V marasmu reklamních kreativních výtrysků jsem netušila, že mne ještě něco dokáže dostat. Dostalo. Zadar Volanič, Prtko Jistič, Skluzan Tavič, Takyjakonakaši, Hauva Jeminen a spol mne dostávají, i když už to vidím asi po osmé. Nevím, jestli to dělali s takovou radostí, s jakou se já na to dívám, ale povedlo se a má mediální duše pookřála. Jen doufám, že Slovinci mají větší smysl pro humor, než Bulhaři.Prezident Václav Klaus vetoval zákon na podporu kinematografie. Přiznávám, že jsem lehce rozpolcena. Filmařům bych podporu, samozřejmě, přála. Ale proč jen filmaři, že. Protože umí křičet nejvíc? Proč ne divadla? Proč lidé, provozující vážnou hudbu mají prošoupané podrážky a malérečky na Moravě vymírají? Každý opravdu nechce, aby jeho obskurní výtvory financoval Andrej Babiš, že….Minulý týden se zbavili ve výborech Radka Johna. Poté, co prosáklo, že povede investigativce Týdne a TV Barrandov. Ukázalo se, že je to maličko jinak. Ale i tak si nemyslím, že být politik a novinář jsou dva slučitelné světy. Těžko je státi na obou stranách barikády zároveň. Způsob, jakým se ovšem Johna zbavili jeho bývalí straniční kolegové, byl poněkud chucpe. John se v praxi poučil, jak to chodí v politice. Můj názor, že politika a novinařina jsou neslučitelné, poněkud nahlodal názor taxikáře, který mi sdělil, že je to vlastně strašně fajn, protože „teď z něho budou mít všichni pěknej strach, že jim na něco přijde.“ Nebyl sám, kdo si to myslí. Hlas lidu, hlas boží.Český rozhlas se stal prémiovým partnerem největší videoplatformy světa, YouTube. Začne díky tomu vysílat přímé přenosy vážné hudby, folku nebo alternativních kapel klidně do celého světa. A taky se mu utěšeně rozrůstá dětské vysílání.
Oborový server Česká média, který čtu, protože dělá dobrý monitor toho, co se kde šustne, má grafickou novinku, Ke každému článku připojuje velkou šedobílou, lehce „nakostičkovanou“ fotografii autora. No, nevím, trošku mi to připomíná náhrobky. Takový hřbitůvek české mediální scény.
Týž server ovšem přinesl zprávu (s náhrobní portrétku autora), že vydavetelství Ringier Axel Springer se musí zdržet zveřejňování fotografií a jména bývalé televizní radní a světové atletické rekordmanky Heleny Fibingerové ve svých bulvárních denících Blesk a Aha!. A to v souvislosti s dopravní nehodou jejího manžela Jaroslava Šmída. Ringier se chce odvolat. Nevím, proti čemu. Titulky o tom, že nehodu způsobil „manžel Heleny Fibingerové“ což byla pro Šmída patrně přitěžující okolnost, si pamatuju dost dobře.
Kdo by byl řekl, že generál americké armády může být tak zatraceně sexy. No, ono jich vlastně bylo víc. Generálů i žen. Plně chápu, že manželky stárnou, i ta Davida Petraeuse. Pořídit si co milenku autorku vlastní biografie, inu, dobrá, nejsem úzkoprsá a milenky ženatých mužů mi apriori nevadí. Petraeus měl ovšem zřejmě víc kvalit, než se zdá a tak to všechno propálila její – milenčina - sokyně. Co na bitku milenek říká generálova žena Holly, to nevím, ale usmívá se statečně, ač by jistě svého muže nejraději zaškrtila. Možná ani ne tak kvůli tomu, že jedna z jeho milenek byla úplně pitomá, ale nevím, jak by mi bylo, kdybych zjistila, že si můj manžel vyměňoval s milenkou třicetistránkové milostné maily. Technologie jsou svině… Vždyť i ten průšvih praskl ve chvíli, kdy se zjistilo, odkud, komu, kdo a jak ta maily posílal. O sexu pod stolem. To by se jistě v Generálním štábu Armády ČR stát nemohlo.
V Česku se ovšem také málokdy stává, aby někdo přiznal chybu a odstoupil z lukrativní pozice, jak to udělal šéf BBC George Entwistle. „Auntie Beeb“ nemá v poslední době moc kliku, zdá se. Prvně jí otřásla aféra s odhalením pedofilie hvězdného moderátora Jimmyho Savilea a celé to dorazila tím, že během vysílání pořadu Newsnight obvinila bývalého konzervativního politika ze zneužívání dětí. Případ řeší Ofcom. Do posledního lapsu je „zapletený“ i hvězdný moderátor Newsnight Jeremy Paxman, který sám před několika dny přiznal, že neví, co s ním bude, ač nebyl původcem zprávy.
Zatímco v této zemi, plné mléka a strdí se o rozhlasovém digitálním vysílání nechce moc slyšet, Britové už rozjeli kampaň na plné pecky. Datum switch-off oznámí příští rok. Přechod na digitalizaci řídí Ford Ennals, který prohlašuje, že je nutné vysvětlit hlavně, proč je to užitečné. Zdá se, že Britové jsou zase jednou napřed. BBC a komerční vysilatelé dokonce podepsali o digitálním vysílání společné memorandum. Inu, uvidíme, jak to půjde u nás….
Ekonomická krize médiím moc nepřeje. I Frankfurter Rundschau je v insolvenci – tištěná verze je ve ztrátě. Je to škoda, Frankfurter Rundschau je jedním ze svědků dějin. Začal totiž vycházet bezprostředně po válce – v létě 1945.
Zdá se, že krizí je víc, než dost, ale konec kalendáře to jistě vyřeší….
Irena Ryšánková