Irena Ryšánková: Mokré mediální hvězdy u Lovosic

KOMENTÁŘ

Všechny zprávy světa překryla voda. Povodeň, která se sunula na Prahu a potom dál, se stala tím, kolem čeho se točil – a pořád ještě točí – náš život.

9. června 2013 - 07:00

Český rozhlas a Česká televize bezezbytku splnily povinnost – reportéři se obuli do holin, a rozjeli se proti proudu Vltavy. Meteorologové se postavili před mapy a nepřetržité zpravodajství o situaci zneklidňovalo či uklidňovalo. Jen pár zelených myslitelů, bydlících na kopci, mělo tendenci se pobuřovat, proč média informují a tom, že někde klesá či stoupá voda, když je přece potřeba hovořit o příčinách. Ano, to nepochybně je, ale ne ve chvíli, kdy půl republiky neví, jestli bude mít za hodinu ještě kde bydlet. Jak si to asi představují? Že se na Česko bude řítit velká voda a ve studiu budou sedět filosofové a ekologové a vážnými hlasy dumavě řešit, jestli to je tím, že je příliš mnoho řepky či se globálně oteplujeme? No bezva.

Ale povodně přinesly rovněž mnoho nových mediálních hvězd. A že se jich tedy letos urodilo. Hvězdou nejhvězdovatější je bezpochyby Tomáš Hudeček, mladý křesťanský tanečník z Olomouce, pro jejž bylo největším překvapením povodní to, že Prahou neprotéká jen Vltava a že má dokonce vlastní přehradu - vodní nádrž v Hostivaři. Tolik toužil být primátorem… a dočasným se taky stal. Týden předtím. Ona ta Praha má vůbec smůlu, vždycky o povodni má jako primátora někoho náhradního, který zrovna neslyne dynamickým intelektem. Když Hudeček (TOP09) řekl, že metro je bezpečné, věděla jsem, že je zle. Pamatuji ještě tutéž větu od náhradního primátora Igora Němce (ODS) z roku 2002. Hudeček,  ten milý kudrnatý chlapec, strávil většinu času na televizní obrazovce (maminka měla jistě radost), zatímco některé městské části se potápěly, aniž dostaly včas informace nebo protipovodňové zábrany. Hudeček o sobě hrdě prohlašuje, že je naplavenina. Pravda, to se dá (i během povodní, kdy voda hučí po skalinách) dost těžko přeslechnout. Mě ale daleko více vadí, že k Praze nemá zjevně žádný vztah, když už ho sem velká voda přinesla. Nemá ji rád. Pro něj je to jen cesta do politiky ještě vyšší.

Jen by mne zajímalo, zda pražským sociálním demokratům zůstane to nadšení, s jakým rozeslali na počátku té pohromy tiskovou zprávu, že Hudeček bude báječný primátor a je potřeba se tváří v tvář katastrofě shodnout a nepřekážet mu. Jen aby to nebyla jejich katastrofa. Koukejte, kam až to ten Tomík dotáhl. Ještě je čas předsevzetí přehodnotit.

Druhou hvězdou internetu se stal šestačtyřicetiletý Václav Beránek, čerstvě jmenovaný ředitel povodí Labe, který se patrně teprve od redaktora Dana Takáče v přímém přenosu ČT dozvěděl, že existují Lovosice. Do funkce ho 2. května 2013 jmenoval ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Beránek do té doby působil ve stavebnictví a inženýrství pro dopravní stavby. Je absolventem Vysokého učení technického v Brně - Ústavu soudního inženýrství. Teď se mu to bude určitě hodit. Že by řízení odtoku přehrad na Vltavě a budování hrází v Ústí neskončilo u soudu za veřejné ohrožení, se ani nechce věřit. Nejspíš ale nejdříve nastoupí parlamentní vyšetřovací komise. Ta to určitě vyšetří. Už i klimatolog Cílek konstatoval, že správci přehrad se báli upouštět vodu, protože by nedodali ČEZu dost elektřiny. Přehrada Hracholusky na rozdíl od Vltavské kaskády začala upouštět vodu už 18. května. A povodeň zvládla zadržet. Hrázným zjevně bylo jedno, jestli bude mít přehrada vodu pro turisty, kteří chtějí jezdit na lodích či chytat ryby. Plzeň prý může děkovat. Ústí děkovat nemůže. Vysouší.

