Irena Ryšánková: Mediamekáč a hlídací psi

KOMENTÁŘ

Sněží. Pořád. Každé ráno se probouzíme do zasypaných střech a silnic.

24. února 2013 - 07:00

V romanticky zasněženém Valdštejnském paláci, sídle Senátu, se konalo veřejné slyšení o amnestii. Jestli se amnestií prezident Klaus dopustil či nedopustil velezrady, zní ta zásadní otázka. Nevím…Amnestii beru jako výsostné právo pomazané hlavy státu a zejména čtrnáct dní před koncem jeho funkčního období mi to připadá spíš jako pozdní, škodolibá msta. Ať už si o téhleté amnestii myslím cokoliv. Byli tu jiní prezidenti a jiné amnestie, že. Jinou otázkou ovšem je, zda se premiér spolupodpisem pod amnestií bez vědomí vlády (místopředseda vlády se od spoluodpovědnosti suše distancoval slovy, že ji s vládou její předseda nekonzultoval) nedopustil trestného činu překročení pravomoci úředního činitele. Ale vzhledem k tomu, že na spolupodepisujícího Nečase nikdo trestní oznámení nepodával, hraje se tady politická hra, mající zabránit prezidentovi v rozštěpu ODS a vzniku té pravé strany české pravice.

Sdělovací prostředky jsou plné příběhů o tom, jak amnestovaní něco vykradli či někoho přepadli. Je to jako návrat o dvacet let zpátky. Jenže tehdy se o tom, pro jistotu, moc nemluvilo, že. Jen tentokrát je to ozvláštněno tím, že ti, jichž se amnestie a její druhá část týkala zejména, benzinku nepřepadnou. Už dávno mají sbalené kufry a jsou někde na sluníčku. Celé by to mohl být jen takový omyl, kdyby nebylo obětí amnestovaných tunelářů, které se nedovolají svých práv. Už nikdy. A nejspíše je už nikdy nikdo neodškodní. Prostě přinesli své celoživotní úspory na oltář budování rozvinutého mafiánského kapitalismu.

Frenštátská tragédie dál plná (některá) média. Nova dokázala už vyhrabat nejen manželku předpokládaného viníka, ale i jeho syna. Docela by mne zajímalo, co by se stalo, kdyby se ukázalo, že to ten člověk neudělal. Což je docela možné. Námět pro Radu pro rozhlasové a televizní vysílání na téma co je objektivita zpravodajství a zda drby sousedů mohou být příčinou honu na čarodějnice. Protože kdyby to ten člověk býval byl přežil, nejspíš by ho už někdo díky mediální hysterii zlynčoval.

Poslanecká sněmovna absolvovala kolečko voleb. I mediálních. RRTV, zvaná „velká vysílací rada“ dostala do svého středu bývalého senátora Richarda Svobodu z ODS. Richard Svoboda na podzim neúspěšně obhajoval svůj senátorský post a tak nakonec skončil. V Radě.

Do rozhlasové rady dovolili poslanci referenta odboru kultury Prahy 8 Tomáše Kňourka, do rady ČTK mluvčího pražské Technické správy komunikací Tomáše Mrázka, který je také zastupitelem Prahy 8 za ODS. Zdá se, že levici došli kandidáti nebo síla své kandidáty volit. Kňourek získal nakonec 105 hlasů od 153 hlasujících poslanců. Možná i proto, že volili mezi ním a farářem Milošem Rejchrtem, kterého navrhl Výbor dobré vůle – nadace Olgy Havlové a Český filmový a televizní svaz (FITES)…

Z „volebního"“ výboru Parlamentu, který dohlíží na média, odešel Michal Hašek z ČSSD. Moc se v něm neměl čas vyskytovat a tak své místo přenechal poslankyni Vlastě Bohdalové. Pro tu média nejsou žádnou novinkou. Už druhé volební období je členkou výboru pro vzdělání, vědu, kulturu, mládež a tělovýchovu, který média míval v gesci. Spolu s ní do výboru přišel za TOP09 Ladislav Jirků – jako náhrada za Václava Kubatu. Jirků se nikdy médiím nevěnoval, ale snad se to za ten rok, co ještě zbývá sněmovně k faktické práci, doučí.

Česká televize představila za neobvykle velkého zájmu novinářů kanál pro děti, který bude sdílet stejné kmitočty s kanálem „arte“. Uvidíme, jaký nový program bude. Petr Koliha, který jej představil, je znalec dětských filmů. Na „déčko“by se měly přestěhovat všechny dětské pořady z ČT1, ty které nebudou splňovat podmínku „rodinný“. Od osmi večer, kdy by děti měly jít spát, se kanál přemění na „umělecký“. Třeba dojde i na nás, milovníky barokní opery.

Vzhledem k semknutosti kulturní fronty nicméně získali notoričtí petenti za živou kulturu a jiná zajímavá témata novou platformu pro svá večerní kulturně politická talk show.

