Článků věnovaných J. Stráskému od různých novinářů i politiků bylo v uplynulých dnech zveřejněno už více.
9. listopadu 2019 - 07:00
Přišel ale čas zamyslet se nad jeho osudem i činnostmi jinak, z jiného úhlu než bývá v Čechách běžné. Stráský si to zaslouží. Žil totiž těch životů více a navíc je žil trochu jinak než ti, kteří na něj teď vzpomínají. Už pro tuto výjimečnost si zaslouží, abychom připomněli kdo Jan Stráský byl.
Šíře jeho aktivit skutečně stojí za pozornost. Nebyl jen politikem, managerem či vášnivým turistou, jak je to ve zmíněných textech často vzpomínané, ale - a to především – byl i mimořádně pracovitým a navíc i slušným člověkem. Zkuste si vybavit v paměti nějakého vrcholového politika tohoto státu, o kterém by se něco takového dalo říci. Mravnost, slušnost, to nejsou zrovna časté a běžné přídomky k této profesi. Dalo by se dokonce říci, že jde o velmi vzácné a navíc ne snadno doložitelné atributy této profese, zatímco zmetků prohlašujících se za politické reprezentanty této společnosti je i bylo vždy dost. Také mezi těmi, kteří u nás po Listopadu byli aktivní ve velké politice.
Dalo by se to i vysvětlit. Kdo z tehdejších, politicky aktivních jedinců byl k něčemu takovému předtím připravován, a kdo se uměl vyhnout nástrahám a lákadlům moci, včetně korupce atd. atd.? Nota bene v podmínkách společnosti zasažené v průběhu XX. století různými totalitními režimy, které takové lidi spolehlivě deformovali a často i jinak ničili. Proč o Janu Stráském lze ale tvrdit, že on byl tou bílou vranou v této profesi?
Čím vším se odlišoval od svých někdejších kolegů, kromě toho, že nepatřili k těm, kteří byli motivováni k politice jen prací pro blaho společnosti, ale i svými materiálními zájmy a potřebou se obohatit zakládáním různých výnosných finančních konsorcií či touhou po moci? Je zde řeč o člověku, který všemi těmi vysokými politickými funkcemi a posicemi prošel. Zdánlivě se nemohl nenamočit do bahna transformace spojeného s polistopadovým vývojem, o tom dřívějším nemluvě.
Stačí si ale přečíst brožuru vydanou v r. 2013 pod názvem „Dnešní polemika o včerejší privatizaci“ v Institutu Václava Klause. Její podtitul je výmluvný: Jiří Weigl, V. Klaus, Dušan Tříska, Karel Dyba, Ladislav Jakl, Martin Loužek versus Jan Stráský, Tomáš Ježek. Většinou jde o prominenty z raných 90. let. Konkrétně skupina kolem tzv. CEPu versus ti, kteří se snažili z tohoto - gang připomínající - seskupení vytrhnout. Hlavním motivem k vydání tohoto nevelkého spisku byl rozhovor, který J. Stráský 8. března 2013 poskytl Hospodářským novinám, jenž je v úvodní části této publikace replikován. Říci o něm, že to byl velmi kritický rozhovor o nedávné minulosti tohoto státu, je slabý výraz. Fakticky to byla stručná, ale výstižná rekapitulace toho všeho, co charakterizuje ty, kteří byli v počátcích často tak oslavované transformace odpovědní za vznik českého zlodějského kapitalismu.
