Německá europoslankyně Julia Reda z Pirátské strany vyhotovila pro právní výbor Evropského parlamentu zprávu týkající se harmonizace autorského práva a práv s ním souvisejících v informační společnosti. Do této zprávy byly samozřejmě podávány pozměňovací návrhy. Francouzský europoslanec z liberální frakce ALDE Jean-Marie Cavada podal návrh, podle kterého komerční používání fotografií, videozáznamů či dalších vyobrazení děl, která jsou trvale umístěna na fyzických veřejných místech, by mělo být vázáno na předchozí souhlas autorů anebo jejich zplnomocněnců.
Aktuálně jde o slohové cvičení právního výboru, nikoli o legislativní návrh. Přesto i když je zpráva nelegislativního charakteru a slouží jen jako podklad pro Evropskou komisi, která se jím při budoucí revizi této legislativy může řídit, může napáchat mnoho škody.
V čem spočívá nebezpečí? Je to celkem jednoduché – europoslanec za KDU-ČSL Pavel Svoboda, předseda právního výboru Evropského parlamentu a také bývalý právník OSA (Ochranný svaz autorský) tvrdí, že focení samotné ani svoboda panoramatu není zmíněným ustanovením ohrožena. Opomíjí však zjevně skutečnost, že právě sdílení těchto fotografií i na nejrozšířenější sociální síti – Facebooku – je fakticky komerční činnost. Facebook si totiž výslovně vyhrazuje právo využívat obsah zveřejněný uživateli i pro komerční účely. Takže možná úmysl daného pozměňovacího návrhu nemířil na omezení svobody panoramatu, ale bohužel ve svém důsledku by tuto svobodu výrazně, a zcela hloupě, omezil.
Zprávu bude 9. července projednávat plenární zasedání, po kterém by mělo proběhnout hlasování. “V tuto chvíli byly na půdě Evropského parlamentu podniknuty kroky k tomu, aby během hlasování na plenárním zasedání mohla být odstraněna ta část zprávy, která má potenciál ve svém důsledku svobodu panoramatu omezit.