně uvažovala o vědě výživy.

Během posledních dvou desetiletí zaznamenala Amerika alarmující nárůst případů obezity a dalších onemocnění souvisejících se stravou. Nejnovější data odhalují, že ohromujících 42 procent, přibližně 100 milionů, amerických dospělých trpí obezitou – což je od roku 2000 nárůst o více než 10 procent.

Důsledky této krize jsou vážné, kardiovaskulární onemocnění, rakovina a cukrovka tvoří každoročně polovinu všech úmrtí v USA. Úřad pro kontrolu státní správy uvádí, že tyto nemoci přispěly ke čtvrtině z kolosálních 1,5 bilionu dolarů utracených na zdravotní péči v roce 2018. Celkové ekonomické náklady na chronická onemocnění související s výživou v období 2011 až 2020 byly odhadnuty na 16 bilionů dolarů. Nadváha a obezita jsou také hlavní překážkou dobré vojenské připravenosti.

Navzdory rostoucím zdravotním obavám a exorbitantním nákladům spojeným s obezitou a nemocemi souvisejícími se stravou byl výzkum výživy v NIH systematicky opomíjen. V roce 2019 byly investice NIH do výzkumu výživy odhadnuty na pouhých 1,9 miliardy dolarů ročně, což je mizivých 5 procent z celkového rozpočtu NIH. Ještě více alarmující je, že na výzkum úlohy stravy v prevenci nebo léčbě nemocí bylo z celkového rozpočtu NIH věnováno pouze 1,3 procenta. 

A co k tomu říct na závěr?

Asi, buďme rádi, že u nás není (zatím) situace ještě tak katastrofální jako v USA a začněme se rozvojem pohybu a zdravou výživou vážně zabývat. Když budeme jen čekat, zanedlouho USA jistě dohoníme.

Zdeněk Ertl



Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?