Ještě dnes jsou téměř všechny s tím spojené skutečnosti stále pod pokličkou. Dodnes patří porušení tohoto základního tabu spojeného s omertou uvalenou na tyto skutečnosti k tomu, o čem se tehdejším ani dnešním prominentů vůbec nechce mluvit. Zmíněný úvodní rozhovor byl pro mnohé něco více než jen příliš silné kafe. Pro mnohé z těch, kteří s tím vším tenkrát byli spojeni (a spojeni jsou skrze své majetky dodnes) to zavání dehonestací toho, na co jsou stále pyšní. Často o tom vykládají jako o něčem, co dokázali a čím se údajně o tuto společnost zasloužili. Stráského výpověď připomíná spíše něco jako profláknutí jinak nedotknutelných - přitom ale na druhé straně už dávno obecně známých - věcí. Stráského hodnocení je muselo bolet, protože je to v podstatě tiché pokání od člověka, který v tom všem také „jel“. Na rozdíl od nich samých byl ale potom schopen z toho vycouvat a pojmenovat defekty této transformace, která ostatně brzy poté skončila a byla vystřídána něčím, co dnes ani hodně odvážní lidé netroufnou pojmenovat. Ono se také velmi těžko hodnotí něco, o čem chybí dostupné a kvalifikované informace. Ty mají jen „oni“, a zatím se nevyskytlo nic, co by umožnilo jejich vynoření se na povrch. S jednou výjimkou – a to byl právě Jan Stráský. Bylo to něco jako šlápnutí Klausovi a spol. na kuří oko.
V řadě rozhovorů, které jsem měl s Janem Stráským v pozdějších letech na dané téma v bývalé škole na Libínském sedle či u něj v prachatickém bytě s nádherným výhledem na staré Prachatice (to byla místa, které miloval), se projevil on sám jako někdo, kdo na rozdíl od nich velmi dobře chápal, o co šlo a proč tomu tak bylo, i proč to všechno muselo dopadnout tak, jak to dopadlo. Měl pro to nejen vcítění a tedy i porozumění, ale i odpovídající zkušenosti a znalosti. Je moc velká škoda, že v době, když se rozhodl k sepsání svých memoárů zasáhla do jeho života krutým způsobem těžká nemoc.
Jan Stráský by si asi „zasloužil“ jak státní vyznamenání, tak i státní pohřeb z hlediska nároků, které se mohou podle bývalého ceremoniáře Hradu Forejta přiznávat jen některým vrcholovým bývalým prominentům. Nikoli snad proto, že v období mezi červencem a prosincem 1992 zastával vedle funkce premiéra poslední federální vlády i funkci zastupujícího československého prezidenta poté, co V. Havel „utekl“ po volbách, kde by nemohl být znovu zvolen (slovenská reprezentace jej odmítla), z této pozice do soukromí a vyčkával na Hradě, jehož část si tehdy předvídavě pronajal, aby se nemusel stěhovat a mohl po rozpadu státu ujmout funkce českého prezidenta.
Zasloužil by si asi i lafetu, asistující uniformy a především respekt nejen českého, ale i slovenského národa, který jistý čas reprezentoval. Pochybuji, že ale o to stál. Dostat vyznamenání z rukou některého ze svých vrstevníků, o nichž věděl svoje, by jej také netěšilo. Ne kvůli funkcím, do kterých se tehdy dostal, ale spíše pro svoji výjimečnost a také obdivuhodnou skromnost. V učebnicích dějepisu by se o něm stejně nepsalo jako o presidentovi (v jeho případě zastupujícím) osvoboditeli, ale ani jako o budovateli. Nejspíše bude jeho prezidentství spojováno s pokojným, klidným rozpadem státu, který nebyl schopen přežít tehdejší krize vyvolané jeho tehdejšími kolegy z politického života.
Stráský představuje – ve srovnání s nimi - osobnost, která svými aktivitami dokázala positivně ovlivnit životy mnoha svých spoluobčanů. Asi více než kdo jiný z tehdejších prominentů. Dokázal si také díky své nezměrné pracovitosti najít i jinou, novou cestu životem. Stal se živým důkazem toho, že peníze a moc nejsou vše, a že lze žít i jinak. Zůstává takovým i po smrti. Po pohřbu v Prachaticích bude jeho urna asi uložena v rohu libínskosedlckého hřbitova, kde je místo odpočinku i jeho rodičů. Nebude však zapomenut. Představuje svým způsobem velký vzor pro nás všechny. Nikoliv snad pro nějaké mimořádné výkony v oblastech ve kterých působil, ať už v politice či v turistických aktivit atd. atd., ale především proto, že byl a zůstal slušný a nezkorumpovaný mocí. Byl a bude v tomto smyslu jedinečný.
Vladimír Čermák