Velmi ostrá předvolební rétorika některých lídrů případnou koaliční spolupráci s ANO předem diskvalifikovala. Dali jednoznačný slib voličům, že s Andrejem Babišem jako premiérem ve vládě nebudou a porušením tohoto slibu by „ztratili tvář“ a důvěru voličů.
Následující dny, možná týdny ukážou, nakolik to mysleli upřímně. Ale i kdyby do vlády s ANO nikdo nešel, je pravděpodobné, že jeho případnou menšinovou vládu někdo nakonec podpoří.
Otázka ale zní jinak. Bylo politicky předvídavé a rozumné se proti vládní spolupráci s ANO dopředu odmítavě vymezovat?
Já, jako dlouholetý volič ODS, si tuto otázku kladu právě v souvislosti s touto stranou. Kdyby šlo jen o to, že bych si měl s ANO zahrát někde na plácku fotbálek, pak bych to jistě s klidem odmítl a hledal bych si jiného, pro mě sympatičtějšího, spoluhráče. Ale vláda, to je vážná věc. V tomto případě bych spolupráci minimálně zvažoval a nezavíral si dveře předem.
Někdo řekne, že je to podle hesla „účel světí prostředky“, někdo to možná bude považovat za pragmatismus. Mnozí budou pravděpodobně volat „to snad nemyslíš vážně“.
Samozřejmě, volební výsledek ODS není pro jednání o vládě s ANO nijak zvlášť výhodný. Takových 15%, to už by byla jiná káva. Takto v jejích řadách panují oprávněné obavy, že by ve vládě dělala téměř trojnásobně silnějšímu partnerovi pouze stafáž, ne-li přímo kašpárka.
Na druhé straně by ve vládě měla alespoň teoretickou možnost pokusit se prosadit některé body ze svého volebního programu. Například ve školství.
Ale hlavně. Alespoň trochu by ANO viděla do karet. Je pravděpodobné, že vítěz voleb bude chtít při sestavování vlády obsadit klíčová ministerstva. A z těch pak zejména ta silová – především vnitro.
Tudy totiž může vést cesta k prakticky neomezené moci.
To věděli už komunisté před únorem 1948.
Ale nerad bych maloval čerta na zeď.