Sice Hongkong bojuje velmi úspěšně s koronavirovým pandemickým hnusem, ale obavy nepolevují.
18. listopadu 2020 - 08:37
Hongkong zpřísnil v minulých dnech pravidla pro sociální distancování a zavedl povinné testování Covid-19 pro vysoce rizikové skupiny. Mezi 9. až 15. listopadem nastal nárůst případů, zejména těch s neznámými zdroji.
S odvoláním na nárůst místních infekcí Yuen Kwok-yung, mikrobiolog z hongkongské univerzity, uvedl, že mohla začít čtvrtá vlna. Řekl, že pevninská Čína virus úspěšně zvládla, protože místní úřady měly pravomoc uzavřít komunity a zakázat lidem chodit ven. Yuen uvedl, že Hongkong nemůže dělat totéž, takže po nahlášení místních případů budou provedeny v místě výskytu hromadné testy.
Testovat a držet hubu
Justice porušení karantény odměňuje pokutami i šatlavou až na tři měsíce. Např. 2. listopadu vládní web oznámil, že žena ve věku 46 let dvakrát po sobě porušila karanténní příkaz a dostala 2 x po 15 000 hongkongských dolarech pokuty. Karanténní flastr v Hongkongu od soudu dostalo již na sedm desítek provinilců.
Ale Choi Kin, předseda lékařské asociace, se vztekal, že lékaři musí povinně testovat – žádné rozhodování a konzultování. Choi se obává, že někteří lidé budou odrazeni od návštěvy lékařů ze strachu, že budou nuceni podstoupit test na koronaviry. Jenže, Choi zapomněl, že rychlost akce je prioritou.
Přitom situace v Hongkongu je daleko lepší než v Evropě. Od pondělí mohou restaurace mít místo 6 u stolu maximálně jenom 4 hosty. Kapacita podniků se sníží z 75% na 50%, zavírat musí o půlnoci místo ve 2 hodiny ráno. V baru se mohou k sobě tulit již jenom 2 ne jako dosud 4 človíčkové. Hongkongská federace restaurací a chlastacích zařízení ale brečí, že to významně poškodí jejich tržby. Přitom čeští hostinští a barmani by jim mohli závidět…
Čeští křiklouni a mediální otrapové kritizují vládu i s odborníky, že nepostupují koncepčně. Ale také v hongkongské vládě není jasné, jak voní koncepčnost. Jednají podle míry ohrožení. Nevědí, zda a jak zpřísní protiepidemická pravidla. Jisté není nic, přitom v prosinci má být každoroční hongkongský knižní veletrh, který byl odložen z počátku července na 16. až 22. prosince. Přihlásilo se více než 600 vystavovatelů, ale…?
Bolení hlavy vyvolává také to, že hongkongské cestovní kanceláře se intenzivně připravují na zahájení „cestovní bubliny“ mezi Hongkongem a Singapurem od 22. listopadu. Jde o program, který umožňuje lidem cestovat mezi Hongkongem a Singapurem, protože jde o relativně bezpečné lokality, cestování slibuje nárůst kšeftů.
Jak se zachová k cestování Čína? Opatrné nic, protože zahraniční lokality jsou z hlediska zavšivení koronavirem riskantnější než domácí.
Jako by nebylo problémů málo, v Hongkongu zaznamenali zdravotníci v posledních dnech již na 2 000 vypuknutí všedních infekcí horních cest dýchacích. Na přelomu prosince a ledna lze očekávat ještě klasickou chřipku.
Ukázka nekonečných problémů
Hongkong je velkoměsto, kde lidé žijí hlava na hlavě. Přesto tam je málo případů koronavirového hnusu a silná preventivní opatření. O to více nám ukazují bídu pandemie.
