Významné místo mezi odpůrci zaujímají zastánci práv žen. Média hovoří o pochodech více než milionu lidí ve Washingtonu, Los Angeles a v dalších městech. Pochod žen vystupujících proti novému americkému prezidentovi USA se konal dokonce i v Antarktidě. Co ženám na Donaldovi Trumpovi vadí?
Už jako prezidentský kandidát se stal terčem kritiky poté, co The Washington Post zveřejnil videozáznam z roku 2005. Trump v rozhovoru s moderátorem popisuje snahu mít sex s nejmenovanou vdanou ženou, líčí, jak jej přitahují krásky, které hned zatouží líbat a jak s tím nemá vzhledem ke statusu miliardáře problémy. Hillary Clintonová slova Donalda Trumpa označila v předvolebním klání za odporná a varovala: „Nemůžeme dovolit, aby se takovýto muž stal prezidentem.“ Samozřejmě, právem každého je vyslovit názor, jak si představuje vztah muže a ženy. Není však tajemstvím, že muži se bez ohledu na věk v důsledku produkce testosteronu často ve svých reakcích na ženskou přitažlivost chovají pošetile. I ve věku ctihodných kmetů vedou mnohdy tytéž řeči, jako v časech své chlubivé, sexuální touhou naplněné puberty. Nemusí to však znamenat ženami kritizovaný machismus a pohrdání jejich důstojností. Především se však domnívám, že trýznivé libido je v prezidentské roli méně nebezpečné, než když jiný nejmocnější muž planety spustil bez souhlasu Kongresu a Rady bezpečnosti „humanitární bombardování“ přinášející civilní oběti.
Pokud jde o výpady proti Trumpovu údajnému machismu, je zajímavé, že bojovníci za práva žen patří zpravidla k těm, co vítají muslimskou migraci přinášející sebou tradiční vztah muže a ženy dle islámského práva. Co asi říká Madona, jedna z aktivistek, na to, že muž má dle Koránu Bohem stanovené nadřazené postavení nad ženou? A co tomu, že mužům obávajícím se neposlušnosti ženy je vzkazováno: Vykažte jim místa na spaní a bijte je! (Súra 4, Ženy).
V protestech nezůstali stranou ani Pražané. Asi dvě stovky lidí se den po inauguraci Donalda Trumpa shromáždilo na Václavském náměstí v solidaritě s washingtonským pochodem žen pod názvem Love Trumps Hate (slovní hříčka s odkazem na nového prezidenta USA). Podle mluvčí akce bylo shromáždění protestem proti rétorice nenávisti užívané nejen Donaldem Trumpem, ale i dalšími politiky včetně těch v České republice. Pražské shromáždění mělo vyjádřit podporu demokracii, lidským právům, ekologii, profesionálnímu zpravodajství a rovnosti žen. Jedná se jistě o správné cíle. Dle mého však schází uvést, v čem jsou tyto hodnoty konkrétně ohroženy politickým programem Donalda Trumpa. Zajímavé by rovněž bylo posoudit, nakolik uvedené hodnoty rezonoval ve své osmileté politice Barack Obama.
V negativních stanoviscích pochopitelně nezůstala stranou americká média. The Wall Street Journal označil Trumpovu inaugurační řeč za jeden z nejzlověstnějších projevů v historii. Americký zpravodajský agregátor The Huffington Post zmínil, že inaugurační projev vyzněl jako vojenský převrat. Dle listu The Washington Post Trumpovo vystoupení přeťalo více než dvousetletou historii inauguračních proslovů. Nová hlava státu dala všem najevo, že toto bude úplně jiné prezidentství, říkají shodně média.
Trumpově inauguračnímu projevu bylo často vytýkáno opakování témat předvolební kampaně. Co je však negativního na tom, že prezident setrvává na shodných stanoviscích? Ostatně, kdyby Donald Trump při inauguraci zmínil témata od předvolební kampaně odlišná, zcela jistě by se hovořilo o jeho nezásadovosti, ba v jeho případě určitě i o nečestnosti a jiných dalších charakterových poklescích.
The New York Times upozornil, že nový prezident nepřipomněl ani „oběti, které byly složeny našimi předky", ani ducha Ameriky, ani její hodnoty. Kdo sledoval Trumpův projev pozorně, ví, že tak tomu není. Pokud jde o oběti položené na oltář Ameriky: Prezident se nepochybně chce distancovat od všech akcí, v jejichž důsledku se Američané vracejí do vlasti v zinkových rakvích zahalených americkou vlajkou. Pokud jde o ducha Ameriky a její hodnoty, ani Trump neopomenul tradiční pompézní (chcete-li povýšenecké) prohlášení, že USA jsou „on top of the world“. Nicméně z jeho slov vyplynulo, že o tom budou muset Spojení státy ostatní svět přesvědčit činy dokazujícími právo stát v čele světové progrese. Tedy nikoli militantními akcemi typu „export demokracie“ na Blízký východ, podporou „pokrokových“ revolucí zanechávajících za sebou chaos a zmar.
Pokud jde o Evropu, magazín Politico upozornil, že Trump ji ponechal ve své inaugurační řeči „mimo", čímž dal najevo, že Evropa se nyní bude muset spoléhat pouze na sebe. Španělský El Confidencial napsal, že Trump světu sdělil, že nadále bude myslet pouze na svou Ameriku. Někteří evropští politici říkají, že pokud se Trump snažil Evropu varovat, dokonale se mu to podařilo. V souvislosti s tím naléhavá otázka na adresu Trumpových odpůrců:
Co je špatného na tom, že USA ustoupí od své nechvalné známé politiky světového četníka a nebude například demonstrovat svou oddanost evropským spojencům NATO militantním tažením Evropou na Východ? Nevidí evropští politici, že takovéto jednání představuje hrozbu lidem jejich zemí? Nevidí, že lidé mají obavu, že studená válka nabyde bodu varu?
Švýcarský list Neue Zürcher Zeitung k Donaldu Trumpovi dokonce podotkl, že "ve stopách velikánů jako George Washington, Abraham Lincoln a Franklin Roosevelt se nově zvolený prezident jeví jako chuligán". A co řekl k inauguračnímu projevu Donalda Trumpa bývalý český diplomat Michael Žantovský?
„V tom projevu byla taková naléhavá nota. Trochu takový úmysl převrátit Washington, Ameriku a možná i svět naruby“, řekl Žantovský a dodává, že z minulosti jsou známy příklady dokazující, že takové pokusy ne vždy dobře skončily. My si však položme tuto otázku:
Je snad dnešní svět natolik dokonalý, že by bylo chybou převrátit jej v některých věcech naruby?