Za druhé, Lotyšsko muselo projít de facto daleko ostřejším vstupním testem. Sice i pro něj platí "pouze" maastrichtská kritéria, ale jejich vyhodnocování a interpretace zřejmě byly podstatně reálně přísnější a obezřetnější, než kdykoliv předtím.
Za třetí, Lotyšsko je důkazem, že i přes lekci, kterou eurozóna v krizi utrpěla, je o vstup do ní zájem a že některým členům nabízí výhody, kvůli kterým jsou ochotni a připraveni do euro-zóny vstoupit.
Za čtvrté, podle původních úmyslů a představ již mělo Lotyšsko v euro-zóně pět let být; díky poznání, že nebude schopno splnit inflační kritérium a jeho dlouhodobější udržitelnost, samo svoji snahu v roce 2007 vzdalo, resp. odložilo - poté, co krátce předtím nebyla dosud zatím jako jediná země "přistoupena" do euro-zóny Litva. Onen odklad však nebylo alibi, leč objektivní nutnost. Sympatické je, že při první možné příležitosti se Lotyšsko úspěšně postaralo o reparát, čímž naplnilo svoji členskou povinnost.
Zdá se, že jedinou - a zřejmě snadno překonatelnou - překážkou zbývá pro Lotyšsko patrně spíše formální posvěcení Radou EU (ECOFIN) a Evropskou radou. Nezbývá, než držet Lotyšsku palce a ocenit jeho odvahu, statečnost i připravenost.
Petr Zahradník