Juraj Draxler: Jak média přispívají k debilizaci obyvatelstva

KOMENTÁŘ

Podívejte se na konkrétní příklad. A mimochodem, výraz "debilizace" nepoužívám zcela z vlastní vůle, ale vzal jsem si ho právě z článku, který chci rozebrat:

28. června 2024 - 08:00

Vladimír Šnídl má v Deníku N rozhovor s "koordinátorem Vlády ČR pro strategickou komunikaci" plukovníkem Otakarem Foltýnem.

Rozhovor je naprosto úžasný, alespoň už vím, jak se v newspeaku nazývá propagandista či politruk. Strategický komunikátor. Vždyť posuďte sami.

Vyberme z textu pár perliček:
1. Plk. Foltýn říká: „Pokud tedy Západ vyprovokoval válku, tak se ptám, proč nejsou tanky států NATO na území Ruska... zde máte fakta k otázce, kdo může za válku. Pokud to nějaký člověk navzdory všem faktům popírá, tak nemá problém se svobodou slova, ale se svobodou úsudku."

Těžko říct, jestli je pan plukovník naprostý primitiv nebo to jen hraje. Asi mu nic neříká tak běžně používaný výraz jako "proxy válka".

Ani neví, že USA po celou Studenou válku intervenovalo kudy po světě s tím, že někde sice nejsou přímo sovětské jednotky, ale že nějaký režim má údajně podporu Sovětského svazu a proto tam je třeba poslat tajné agenty s cílem podpořit převrat (Írán, Kuba, Chile, Nikaragua, Salvador, Honduras, Venezuela), či rovnou vojáky (Vietnam, Grenada).

Asi si nevšimnul, že ještě minulý rok tatáž země vyhrožovala Šalamounovým ostrovům případnou intervencí, pokud nezruší obrannou spolupráci s Čínou.

Nebo prostě, a to zejména, mimo něj jde naprosto normální LOGIKA, kterou chápe i ledajaké desetileté dítě a to, že osoba, skupina lidí nebo stát nemusí někoho druhého napadnout přímo, ale může někoho dalšího navádět, motivovat, koupit si ho či ho vydírat , aby se choval jak chce on, například napadením jiné osoby.

A že k posouzení, zda to v nějaké situaci tak také je, je ještě třeba dosadit i konkrétní fakta.

Pokud si je dosadíme, možná pak řekneme, že to ve výsledku sedí nebo nesedí. Ale pouze idiot nebo člověk, který se chová jako idiot, bude tvrdit, že taková situace nemůže logicky nastat.

2. „Dnešní Rusko je jen Třetí říše v barvě." To opravdu chceme srovnávat režim, který otevřeně hlásal územní expanzi obrovského rozsahu, méněcennost ras či různých skupin obyvatelstva a vyvraždil miliony lidí s dnešním Ruskem?

Asi se už můžeme přestat ptát, jestli pan plukovník primitiva jen hraje.

Ale do třetice stejně ještě jeden výrok:

3. „Dalším rozměrem jsou behaviorální data, která o našich dětech a mladých lidech Čína sbírá. Pokud je vaše dítě na TikToku a za pětadvacet let se z něj stane politik, vysoký státní úředník nebo manažer strategické firmy, tak čínská komunistická strana bude mít podrobné údaje o jeho slabých místech Budou o něm vědět víc než rodiče. Budou znát jeho slabosti, neřesti, co ho zajímá, jaké má sexuální preference.

Ponechám teď stranou konspirace o tom, jak vás cizí mocnost bude za 25 let vydírat tím, co si dnes díváte na TikToku.

Hlavní, na co je tu třeba reagovat je to, že TikTok je sice firma založená Číňanem, který tam stále má nějaký menší podíl, vedle různých mezinárodních investorů, ale její mezinárodní aktivity jsou řízeny ze Singapuru.

Fima x-krát tvrdila a dokazovala, že její mezinárodní data nikdy neprocházela Čínou, servery pro mezinárodní aktivity jsou mimo Čínu. Například americká data firmy jsou kompletně pod kontrolou Oracle, tedy americké firmy.

Samozřejmě vůči TikToku, jako extrémně populární platformě, která nepodléhá americké cenzuře, se v USA vede obrovská politická kampaň. (V ostatní týdny i proto, jak otevřeně říkají i američtí senátoři, že tato síť nijak nereguluje příspěvky vyzývající na podporu práv Palestinců.)

A tak senátoři při grilování pár měsíců dozadu dávali šéfovi firmy mimořádně směšné otázky, typu, zda sloužil v čínské armádě. K čemu on znovu a znovu musel opakovat, že je singapurský občan, nikdy nebyl čínským občanem a tak nemohl být v čínské armádě.

Každý kdo je alespoň polopříčetný, se musel nad tím výslechem smát (stojí za to si alespoň pár minut z něj prohlédnout). Ale ti senátoři to stejně hrají na to, že alespoň nějaká část publika nebude schopna chápat obsah těch rozhovorů a hlavně, že výslech bude předehrou pro rozsáhlejší kampaň.

K té také došlo. Každopádně ani žádný ze série článků ve Forbes, Wall Street Journal a podobně, které se snažily vylíčit firmu ve špatném světle, nezpochybnil, že datové toky firmy jdou mimo území Číny. Jediné, co si dovolili uvést jako důkaz "zlověstnosti" firmy, odvolávajíc se na anynomní zdroje, bylo, že prý firma některé údaje (finačního charakteru, tedy ne historii browsování) o některých z největších hvězd TikToku poslala i své čínské divizi.

Toto je tak strašně daleko od příběhu o tom, jak čínská komunistická strana sbírá údaje o globálních uživatelích TikTiku, že k šíření výše uvedeného příběhu musíte opravdu být debil. Nejlepší v uniformě.

To speciální, vulgární slovíčko nepoužívám náhodně. Pan plukovník se totiž rozsáhle vyjadřuje o „debilizaci“ mladých lidí používáním TikToku.

To může sedět – příliš rozsáhlé používání sociálních sítí asi opravdu může v některých případech způsobit, přeneseně řečeno, „měknutí mozku“.

Ale stejně tak příliš časté čtení některých médií. Tento rozhovor to docela pěkně ilustroval.

Juraj Draxler


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?