Veterinární zákon porážky jatečných hospodářských zvířat samozřejmě upravuje už velice dlouho, protože potravina živočišného původu je vždy rizikem pro alimentární nákazu. Navíc jde i o otázku ochrany zvířat proti týrání. Pokud probíhaly "veřejné porážky prasat", pak byly nelegální už před 1.1.2012. To nám nemusely nařizovat evropské orgány, ale hygienická pravidla, která platí léta a mají svoje vědecké i praktické odůvodnění.
Dříve se takovéto porážky dělávaly, ale že by veřejně to nevím. A i kdyby, není to tak dávno, co se na vesnici přikládaly pijavice, topila se koťata a zvířata byla celoročně uvázána na řetězu. Domácí porážky i pro široké příbuzenstvo se dělaly a dělají, ale určitě ne v červenci, to ať se pan starosta nezlobí, říká si o pěkný ...průjem. Přinejlepším.
Není to jediný článek tohoto druhu, např. zde a asi i jinde najdete obdobné a ještě více vygradované nepřesnosti, ale veřejnoprávní médium by se snad mělo od komerčního lišit objektivitou a profesionalitou.
Dodávám k druhému článku, že je domácí zvíře nikoli zvěř, zvěř běhá po lese. O domácí porážky je třeba požádat jen u skotu, tady to vyznívá, že vždy, např. i u prasat, což není pravda. Je evidentní, že slova Dr. Váni jsou vytržena z kontextu, věty pokráceny a tím překrouceny.
Takovýmito hloupostmi v médiích pak lidi nabývají dojmu, že Brusel chce blbosti a veterináři taky. Něco tak tendenčního jsem mimo politiku dlouho nečetl, naposledy snad, že EU zakázala nafukovací balónky. To snad už není náhoda, že se takovéto bláboly šíří médii. Že i z ČT, je pro mě hlubokým zklamáním.
Pak se nedivme, že se v politických zprávách z ČT dozvíme, že člen TOP09 přeběhl na kandidátku KDU-ČSL do Senátu ve Svitavském obvodě. Přitom Vojtěch Stříteský členem topky vůbec nebyl a není. Bylo to na politickou objednávku, nebo to je nedostatek profesionality? Tak se vytváří panika, bludy a umělé aféry. Nový pan ředitel ČT Dvořák, má co dělat…
Pavel Bělohrádek