Pochybné stvoření si na „Karlovi“ jistě udělá kariéru nejen v Blesku, televizní Alexandru Noskovou to kariéru asi – aspoň dočasně – stálo. Právem.
„Slávek“ Sobotka stále dojednává koalici a začínám mí takový pocit,že to ani nikam nevede. Dvě desítky poslanců ČSSD mají stejný pocit. Prezident Miloš Zeman Sobotkovu nejistotu ještě zvyšuje tím, že některé ministry nehodlá akceptovat. Což ostatně nemusí, nikdo mu nepředepisuje, že musí odkývnout všechny. Ústava je mrška.
Prezident rovněž prohlásil, že nebude mít novoroční projev, ale vrátí se zpět k projevu vánočnímu. Ve stopách Masarykových. Kardinál bude mít na Štěpána konkurenci. Pražské kavárně, ovládající mediálně veřejné mínění je jedno, i kdyby byl Zeman světec. Ovlivňují veřejné mínění svým přístupem do médií a tak zatímco u Zemana je proviněním i to, že promluví k lidu o Vánocích, povětrnice jeho soupeře z druhého kola je jen roztomilou výstředností. Kampaň přímé volby neskončila. Pro politiky budiž probuzená hysterie provázející binarizaci politiky mementem v zavádění dalších prvků ochlokracie do politického systému.
Někteří předsedové některých výborů ve sněmovně mají pocit, že mají horší kanceláře, než předsedové jiných výborů a tak chudáci tajemníci, kteří jsou stálicemi sněmovny (a tohle ani oni nezažili) vysvětlují, že bývaly časy, kdy měla sněmovna o dva baráky míň a taky se tam vešla. Někteří předsedové některých výborů si ještě nezvykli na to, že kancl není reprezentací jejich nově nabyté moci, ale pouhé sittingware – pouhou židlí a stolem.
Předsedou volebního výboru (o jehož přejmenování na mediální se mluví od chvíle, kdy ten výbor vznikl) se stal bývalý politický komentátor Martin Komárek (ANO). Teď své jízlivé komentáře může psát na svou vlastní osobu… Je ale frajer – píše je, alespoň na facebook. Aniž bych chtěla zpochybňovat jeho mediálně legislativní zdatnost – která ovšem nesouvisí s tím, zda rozumí či nerozumí médiím – připadá mi trochu zvláštní, že předsedou mediálního výboru je někdo, majitel jehož strany je současně majitelem půlky mediální scény v České republice. Není to střet zájmů? Sobotka si to neuvědomil? Komárek si to také neuvědomil? Babiš si to neuvědomil? Nebo má něco v úmyslu? Kdo ví… Ale nechat rozhodovat o mediálním prostředí kohokoliv z ANO je prostě systémově problematické. I když asi vedle Kolovratníka (bývalý ředitel regionální stanice Čro) má Komárek největší kvalifikaci…. Jedním z místopředsedů výboru se totiž poněkud neplánovaně stal Martin Kolovratník (také ANO), kterého narychlo navrhl občanský demokrat Zbyněk Stanjura. Stanjura zoufale hledá skrytého spojence, a tak se snaží se zavděčit. Původně a podle dohod mělo místo patřit komunistovi Vladimíru Koníčkovi (v minulém období byla místopředsedkyní jeho kolegyně Ivana Levá). Gratuluji přátelům, bratrům a soukmenovcům je zradě a ráda bych jim sdělila, že ve sněmovně se dohody o proporcionalitě drží od roku 1990. Obvykle. Pokud ne, pak se nedohoda vrací jako bumerang. Všem. ODS už poznala a ještě pozná, jak chutná zásah bumerangem poté, co se Ivan Langer a jeho „pretoriánská garda“ pokoušeli za Topolánka a Nečase agresivně ovládnout mediální rady i volební výbor. Ostatně, kdo ví, jak nakonec situace dopadne, protože kromě Kolovratníka, nadšeně se prozatím vrhajícího do každé nabídnuté funkce, který možná bude ministrem dopravy nebo čehokoliv jiného, co někoho zrovna napadne (nebo na něj zbude), je tam také páter Daniel Herman (KDU-ČSL, bývalý mluvčí biskupské konference), o němž se mluví jako o možném ministru kultury.