Vysílací rada udělila předchozí souhlas k převodu licence BBC Radiocom společnosti Lagardere. Příběh tím samozřejmě nekončí, Český rozhlas a další, kteří se přihlásili jako účastníci řízení, se mají právo soudit.   Do doby pravomocného rozhodnutí si Lagardere českou BBC nekoupí. Jen k tomu ještě jednu vysvětlivku . Český rozhlas, který na společných vlnách s BBC vysílal, licenci nikdy neměl. Nemohl ji mít. Vysílá totiž ze zákona. Nemohl ji ani od BBC koupit. Nemůže totiž kupovat licence ani obchodní podíly v soukromých firmách. Zakazuje mu to –opět– zákon. Povolení k vysílání z území ČR a následně licenci od RRTV dostala BBC. A nedostala ji od státu niky pro komerční vysílání, ale za účelem rozšíření informačních možností občanů ČR. Poměrně tvrdě má v ní definované podmínky - včetně toho, že musí v určitých „oknech“ vysílat program Českého rozhlasu. Případným převodem obchodního podílu někdy budoucnu tato povinnost novému držiteli licence nezmizela. A nejspíš nezmizí. Mohli by si, moc prosím, kolegové, kteří o tom píší, prvně přečíst zákon? Děkuji. Ano, plně chápu, že váš text tím celý pozbývá na dramatičnosti…

Vášnivý boj komerčních firem o licence na FM vysílání stejně za pár let skončí. Dříve nebo později (ale spíš dříve) dojde stejně k digitalizaci i u rozhlasového vysílání. A analogové přijímače se stanou nostalgickou dekorací bytu. Tak jako je jím šicí stroj po babičce nebo mlýnek na kávu s klikou. Evropská unie tlačí na nástup digitalizace a pro pokrytí 85% obyvatel České republiky by stačilo 15 vysílačů digitálního rozhlasu DAB o několikawattovém výkonu. Vysílač o výkonu 1 kW spuštěný v Praze zasáhne 22 procent populace. Kvalita nesrovnatelná. V praxi už ověřeno. Jen začít…

McDonald a jeho reklamní spoty začínají mít výrazně bizarní rozměr. Po zapomenuté okurce, údajně interním to videu na téma „jak se dělá hamburger“, jsem popatřila jakýsi strašlivý spot s houslistou a jakýmsi dalším lidovým hudebníkem. Moravu znám, mám ji ráda a proto každý tento spot přetrpím. Pominu klišé, že každý Moravan je lidový umělec – kéž by tomu tak bylo, ale podivné figury, potácející se „mekáčem“ a vyžadujícími „mekbůček“ a „mekkřen“ jsou opravdu strašné. Ještě jednou uslyším slovo „ertepláky“ za  lidových 79 Kč a půjdu asi demonstrovat před nejbližší provozovnu.

Oficiální twitterový účet Burger King oznámil, že řetězec byl prodán soupeři – firmě McDonald. Podivná twitterová aktivita probíhala poté, co hackeři zřejmě převzali kontrolu nad účtem firmy Burger King a nahradili jeho jméno logem McDonald. Twitter nakonec účet pozastavil... Burger King má z ostudy kabát.

Naprosto skvělý náborový klip ovšem vyprodukovala brněnská VUT (děkuji iHnedu, že ho pro mne objevil). „Miluju tě, mé VUT“ o chlapečkovi, který od dětství trpěl tím, že měl tlusté brýle a zajímaly ho dráty, je naprosto geniální počin. Škoda, že jsem technický antitalent, možná by mne nalákali….

BBC nečelí pouze skandálu v souvislosti s krytím svého pedofilního komika. Stostránkovou kolektivní stížností obvinilo přes dvacet novinářů obvinila ze šikany, obtěžování a zastrašování senior manažera BBC. BBC řekla, že její advokát bude spolupracovat s oddělením lidských zdrojů, aby firma mohla přehodnotit své zásady a postupy týkající se šikany a sexuálního obtěžování.

Tři nezávislá knihkupectví podala žalobu proti Amazonu a všem šesti velkým vydavatelským domům. Obviňují je, že DRM nástroje Amazonu, používané v ebooks, slouží k vytvoření monopolu. Knihkupectví Posman Books, Book House of Stuyvesant Plaza a Fiction Addiction of Greenville jsou zastoupená antimonopolní firmou Blecher & Collins z Los Angeles.

“Všechny země EU by měly mít nezávislé mediální rady,“ stojí ve zprávě „na vysoké úrovni“, připravené panelem EU, organizovaaném Neelie Kroes, místopředsedkyní Evropské komise, ve kterém je bývalý prezident Lotyšska a bývalý německý ministr spravedlnosti. Souvislost to má s ukončením vyšetřování Levesonovy komise pro státní regulaci britského tisku po skandálu News of the World. „Mediální rady by měly mít skutečné donucovací pravomoci, jako je uložení pokut, pravomoc přikázat tištěné nebo vysílané omluvy, nebo odejmutí práv k vykonávání novinářské profese.“ Evropská komise bude kontrolovat národní rady, aby se zajistilo, že noví „hlídací psi“ neporuší právní předpisy EU. Nová nehubková směrnice z Bruselu?  Mimochodem, docela by mne zajímalo, nezávislé na čem ty rady budou.

Irena Ryšánková


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?