Tamní třetí vlna epidemie byla způsobena hlavně importovanými případy z Filipín a Kazachstánu. Čtvrtá vlna infekcí pravděpodobně začala v těchto dnech v Hongkongu od nakažených z Nepálu. Rozšířili virus asi v hotelech během jejich 14denního pobytu.
Počty koronavirových infekcí v Číně a v okolních zemích jsou malé, ale všichni jsou přitom velmi obezřetní. Evropa a USA jsou naopak na lopatě. Pro Čínu to znamená pomalu, ale jistě, i ekonomickou výhodu.
Čína vydělá i na utracení norků v Dánsku kvůli přenosu koronavirových breberek. Genocida 17 milionů norků v Dánsku otřásla kožešinovým průmyslem. Prý to povede k nárůstu produkce norků v Číně a Rusku. Zápaďáčtí experti se modlí, aby východní konkurence neměla kožešiny tak kvalitní jako vyšlechtěné z chovů v Dánsku.
Pokud jde o USA, nepotěší co 16. listopadu
napsala Karolína Čen „…Zdravotničtí pracovníci nemají dostatek ochranných pomůcek. "Dostali jednu masku N95 a musí ji mít v tašce, aby ji mohli znovu použít několik dní," řekla sestra a bála se o bezpečnost svého manžela. „Měl by dostat novou masku alespoň na každou směnu, že?"
Autorka neskrývá bolest z viděného: „Podívala jsem se na kalendář: Byl 30. říjen, ale stejně to mohl být březen… Jsem vyčerpaná a rozzuřená, že dělám stejné rozhovory a poslouchám stejné příběhy potřetí. Proč jsme se nepoučili? Co jsme dělali mezi březnem a listopadem?“
V článku je i povzdech: „…Proč kliničtí lékaři v horských rodinných zdravotních střediscích v Glenwood Springs v Coloradu opět čekají sedm až deset dnů na výsledky testů svých pacientů?“
Autorka také slyšela něco, co charakterizuje dnešní USA: „Sleduješ mladé pacienty, kteří měli mít dobrý život, jak umírají … a pak jdeš po ulici a vidíš lidi, jak se baví a chodí do barů."
Článkem se táhne stín toho, že zdravotnický personál byl podfinancovaný, zanedbávaný a teď k tomu ještě je vyčerpaný, je ho málo, protože část je v karanténě a část má covid-19.
V ČR jsou problémy podobné. Smutné je, že česká opozice od rána do večera kritizuje. Opoziční machři a superkočky si neuvědomují, že kdyby vládli oni, museli by situaci řešit stejně, protože nejde o politiku, ale o koronavirovou diktaturu.
Některým lidem už začíná docházet, že při zvládání koronaviru nehrálo roli, jestli má země demokratický režim, nebo ne, ale jaká je efektivita opatření.
Vánoční prognóza
To bude keců, pokud česká vláda požádá podnikatelstvo, aby dalo zaměstnancům přes Vánoce a začátkem nového roku větší porci sváteční placené dovolené, kvůli omezení kontaktů.
Pokud jde o Japonsko, má lepší šanci dobře zvládnout koronavirus než my v EU. V Evropě po sobě lezeme jako při grupáči. Omezování cestování mezi epidemicky nebezpečnými regiony a exponovanými evropskými zeměmi, natož uzávěra hranic, přichází jenom částečně a váhavě. Naopak do Japonska nesmí páchnout človíčci ze 152 států a regionů.
Teprve od 1. listopadu japonská vláda snížila na menší míru opatření vůči některým z mála státům: platí pro Austrálii, Čínu, Brunej, Hongkong, Macao, Nový Zéland, Singapur, Jižní Koreu, Tchaj-wan, Thajsko a Vietnam.
A úplně všichni doufáme v zázrak zvaný vakcína. Nejvíce Japonci. Bez účinné vakcíny by visel pro příští léto velký otazník nad pořádáním bez tak již odložených olympijských her. Neboť olympiáda to je kšeft za stamiliony dolarů.
František Roček