Česká televize stále zápasí se svými „povstalci“, jakož i s propuštěnými z televizního studia Ostrava. Dvořák nemá na personální kroky štěstí. Nepopírám, že v regionálních studiích by měli být regionální lidé. Měli. Ale Česká televize je jen jedna – není to konfederace regionálních studií. Rozhoupávání veřejnoprávního vysilatele v této době je buď skrytý záměr, krytý a zezadu inspirovaný předsedou Syndikátu novinářů (komentátorem Bakalových HN) nebo neprozřetelnost. Nikdo netvrdí, že se Petr Dvořák musí „dožít“ konce svého mandátu, ale otázka zní jinak: „máme někoho lepšího?“ Pokud ano, můžeme o tom diskutovat. Ale doteď si myslím, že ne.
ČT bude mít nejspíš problém se skrytou reklamou v zpravodajství. Pokud si občan – ve skutečnosti manažer Seznamu hledá práci na Seznamu, je to totéž, jako když prodejce zabezpečovacích zařízení vykládá o ochraně budov a vychvaluje zabezpečovací zařízení coby „občan obecný“. Staré analytické pořekadlo říká: pokud se něco stane jednou, je to náhoda. Pokud se totéž stane dvakrát, může to být sakramentská shoda náhod. Ale pokud se to stane i potřetí, náhoda to zcela jistě není. V kontextu ČT to vypadá na řízený podraz na odpovědnou osobu – ředitele zpravodajství a šéfredaktora, kteří mají kontrolovat editory a nekontrolují je.
Tiskovou mluvčí Českého rozhlasu se stala Terezie Krásenská.
Hudební stanice Šlágr má „opletačky“ s RRTV, protože několik dní před volbami vysílala teleshoppingový pořad, do něhož vhodně vsunula Andreje Babiše. Ostatně, toho „vhodně vsunula“ i televize Prima a musím říct, že něco tak pozoruhodně podlézavého jsem už dlouho neviděla. Inu, až Babiš Primu koupí, to teprve bude jízda.
Podle listu E15 „Společnosti Google, Facebook, AT&T, MasterCard, UPS a Allegro Group (Heuréka, Aukro, PayU a další) v Česku rozjíždí novou lobbistickou skupinu, jež by měla „vytvořit dialog“ se státní správou pro rozvoj takzvané internetové ekonomiky. Skupina se nazývá Platforma pro internetovou ekonomiku (PIE), počítá s růstem členů a podporují jí také Český telekomunikační úřad, Vysoká škola ekonomická a správce národní domény CZ.NIC.“
Dokud internetoví bankovní a obchodní operátoři nepřijmou odpovědnost za hacknutá a zneužitá čísla kreditních karet a plateb, nikdo situaci neuvolní. K rozvoji internetové ekonomiky chybí a jsou zoufale potřeba dvě věci, nedodělky po ministru Mlynářovi blahé paměti: bezpečnostních standardy v elektronických platbách a státní (nikoliv soukromá) certifikační autorita, postavená na open source a ne na proprietálních technologiích. Třetí podmínkou je právě odpovědnost firem za platby a záruky firem shodné s prodejem v kamenných obchodech. Zpřísnění obchodního zákoníku, který podvodníkům a bankrotářům zakáže vlastnit či řídit několik let další firmy. Dokud CA nebude mít právo zřizovat sám stát (když už vydává doklady totožnosti) a dokud nebude existovat opravdu, ale opravdu bezpečný ekvivalent „obálky s modrým pruhem“ – doporučeného dopisu s doručenkou do vlastních rukou" (třeba prostřednictvím České pošty), je snažení o rozhýbání internetové ekonomiky i e-governmentu marné. Mlynářův monopolně certifikační penězovod do PVT byl zločinem na internetové ekonomice a neměl by být zapomenut a ani prominut. Zpozdil Českou republiku o jedno desetiletí. Zločiny ODS v podobě sKaret a OpenCard spolu s enormními poplatky za mikroplatby už jen dokonaly dílo zkázy důvěry v cokoliv, co mohlo internetovému převodu peněz pomoci.
