Irena Ryšánková: Limpijské éto 2102

KOMENTÁŘ

Konečně vypukla okurková sezona a neděje se nic. Tedy kromě té olympiády. Hejtman Hašek s primátorem Znojma koštují okurky a fotograf je v pohotovosti.

5. srpna 2012 - 07:00

Sport mne nezajímá, ale na zahájení her jsem se dívala, jako skoro všichni na planetě.

Jen v Británii byla průměrná hodnota sledovanosti čtyřhodinové přehlídky 22,4 milionů, což byl ve Velké Británii 13. nejsledovanější program v historii. Na program koukalo 82% diváků televize - téměř dvakrát více než olympijský zahajovací ceremoniál v Barceloně v roce 1992. Průměrná sledovanost byla 22.4 milionů diváků a během pěti minutové špičky 26,9 milionů Britů viděly Mr. Beana, jak hraje Chariots of Fire. Fajn, že si ze sebe Británie okáže dělat legraci. To předvedla i britská královna, její psi a James Bond.

Divadelní představení to bylo krásné. Bylo ale nutné? Nepřebila bombastičnost státního marketingu Británie, stejně jako předtím Číny, myšlenku svět sjednocujícího amatérského sportu?

Možná právě díky okurce se olympiáda rozplevelila na všechny stránky novin. Britové zveřejňují fotografie čínských tréninkových táborů, v nichž Číňané talenty podrobují od dětství tvrdému drilu, což je hojně kritizováno. Je to obrana, proč „oni“ vítězí a „my“ ne? Kdo z českých či britských olympioniků je stále amatérem? Kdo chodí do práce a ve volném čase sportuje? Ani jeden. Sport se stal profesí, byznysem, průmyslem. Najmutí trenéři, speciální strava, lékaři… Mezi všemi těmi přemety a šploucháním vody je mediálně zajímavé snad jedině naprosté opuštění ducha olympijských her. Jejich komodifikace, řekla bych jako teoretik. Nikdo nesmí téměř nic o olympiádě psát a fotit, ani na Facebooku, ani na Twitteru a běda, pokud někdo použije něco, co se jen vzdáleně podobá olympijským kruhům. Absurditou dneška a potvrzením legitimity Pirátů v politice je policejní ochrana slov Olympia, olympijský a slova léto. Na dodržování dbá bdělá brand policy. Olympic by měli v Londýně problémy.

Olympiádu si totiž koupili sponzoři. A řádí hůř než ideová policie z dystopických románů. Olympijská policie už zakázala londýnskému preclíkáři pět propletených preclíků, květinářce jakési propletené proutky a cukrářce dortíky. Stařence zakázali prodávat charitativní panenky. Ty ani neměly kruhy, ale měly na tričku nápis 2012.

To abych se skoro bála napsat datum. Porušuji totiž britský „autorský“ zákon a protože jsme v jednotném trhu EU a existuje Europol, britská blbost má kontinentální dosah. Mohli by měl vydat ke stíhání do Londýna – jak Juliana Assangeho do Švédska. A pak? Bůhví…

Je na čase ptát se po smyslu olympismu. Zkoumat, do jaké míry je olympijské hnutí ještě neseno snahou „zúčastnit se“ a do jaké míry bylo zdeformováno komercí a jeho snahou po vítězství. Je na čase se ptát, zda celý cirkus je ještě nesen myšlenkami, na kterých vznikl. Je na čase bránit veřejné vlastnictví slova léto. A poslat privatizátorům „autorských“ práv na olympijské označení jasný vzkaz. Že není ve veřejném zájmu platit horentní sumy držitelům práv na organizování her, které už dávno nejsou neseny olympijskou myšlenkou dobrovolnosti a férovosti, ale megalomanskými rituály, ostrými lokty a marketingem nadnárodních firem. Jo, a James Bond a označení 007 je také registrovaná ochranná známka.

V televizích nastal čas na podzimní schémata. Seriály a tak. Nic zvláštního, ale lid to žádá, lid to má mít. Zprávy na Nově zůstanou dlouhé a určitě uvidíme ještě spoustu hula šatů. Zajímavé je snad jedině to, že se vrací některé „staré“ formáty, jako Na vlastní oči nebo Prásk. Televize hvězd bude ve stylu retro.

Taky se nám vyjevili prezidentští kandidáti. Profily na Facebooku, fanouškovské skupiny a podpisové stánky. Tiskovky a láska k lidu. Červené kalhoty a modře potetovaný obličej. A bude hůř. Mnohem. Volby jsou až v lednu. Už teď je kandidátů plno, co za dva měsíce? Jelikož bodrý voják Švejk nahradil už dáno dvou ocasného lva ve státním znaku, uvažuje se o uzavřené skupině padesáti tisíc kandidátů, kteří by si sami sobě navzájem podepisovali kandidátní listiny. Aby ty volby byly pro favority i voliče trochu komplikovanější…

Zdá se, že Rupertu Murdochovi pšenka nějak nekvete. Strašlivý průšvih s odposlechy neodezněl a už je tu další. Ne, tentokrát nikoho neodposlouchávali, tentokrát mu krachuje jeden z jeho projektů. Deník, příhodně nazvaný Daily, první, určený výhradně pro iPad, patrně končí. Propouští třetinu ze 170 lidí, kteří v něm pracují. 18 měsíců po jeho pompézním zahájení.

