Pavel Sobíšek: Inflace v červenci zpomalila, třetí měsíc ale setrvává nad cílem ČNB

KOMENTÁŘ

Inflace setrvává již třetí měsíc nad dvouprocentní hodnotou, která je cílem ČNB, i když se k ní v červenci přiblížila.

10. srpna 2018 - 07:00
Ke snížení proti červnu došlo zejména vlivem poklesu cen potravin, které vykázaly první meziroční propad od října 2016. Meziroční pokles prohloubily navíc ceny odívání a obuvi. Řada dalších položek ovšem tlačila meziroční inflaci proti červnu vzhůru. Šlo zejména o ceny nájmů a elektřiny, kvůli nimž se celý index cen bydlení dostal se svým růstem o 2,9% na nejvyšší hodnotu od konce roku 2012. Nebývalý skok udělaly ceny dovolených, které byly v červenci meziročně vyšší o 12,6%, zatímco v červnu jen o 2,5%. Právě tato skupina je ukázkou, jaký vliv na ceny může mít vzestup poptávky. Obecněji ale stojí za povšimnutí také výraznější meziroční růst cen služeb (3,5%) než zboží (1,6%). Ten je znakem přítomnosti poptávkové inflace.
 
Inflace postupně mění svůj charakter. Je méně je tažená sezónními vlivy a více poptávkou, celkově ale nejeví známky útlumu. V následujících měsících předpokládáme stabilizaci meziročního indexu těsně nad 2%. Červencový pokles cen potravin považujeme za přechodnou záležitost. Letošní vedra a sucho v Evropě se na cenách potravin časem projeví. I když dosáhl v červenci cenový index o tři desetiny nižší hodnoty, než jakou odhadovala ČNB, nepředpokládáme, že by centrální banka kvůli tomuto číslu změnila svou rétoriku k měnové politice. Nadále očekáváme v letošním roce ještě jedno zvýšení sazeb ČNB.
 
Index vnímané inflace UniCredit v červenci zpomalil svůj růst na 2,4% z předchozích 3,3%. Za zpomalením stály v převážné míře potraviny.
 
Pavel Sobíšek



Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?