Třetí hvězdou povodní je „zavirovaný“ ministr financí Kalousek. Kontaktoval ho Radiožurnál, a ministr odpovídal až příliš nesrozumitelně ztěžklým jazykem. Když to slyšeli v rádiu redaktoři televize Nova, neodolali. Zavolali také. Bylo to pak ještě horší. Záznamy se staly nejsdílenějšími na internetu. Kalousek, který tak cynicky kritizoval Zemana za jeho „virózu“ u korunovačních klenotů, je teď na pranýři sám. Prý ministr financí 3 dny nespal...  A to přitom avizoval, že lidé zasažení povodní budou zvýhodněni při placení daní nebo zcela osvobozeni. Obsah zprávy zcela zanikl. Nevadí mi, že byl opilý, možná bych se opila taky. Ale proč, proboha, v tomhle stavu zvedá telefon?

Poslankyně Lenka Kohoutová se rozčiluje, že Lidové noviny převzaly její vyjádření na facebooku do článku. „Pan redaktor opsal statusy několika politiků, co se týká mě skutečně se domnívám, že je dobré některé věci lépe a přesněji vysvětlovat. Média nejsou diskuzní fórum na FB.“ Ale  veřejný status na Facebooku je úplně totéž, jako jakékoli jiné vědomé veřejné prohlášení. Ústní či písemné. Koho na fejsáči kdo má za kámoše, za to si může sám. Paní poslankyně konstatovala: „Tohle Lidovky.cz snad nemyslí vážně. Opsat můj status z FB a dát ho do článku je laciné a hloupé! Kdyby nepodepsaný redaktor, kterého mám zřejmě v přátelích, ale nevím, kdože je ta veška v kožichu, zavolal napsal a položil otázku, proč jsem napsala, že má pan Hudeček vrátit klíče, ráda bych mu odpověděla. Opsat něčí status považuji za nesolidní, sprosté a zavádějící.

Nevyřizuji si s nikým účty. Pan Hudeček nedělal v Praze co měl, podcenil svoji odpovědnost za Botič, Rokytku a Hostivařskou přehradu. Odpovědnost se snažil svalit na starosty, kteří volali marně po pomoci. Na tohle se mě nikdo nezeptal! Co si píšu na svůj soukromý FB profil je zcela moje osobní věc!!!“   Ve chvíli, kdy tam řeší politiku, holt není. Článek byl o tom, že „politici si vyřizují účty za povodně přes Facebook“…

Skončila další řada SuperStar. Marně přemýšlím nad tím, jestli znám někoho, kdo to ještě sleduje. Proč Nova chrlí stále nové a nové díly? Je to stejně otravné, jako neustále omílané slovo „exkluzivní“ ve zprávách. Mimochodem, mít vyplavený barák, fakt nevím, co bych dělala, kdyby mi do vesnice přijela parta seriálových hvězdiček, předstírajících, že chce pomoci a dělajících si své vlastní píár. Dno dna?

iDnes.cz, Lidovky.cz a Metro.cz nabízejí umístění PR článku mezi redakční obsah za ceny 79 – 99 tisíc Kč. Oficiální ceník vytvořil zcela zřetelnou hladinu pro „nelegální“ dumping ze strany redaktorů. Vzhledem k průměrnému platu novinářů, který Aleš Borovan v Economii odhadl na 40 000, je to zajímavý pobídkový činitel. Stačí jeden PR článek do měsíce, aby si novinář vydělal ekvivalent své měsíční mzdy od redakce...

Komentátor MfD provedl politický coming out. Konečně. Martin Komárek ohlásil vstup do politiky v Babišově dresu ANO 2011. Ano, toho Babiše, kterého ještě v roce 2011 popisoval jako tvůrce „kartelu podnikatelů a politiků“, člověka „se stejně špinavýma rukama, jako Topolánek, Bém, Dalík, Řebíček, Roman“ …

Jazykové tvrdí, že Andrej Babiš nakonec Blesk nekoupí, protože na něj nemá. Že by skončila éra miliardářských nákupů? Nebo že by chtěl koupit Mafru? Doufám, že drby o tom, že ji majitel chce prodat, nejsou pravda. Netušila jsem, že jednou nastane doba, kdy budu doufat, že alespoň jedny noviny zůstanou německé…

PR cenu APRA dostali autoři kampaně Volte Karla. Fakticky tak cena byla udělena za nejneúspěšnější kampaň roku. Karel Křivan z PR agentury Mouse House nechápe, jak je vůbec možné udělovat PR ceny: „nejlepší PR je přece takové, o kterém se neví, že je to PR. A pak nechápu, jak někdo může dostat cenu za kampaň, když nevyhráli. Cílem bylo vyhrát…“ Nejspíš se mýlí. Autoři dostali cenu určitě za to, že „Karel“ nevyhrál. Slovy Karla Křivana „něco jako naše Janička nepostoupila, ale říkali, že byla roztomilá.“

Agentura pro národní bezpečnost NSA a FBI se napojují přímo do centrálních serverů devíti předních internetových společností v USA, extrahují audio a video komunikaci, fotografie, e-maily, dokumenty a protokoly o připojení, které umožňují sledovat analytikům lidi na celém světě. Tajný dokument s kódovým označením PRISM získal The Washington Post.

