Irena Ryšánková: Ještě divočejší, než jsme si mysleli….

KOMENTÁŘ

Zemřel Jiří Krejčík. Pan režisér. Zpráva, která mi pípla na mobilu ve chvíli, kdy jsem začala psát tento sloupek.

11. srpna 2013 - 07:00

Pětadevádesátiletý letý pán, jehož si, možná paradoxně, nebudu pamatovat nejvíce podle jeho filmů. Nejvíc si ho budu pamatovat z parlamentních bojů o veřejnou službu, ze sporů o obsah vysílání České televize, o zachování koncesionářských poplatků. Neúnavný kritik, vášnivý diskutér. Neváhal pro zdůraznění svých slov občas mávat nad hlavou těžkou holí, o niž se opíral. Odešel další z těch úžasných starých pánů, které jsem v životě potkala. Bude mi chybět.

Mezitím se rozpadá politický svět. Jak pravila moje matka, „skočila jsem si nakoupit a mezím se rozpadla stojednička“. Noviny měly žně, i když někteří dost dobře nevěděli, co s tím. Ikony životů některých pravicových komentátorů se zhroutily.  Zeman potvrdil pověst prognostika a všichni pochopili, proč chtěl podpisy notářsky ověřené. Stojednička sice padla, ale z programu dosud nezmizela „Informaci předsedkyně Poslanecké sněmovny o podpoře vlády parlamentní většiny“. Tak schválně…

Co si počít, nevěděli zjevně ani někteří poslanci. Zásadová a morálně pevná Karolína Peake, doteď se držící „koaličního půdorysu“ (čti půdorysu židle místopředsedkyně vlády), vymizela ze sněmovny zadním vchodem těsně před hlasováním, a své „neformální uskupení LIDEM“ v tom utěšeně nechala. Dva členové ODS se zase rozhodli, že už s Martinem Kubou nechtějí mít nic společného, neboť není dostatečně pravicový a vymizeli taky. Tři další byli připraveni zradit, kdyby to bylo potřeba. Vláda důvěru sice nedostala, ale koalice svou kýženou 101 taky ne. Balónek praskl.

Miroslavě  Němcové se rozplynul sen o premiérské židli. A tak se TOP09 rozhodla dodržet veřejný příslib, vzít věci do svých rukou a uplatnila předem připravený arch s dvaačtyřiceti  podpisy členů svého klubu pro vyvolání hlasování o rozpuštění sněmovny. Kalousek byl jak Perun hromovládný, když to oznamoval a peskoval ostatní koaliční strany. Může si to dovolit, volební preference mu na pravici stoupají a ukazuje se, že by mohl vymazat ODS z politické mapy. ČSSD je vítězná, někteří její poslanci trochu zaražení, předseda usmívající se. Pod požadavek svolat mimořádnou schůzi k rozpuštění sněmovny a vypsání voleb se  podepsali všichni. Poslankyně rušily dovolené, protože letos žádné nebudou. Komunisté říkali, že oni to vždycky říkali. Uvidíme, jestli příští pátek  - nebo možná až v úterý, kdo ví, bude nakonec všech 122 poslanců pro rozpuštění (bez Věcí veřejných, s nimi 133) nebo jestli to skončí na nějakých 119.

Třeba bude mít TOP 09 sice 42 podepsaných, ale pouze 41 přítomných. Třeba se rozhodnou tři další poslanci, že se jim ve sněmovně líbí. A třeba nakonec Němcová sežene oněch kýžených 101 podpisů, notářsky ověřených, pro svou vládu. Ne, nestraším. Možné je cokoliv. Vcelku to byl nezapomenutelný den. Včetně performance Pavla Béma, popisujícího živě svůj domácí život, až po poněkud nečekané pokračování druhý den ráno, kdy se zjistilo, že sněmovní uklízečky přes noc vyklidily stolky poslanců. Asi ví uklízečky víc, než my. Kromě běžných věcí, jako propisky, se tam taky našla viagra, antabus a kondomy. Jsem ráda, že poslanci dbají bezpečného sexu.

Co tam ale dělala nerezová klika, bůh suď. Několik nahraných CD-ROMů, které si nikdo nevyzvedl, ukazuje na archivované odposlechy. Pro reportérku televize Nova ovšem bylo největším zážitkem, jak se svěřila svému blogu, setkání s Miroslavem Kalouskem u sněmovní trafiky. Měl propocenou košili a vypadal dobře. Škoda, že nenapsala mužně, milý deníčku. Dnes jsem se zamilovala do bývalého ministra financí.