Navíc… Ředitelé News Corporation mohou čelit obvinění a stíhání pro zanedbání svých povinností, úkolů a plánů, které jsou nyní podrobeny kontrole ze strany státního zastupitelství. Firemní právníci se bojí dramatické eskalace skandálu a kriminalizaci správní rady News Co., kde sedí Murdochovi rodinní příslušníci, a protestují proti postupu úřadů. Trestní stíhání by mohlo mít velký negativní dopad na jednání v Ofcom, zda News Corp je „vhodná a řádná“ firma k tomu, aby držela britskou vysílací licenci. Tu už jednou chtěli Mudrochovi odebrat.

Podle tiskové zprávy deníku Guardian je nyní deník třetím nejčtenějším globálním listem. V červnu 2012 měl 30,5 milionu individuálních čtenářů. Začátkem roku 2012 se nejčtenějším globálním listem stal britský polobulvární deník Daily Mail, na druhém místě byl list New York Times. V Británii má Guardian 5,8 milionu individuálních čtenářů týdně. V sočasnosti má Guardian v digitální formě i americkou mutaci http://www.guardiannews.com, která se automaticky otevře čtenářům s americkými IP adresami.

Dva čínští internetoví obři, Baidu a Sina, oznámili partnerství pro sdílení mobilních výsledků vyhledávání a obsahu mezi jejich platformami. Baidu je hlavní vyhledávač v Číně (obdoba Googlu) a na platformě Sina běží Sina Weibo - v Číně nejvíce populární mikro-blogovací služby sociální sítě (obdoba Twitteru). Dohoda míří na mobilní telefony. Sina plánuje začlenit do svého vyhledávání Baidu výsledky. Baidu bude mít cloudové služby, které ukládají data na internetu, s předinstalovanými Weibo aplikacemi.

Slovenská rozhlasotelevize má nového šéfa. Je jím Václav Mika, bývalý šéf Markízy. Vzhledem k zestátněné RTVS to má tak na tři roky. Pak se změní parlament a rozhlas i televize se opět utěšeně rozhoupou.

Šéf CNN Worldwide Jim Walton, který vedl stanici 10 let, oznámil svou rezignaci. Prostřednictvím e-mailu. Svět se mění. Walton bude pokračovat v práci až do konce roku, než společnost najde nového prezidenta. CNN Worldwide je přitom na cestě k rekordním zisků ve výši 600 milionů USD v letošním roce. Ale síť je nyní v hlavním vysílacím čase na třetím místě za Fox a MSNBC. Stejně jako ve sportu, i tomto soutěžení prvním může být jen jeden. „Nevýrazný výkon“ prý ohrožuje celou společnost. Má takové soutěžení ale smysl?

Vyšla kniha mediálních výstřižků jedné z nejdelších kauz, ve které stáli lidé proti médiím i proti politikům. A ve které zvítězili lidé. Trokavecký starosta Jan Neoral sestavil s dalšími kolegy kroniku mediálních přestřelek o americkém radaru v Brdech. Koho zajímá, jak se média a politici pokoušeli marně manipulovat veřejným míněním několik let, nemusí hledat. Kniha, podpořená z peněz poslanců Evropského parlamentu, se jmenuje „Boj o kótu 718“. Najdete ji ale jen u opravdu dobrých knihkupců. Schválně…

Opravdová válka proti novinářům zuří v Iráku. Více než 280 novinářů a mediálních pracovníků bylo zabito od března 2003, začátku Američany vedené války. Poslední obětí je mladý irácký televizní moderátor Ghazwan Anas, pracovník televize Sama, kterého ozbrojenci zastřelili v jeho domě v hlavním městě severní provincii Ninive Mosulu. Zranili i jeho ženu a čtyřměsíční dítě.

Noviny v mexickém městě Monterrey se staly terčem brutálního útoku několika ozbrojených mužů, kteří vtrhli do pobočky novin El Norte, polili kanceláře benzínem a pak zapálili budovu. Útok byl třetí takovým během posledního měsíce.

Novinář Jonah Lehrer byl vyhozen z New Yorkeru poté, co přiznal, že si vymyslel citáty Boba Dylana pro jeho bestseller „Imagine“. Měsíc předtím měl Lehrer jiný problém: byl shledán vinným z recyklace své vlastní práce. Šéfredaktor litoval, ale konstatoval, že jediným bohatstvím listu je jeho morální integrita. Kdo v Česku by byl schopen to prohlásit?

Pro Prvnizpravy.cz
Irena Ryšánková
  .


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?