Karel Petřík: Mistr Jan a husité tenkrát a dnes

KOMENTÁŘ

Chci připomenout muže, který zanechal svůj otisk i v českém pravopisu, který dokážu občas chybou urazit, ale především do dějin národa vtiskl nesmazatelnou stopu svým bojem za nápravu společnosti.

7. července 2023 - 07:00

Překvapilo mě, že mnozí současníci ani nevědí, komu vděčí za den volna. Mistr Jan neměl postavu askety ani planoucí oči fanatika. Měl rád dobré jídlo a příjemný šat, miloval Boha a za snahu o nápravu jeho služebníků položil život. Kdo by to dnes dokázal?

Dnes, stejně jako tenkrát, je co napravovat. Tehdejší moc církve převzali ideologové dneška a stejně jako tenkrát ona baží po majetku a duši svých oveček. Jan Hus se tenkrát vzepřel a postavil se proti zneužívání moci a víry. Jeho argumenty byly tak silné, že je přijala i  velká část tehdejší světské elity, která si  začala uvědomovat, že jí vliv církve přerůstá přes hlavu. I to nám může něco připomenout. Husův odkaz po jeho smrti doutnal a žil svůj život, až vyšlehl po čtyřech letech plamenem vzpoury a války. Do roku 1434 nedokázal pak české kacíře nikdo porazit. Téměř generaci naši předci vzdorovali Evropě, až nakonec porazili u Lipan sami sebe. Tato doba má ale s Husem společný pouze název HUSITSTVÍ. Mistr Jan nechtěl společnost vyhladit, ale napravit.



Jsem přesvědčen, že už 30.7.1419 by zaplakal nad vyházením pražských konšelů z Novoměstské radnice na kopí vzbouřenců.

Dnes by plakat nemusel. Potomci těch jeho husitů mají dnes problém se k protestu vůbec sejít, natož někoho vyhodit z okna.

Přátelé, kdo nezná historii, nemůže se z ní poučit.

Karel Petřík



Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?