„Mám čistý stůl, není co skrývat, není problém, aby si do ČEPRA šel sednout i pan Kalousek,“ uvedl Babiš a jeho stranický souputník Faltýnek se svého šéfa zastal slovy: „Vláda naplňuje požadavky Evropské komise (EK). ČR se zavázala, že bude navyšovat podíl biopaliv v pohonných hmotách.“
Pan Faltýnek ovšem poněkud zapomíná zmínit fakt, že EK označila podporu biopaliv první generace za slepou cestu a jasně řekla, že jejich podpora musí skončit do roku 2020. A pokud A. Babiš říká: „Jestli mi někdo vyčítá, že jsem investoval dvě miliardy korun do firmy na zpracování řepky olejky a zaměstnal stovky lidí, tak je to absurdní, tahle debata,“ je třeba mu odpovědět, že mu nikdo nevyčítá jeho dvoumiliardovou investici do továrny na zpracování řepky olejky, ale to, že si díky zákonu prodlužujícímu daňové úlevy na biopaliva první generace na roky 2015–2020 jeho Agrofert přijde na 5 miliard korun – a po tomto datu už dále podpora biopaliv první generace bude muset nutně skončit. A absurdní je tedy v první řadě celé prodlužování této podpory, jejíž přidaná hodnota není evidentně vůbec žádná.
Koaliční partneři hnutí ANO se sice shodují v tom, že A. Babiš je ve střetu zájmů a že by bylo vhodné, aby firmy s majetkovou účastí státu (např. tedy ČEPRO) byly převedeny ze správy ministerstva financí pod ministerstvo průmyslu a obchodu, ale jelikož takové řešení A. Babiš odmítá a vyhrožuje ukončením vládní koalice, návrh na převod správy státních podniků nepodpoří. A poslanci ČSSD se naopak dnes v prvním čtení chystají podpořit novelu zákona o daňovém zvýhodnění biopaliv. Jestliže sociálnědemokratičtí i lidovečtí poslanci tuto novelu skutečně schválí, má A. Babiš své investice na vstup do politiky plně uhrazeny i se snovými úroky – ano, tak se řídí firma…a ve vedlejšáku stát. A sociální a křesťanští demokraté, pokud budou pro novelu zákona o biopalivech hlasovat, si mohou řeči o Babišově střetu zájmů nechat na doma ke kávě. Veřejnost je už baštit nebude.