ČT24  - díky hlasování o důvěře vládě a soudu s Rathem -  byla rekordní – sledovalo ji 15,1 % diváků. Čtyřiadvacítka byla ve středu druhou nejúspěšnější televizí na trhu hned po Nově a jedničkou ve skupině veřejnoprávních stanic. Předstihla i ČT1, což se Milanu Fridrichovi nezdálo ani v nejbujnějších snech. Srdečně gratuluji, ačkoliv si myslím, že moment, kdy je zpravodajství zajímavější a zábavnější, než dramatická tvorba, musí být pro tvůrce dost depresivní.

Česká televize také představila své podzimní schéma. Pokud se opravdu vyplní všechno to, co si předsevzala, bude to hezký podzim – i když je tedy pravděpodobné, že to bude spíš podzim plněný předvolebními průzkumy.

Nostalgie nicméně z Kavčích hor zavála. Zjevil se tam totiž Gordon Lovitt, druhdy programový ředitel televize Prima. I on ostatně na Horách již jednou krátce pobyl. Dnes je v roli projektového šéfa docu-reality „Hospoda U Druhé šance“.

Zatímco první kanál České televize nasadí premiérové řady seriálů Sanitka, Kriminálka Staré Město či zopakuje Četnické humoresky, dvojka na podzim nabídne fantasy seriál HBO Hra o trůny, příběh Sedmi království kontinentu Západozemí, nejdéle běžící sci-fi seriál na světě z produkce BBC Doctor Who, kde se poprvé objevil počítačový systém na tvorbu virtuální reality Matrix, psychothrillerový seriál Homeland, stylový, drsný i zábavný gangsterský seriál Impérium - Mafie v Atlantic City či notoricky hraný Červený trpaslík. Filmový kanál České televize tak bude „popkulturním“ arte programem. Fridrichova dramaturgie je chytrá, inteligentní, nebojí se experimentu a má šanci zaujmout třicátníky i čtyřicátníky. Ke Hře o trůny se váže velmi strategický výrok, jež předznamenává inteligentní marketing komerčních televizních producentů 21. století. Generální ředitel HBO Jeff Bewkes byl dotázán, co si myslí o tom, že seriál je nejvíce nelegálně stahovaným televizním obsahem. Odpověď musela šokovat RIAA a všechny bojovníky za autorská práva: Bewkes jde tak daleko, že říká, že internetové pirátství je pro HBO naprosto úžasné. HBO roste získávání předplatitelů a „krádež“ nejen že neškodí, ale pomáhá zisku HBO ze získávání nových předplatitelů. Pirátství tvoří reklamu obsahem. „No, víte, je to lepší než dostat cenu Emmy,“ konstatoval Jeff Bewkes.

Společnost Amazon koupila Washington Post. Cash. Zpráva, která zavířila mediálním světem. Propojení prchavého světa internetu se ctihodnou, lež tiše zanikající institucí. Obchoďák si koupil Benátky mediálního světa. Uvidíme, co spojení přinese. Amazon si lehce rozšíří portfolio cílové skupiny o papírové konzervativce a třeba je časem naučí přejít na tablety a chytré telefony. Zdá se, že jsme poslední generace, která ještě zažívá papírové noviny. Pád tištěných titulů je nezadržitelný a dlouhodobý.

Blesk měl letos v červnu vytištěný náklad 361 732, trafikový prodej 258 125, celkový průměrný prodaný náklad 278 727 kusů, zatímco v červnu 2008 byl vytištěný náklad Blesku 534 270, pultový prodej 417 703 a celkový prodaný náklad 431 013 kusů.

Hospodářské noviny jsou na tom ještě hůř. V roce 2008 jich vytiskli 73 686, v trafikách prodali jen 10 544, celkem prodali 56 896, letos jich vytiskli už jen 44 208, v trafikách prodali pouhých 4 819, celkem prodali jen 37 430 kusů. I to předplatné, které bylo pro ně typické, vymírá. Deník už dávno není ziskový nosným pilířem vydavatelského domu, spíš koulí na noze.

Náklad Lidových novin klesl z 111 863 letos v červnu na 57 071 v červnu 2008, což je pokles na polovinu. Pultový prodej klesl z 35 511 na 14 599, celkový prodej z 76 104 na 40 634. Týdeníku Ekonom se v roce 2008 vytisklo 27 460, v trafikách prodalo 3 561 a celkem prodalo 20 166. Letos v červnu to bylo také horší. Vytištěno 19 539 kusů, přes pult prodáno pouze 2 648, celkem prodáno 14 540 kusů.

I bulvár pro maloměstské paničky Rytmus života, který se nepyšní internetově vzdělanými čtenářkami, zažil pokles, i když ne tak výrazný. Na něm se ale podepsala ekonomická krize nižších a nižších středních tříd. V roce 2008 ho tiskli 268 676, letos 238 289. Přes trafiky prodali 198 861, letos 176 882 kusů. Celkem prodali 203 187, letos už jen 178 377 výtisků. Kupovat v dnešní době jakékoliv vydavatelství tištěných titulů je ten nejhorší podnikatelský záměr, jaký kdo může mít. Trendy jsou jasné. Vítězí digitální obsah, na kterém ale není nastaven ekonomicky udržitelný model. Obsahu zdarma je stále tolik, že k nákupu předplatného přes paywall donutí pouze existenčně nezbytný obsah, exkluzivní a ekonomicky přímo přínosný pro čtenáře.