V Británii je veselo… nejen s přípravou nezávislosti Skotska.
Nigella Lawson u soudu přiznala, že několikrát v životě vzala kokain a kouřila trávu. Poprvé prý, když jí umíral první manžel a podruhé v létě během rozvodu s Charlesem Saatchim, přistiženým, jak ji drží pod krkem. Pokud je to pád idolu, je mi to líto, ale na obrazovce vypadá nádherně a jestli je u toho sjetá, je mi to jedno. Pokračování jistě bude dlouhé.
Wendi Murdoch Deng měla podle všeho aférku s ….. Tony Blairem. To už mi připadá celkem pozoruhodné. Její tehdy ještě manžel to těžko nesl, odmítal chodit na oficiální přiležitosti, na nichž byl Blair přítomen a jak to skončilo, všichni víme. Záhadou zůstává snad jen vkus Wendi Deng.
Ředitel televizní divize BBC Danny Cohen prohlásil, že dobře placené hvězdy televize by neměly na veřejnosti útočit či bezhlavě kritizovat svou matku živitelku. Na tiskové konferenci k vánočnímu schematu sdělil novinářům, že zjišťuje, že „lidé, kteří pracují pro BBC a jsou za to dobře odměňováni, jsou až příliš ochotni útočit či kritizovat organizaci na veřejnosti místo toho, aby problém řešili nejprve interně“. Zároveň ale přiznal, že BBC není dokonalá instituce a „kritičtí přátelé“ jsou nezbytným způsobem zdokonalování. „Nesmíme být nikdy imunní ke kritice nebo neochotní naslouchat jiným,“ řekl. Stejná věta by měla být vyřčena i v případě ČT.
Skotsko se odpovědně chystá na možnost, že v roce 2014 získá nezávislost. Připravuje u založení nového veřejnoprávního vysilatele „the Scottish Broadcasting Service“ (SBS). Měla by být založena na základech BBC Scotland a s jejími pracovníky, měla by mít roční rozpočet asi 345 milionů liber . SBS by měla být nezávislá na vládě, nestranná ve svém redakčním názoru a vzhledem k tvůrčí svobodě ve výrobě. SBS nebude muset získávat peníze prostřednictvím reklamy, Skotská národní strana trvá na tom, že většina peněz bude pocházet z koncesionářských poplatků občanů Skotska od začátku roku 2017 a koncesionářský poplatek zůstane stejný. SBS by rovněž převzala gaelský kanál BBC Alba, Rádio Skotsko a rádio Nan Gaidheal. SNP slíbila, že po získání nezávislosti skotští diváci a posluchači budou mít i nadále přístup ke všem aktuálním televizním kanálům - včetně ITV, Channel 4 a Channel 5 - a rozhlasovým stanicím bez jakýchkoliv dalších nákladů a nezávislé Skotsko bude respektovat stávající charty i komerční vysílací licence.
SNP také navrhuje, aby BBC1 a BBC2 byly i nadále ve Skotsku k dispozici . Případný nový skotský vysilatel bude poskytovat stejné služby jako BBC a dokonce bude s BBC spolupracovat jako joint venture (společný podnik). Nicméně, příprava ještě chvili potrvá a SBS nehodlá přetrhávat svá pouta s „matkou“ násilně, samostatné vysílání hodlá zahájit až po vypršení současné Charty BBC, což bude s koncem roku 2016.
Tak uvidíme, kdo se od koho příští rok odtrhne a kdo se ke komu přidá.
Psáno pro Prvnizpravy.cz
Irena Ryšánková