A druhý přichází hned vzápětí. Nejprve desítky domácích dobrovolníků obsadily letiště v Simferopolu. Podle vlastních slov chtěli zabránit tomu, aby je obsadila ukrajinská armáda, od níž očekávali vojenský vpád do té části Ukrajiny, která z drtivé většiny nesdílí nadšení z převratu, jenž se odehrál na západě země a v Kyjevě. Souběžně s tím v ulicích Charkova a Doněcka, milionových velkoměst, demonstrovali desetitisíce lidí svůj nesouhlas s kyjevským převratem. Zpravodaj České televize Miroslav Karas se docela příznačně podřekl, když prohlásil: „Ruská menšina je tady ve většině“. Souběžně s tím vláda Autonomní republiky Krym ústy premiéra Sergeje Aksjonova prohlásila, že za legitimního a jediného prezidenta Ukrajiny považuje Viktora Janukovyče a hodlá jej jako prezidenta respektovat s tím, že svou funkci po čas politického puče v Kyjevě, vykonává z exilu. Připomeňme pro pořádek, že v přímých prezidentských volbách v roce 2010 Janukovyč vyšel vítězně z prvního kola se ziskem 35 % hlasů. Druhá skončila tehdejší premiérka Julija Tymošenková se ziskem 25 % hlasů. Po druhém kole vyhrál Janukovyč se ziskem 49% nad Tymošenkovou, která obdržela 45,5% hlasů. Kampaň před druhým kolem nikoli náhodou připomínala i kampaň v českých presidentských volbách – zde to bylo pod heslem „Všichni proti Zemanovi“, tam zase „Všichni proti Janukovyčovi“.
Mezinárodní pozorovatelé vzápětí označili volby za regulérní a čestné. Janukovyč tedy byl zvolen demokraticky v přímé volbě. Z tohoto pohledu lze jeho sesazení kyjevským parlamentem považovat skutečně za neústavní krok a důkaz toho, že tu jde o státní převrat, nikoli celostátní revoluci, jak tvrdí západní politici a naše média. Ostatně o demokratičnosti nových panovníků Kyjeva vypovídá i to, že zrušili do té doby platný zákon, umožňující užívat v oficiálním styku jazyky menšin, zejména ruštinu.
A paradox třetí: Někteří odvážlivci se snaží srovnávat dnešní situaci na Ukrajině s rokem 1968 v Československu. Do obou zemí přece přijely ruské jednotky. Ovšem, ale na Ukrajině žije přes 8 milionů Rusů a ti volají po právu na sebeurčení regionů, které obývají. Z Československa přišel zvací dopis několika dočasně odstavených komunistických aparátníků, na Ukrajině jde o hlas milionů obyvatel. Mimochodem, když se mezinárodní politické elity tak snadno dohodly na osamostatnění mnohem menšího Kosova, proč nepřiznají právo na sebeurčení ukrajinským Rusům? Jinými slovy: kdo tedy usiluje o to, aby na Ukrajině doopravdy začala válka?
Petr Žantovský