Zpráva Ofcom uvádí, že mezi roky 2007 a 2012 se snížilo sledování národního zprávodajství na pěti hlavních veřejnopávních kanálech z 90 hodin za rok na 82 hodin. Většina poklesu se připisuje tomu, že diváci přestali sledovat zprávy ITV, které zaznamenaly strmý pád z 24 hodin na osobu a rok na 13 hodin. Oproti tomu se zvýšilo sledování zpráv na BBC1 z 56 hodin na 61 hodin na osobu a rok. Vzhledem k tomu, že rok má 365 dní, to tak jako tak není mnoho.

Ofcom byl vtažen do sporu o publikaci Bauer Media - německý časopis Der Landser, který byl obviněn z překrucování historie Waffen-SS, ozbrojeného křídla německé nacistické strany a tím porušil německé zákony, zakazující nacistickou propagandu a popírání holokaustu.

Na Ofcom dorazil dopis mediálního analytika Bruce Firemana, který napadá akvizici Absolute Radio (dříve Virgin Radio) firmou Bauer Media. Fireman tvrdí, že Ofcom by měl odmítnout svolení k převzetí Absolute Radio Bauerem z důvodu, že společnost není na základě podmínek uvedených vysílacím zákonem, vhodnou a řádnou osobou. Odkdy je nacistickým sympatizantům povoleno spouštět britské rozhlasové stanice?, ptá se analytik. Fireman připomíná Ofcomu, že musí být stoprocentně přesvědčen, že držitel licence je pro povolení vysílání vhodný a správný, a musí brát v úvahu nejen chování držitele licence, ale i těch, kteří jej řídí a kontrolují – tedy mateřské firmy. Dochází k závěru, že firma Bauer by neměla být shledána důvěryhodnou pro získání licence, která vyžaduje integritu, soulad s právními předpisy a zásadami regulace. „Nemůžeme mít držitele licence, kteří svědomitě poslouchají literu zákona a zároveň vyzývavě ignorují jeho ducha. Proto žádám, abyste použili „test vhodnou a řádnou osobou“, zrušili vysílací licence Bauer Media ve Spojeném království a odmítli převod licence Absolute Radio na Bauer Media“, píše analytik.  

Bauer Media Praha, druhdy Stratosféra, vydavatel Cosmopolitan, Spy, Esquire či takových blockbusterů jako Bravo a Čas na lásku, je stále prodělečné. Za prvních pět měsíců 2013 vykázal ztrátu 8,5 milionu Kč, od mateřské firmy přijali půjčku ve výši 30 milionů korun a 10 milionů na navýšení kapitálu. Za loňský rok byla ztráta Bauer Media Praha 31 milionů.

Dobře na tom není ani největší český distributor periodického tisku, stará dobrá PNS, nyní První novinová společnost. Za posledních pět let tak tržby firmy klesly o 52 procent. Zisk z 18 tisíc prodejních míst za stejné časové období spadl z 332 milionů na loňských 67 milionů korun, konstatuje kolega Borovan. Jeho server začíná připomínat burzovní zprávy z Černého pátku.

NBC News je rozmrzelé z projektu mini-seriálu zábavní divize NBC Entertainment o Hillary Clinton.  Pro pověst nezávislé a vyvážené NBC News prý není dobré, aby se kterákoliv část firmy podílela na filmu o této političce. Média, mimo Fox News, jsou diváky vnímána jako demokratická a vyvážená.  Hillary Clinton  je neodolatelná popkulturní ikona, hrát ji má Diane Lane nominovaná na Oskara, osvětluje  NBS News. A to stanici vadí.  News jsou malou (2,1 mld. USD příjem) a Entertainment velkou a klíčovou součástí NBC (24 mld USD za rok 2012).  

Warner Music, který přes HBO koupil Novu, dostal souhlas Antimonopolního úřadu EU, takže vláda Laudera v něm končí. Samotným Warnerům tržby stouply na 2,1 miliardy USD, ale ztráta se prohloubila na 137 milionů USD.

Kontroverzní sociální stránky ask.fm čelí odchodu velkých firemních inzerentů poté, co britský premiér David Cameron vyzval k bojkotu „nezodpovědných stránek“ po smrti 14ti leté Hannah Smith, která spáchala sebevraždu poté, co zde byla bez zájmu správců stránek online šikanována.

Nezdá se, že by svět směřoval k lepším zítřkům. Ten mediální už vůbec ne.

Irena Ryšánková


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?