Na druhé straně, v USA je veškerá emailová korespondence všech vládních úředníků považována za součást federálního záznamu, musí být zachována a případně uvolněna na žádost dle zákona svobodném přístupu k informacím (žádosti FOIA).

CIA investuje do robotické sportovní a finanční žurnalistiky firmy In-Q-Tel. Jásat nad gólem lze i automaticky. V roce 2009 In-Q-Tel investoval do Visible Technologies , společnosti, která monitoruje sociální média, blogy a jiné formy on-line komunikace. Válka se dá vést velmi efektivně mediálně – zejména vůči ekonomikám a veřejnému mínění.

A navíc, připravit se můžeme už i na robotické editory v jednotlivých médiích. Budou odstraňovat nevhodná slova, vulgarismy a nahrazovat je ekvivalenty podle etického kódu redakce, organizovat katalogová hesla a zpracovávat stohy dat, která jsou jako související přiřazena k článku, budou udržovat vizuální vzhled médií elegantní a jednotný – prostě ve velkém stylu.

Už dnes si můžete pořídit plugin pro Word, který kontroluje novinářskou práci proti systému „inteligentní nápovědy“ Associated Press Stylebook od od Equiom Labs. Abyste použili pouze definovanou strukturu a pravidla. AP StyleGuard vám „pomůže zůstat na vrcholu všech současných pravidel“ často se měnícího pravopisu, gramatiky i mediálního práva. Vysvětlí vám, jak máte nazývat Usámu bin Ládina. Prostě je to terorista. Vysvětlí, co a jak mám řešit s vulgaritami z filmu, který je nedílnou součástí článku. Zkontroluje, jestli teplota je Fahrenheita, nebo Celsia. Vysvětlí, co je radar, laser, homerun, NATO, OPEC. Kde končí Blízký východ a začíná severozápad. Že PTSD je post-traumatická stresová porucha. Přepočítá vám míle na kilometry a dolary na eura dle aktuálního kursu. Bude hlídat interpunkci i použití dalších pokynů z „novinářské bible“ Associated Press. Najde aktuální kursy akcií firmy, o které píšete… Stylebook aplikace jsou k dispozici i pro iPhone a BlackBerry. Novináře už dnes může dělat každý blbec. Nebo robot. Za 59,99 dolarů. Nemusíte nic vědět. Stačí kliknout na http://www.apstylebook.com. Nebo na www.cia.gov. A zaplatit. Chicago Sun-Times trénuje novináře, aby fotografovali s iPhone poté, co propustil všech 28 fotografů.

V pondělí byla zveřejněna první porno aplikace pro Google Glass. O několik hodin později, Google oficiálně zakázal používat prostřednictvím brýlí sexuálně explicitní materiály. Aplikace online sexu to budou mít chvíli o něco těžší. Udržet tento segment trhu je nemožné.

Google se také doteď vyhýbal některým z nejhlubších otázek o soukromí při použití Google Glass. Prý nebude zařazovat do aplikací přístroje rozpoznávání obličeje. Pokud to neudělá Google sám, udělá to někdo jiný. Třeba facebook, kde by to mělo větší smysl. Koho máte v přátelích nebo na jehož status jste reagovali, případně mu napsali na zeď, rozpoznáte v davu. Já bych fakt chtěla rozeznat Zuckerberga na Karlově mostě…

Warner Music Group se stala první velkou nahrávací společností, která podepsala licenční smlouvy na publikování a reprodukování hudby s Apple pro nastávající službu internetového rádia, které mnozí přezdívají „i-Radio“. V Česku mu tak říkat nemohou. Protože tady má značku i-radio chráněnou Český rozhlas.

A  když jsme dneska už vykrádali facebook, objevila jsem na něm to, po čem marně pátrají na žurnalistických školách. Totiž definici novináře. Novinář je ten, kdo s naprostou jistotou popisuje něco, co neviděl.

Irena Ryšánková


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?