Jak vypadá tradice a zaběhnutý systém, jsme viděli v Ostravě, kde všechno běželo jako na drátkách a kde celý tiskový odbor řešil problém nefunkční wifi a vyřešil. Sjezd každé dva roky, jak je u „socanů“ zvykem, holt připravenost prověří. Třeba se to SPOZ naučí taky. Nebo nebude mít ani čas. Uvidíme…
Tak či onak, volební kampaň k parlamentním volbám se pomaloučku rozbíhá a zdá se, že některé kauzy došupajdí před soud ve chvíli, kdy dojde k horké fázi kampaně. Takový Rath, to bude jistě dobře načasované. Problém je, že to může dopadnout tak …i úplně jinak. Protože policie, státní zastupitelství i soudy mají několik kilogramů másla na hlavě. Žluklého.
Ve sněmovně to drobně jiskří, nejen mezi koalicí a opozicí, ale i mezi koalicí (a koalicí). Je to už trochu jiný druh jiskření. Volby budou za rok. A to je krátká doba.
Mediální publicita prezidentské kampaně se odehrávala především přes regionální deníky a internet, tvrdí analýza Newton Media. Zřejmě Newton nečte Mladou frontu Dnes ani Právo. Nebo nesčítá share (dosah, počet čtenářů/diváků/posluchačů), ale počet článků veském archivu. Jeden trpaslík a jeden obr.
Ale mezitím byla zvolena česká Miss, o níž jsem tu taky minule psala. Na maso se koukalo asi 860 tisíc lidí. Žádná sláva. Navzdory snaze bulvárních deníků už asi lidi krasavy plné touhy pomáhat bližním, nefascinují. Ornella s Ivetou, to je jiná třída. Ty se nikdy neomrzí. Handicapem Ivety B je absence matky, obtelefonovávající redakce a nabízející dceru na titulní stranu. Má to blbý, děvče.
Pak už jedině potravinový inspektor. Nova chce „být lidu blíž“ a nutno dodat, že se jí to daří. Výbor lidové kontroly (zkratka VLK) se vrací. Ale pod jinou značkou. Mediální.
Týdeník-agregátor Agenda, který vydala na základě polských vzorů V sietci a Angora Sanoma, byla fikce. Virál. Fakt? Opravdu někomu stálo za to rozdistribuovávat týdeník, o němž se vědělo, že je to jen …. Co vlastně? Agora. Google News na papíře. Marketingový tah, který by měl osvěžit Sanomu? Cílovou skupinou virální kampaně na facebooku za celých 12500 Kč byli novináři-vykradači, necitující zdroje a propagace konference ke změně autorskoprávních zvyklostí, která se bude konat 8. dubna. Mediální monitor bez masivní off-line kampaně neexistuje. Agenda tudíž vzbudila rozruch pouze mezi novináři, neověřujícími si zdroje a jejich nadřízenými - vydavateli. Normální čtenář neměl šanci ani nezaregistrovat, že něco takového existuje nebo má existovat. Sanoma tvrdila, že přejímá model, v zahraničí úspěšný. Kdyby to bylo pravda, přebírala by ho způsobem naprosto reklamně diletantským. Trh je přeplněný tak, že další nový magazín se uchytí těžko, to je logické. Zvláštní, jak někteří hájili stávající oligopolní model vykrádání a klonování mediálního obsahu „velkou pětkou“. Status quo přejímání informací agentur a cizích zdrojů po internetu. Upozorňovat na „nedokonalou legislaci“ a nesmyslnost autorského práva je drahé, a k ničemu. Bez zviditelňovacího divadelního představení v podobě réálného čerta na zdi a následné "odborné" konference o pekle. Agenda setting se v dnešní cynické době tvoří virálem v reálu. Hezké, nápadité. Levné.
Lenka Pastorčáková, druhdy z Novy, nastoupila na Primu. Bude dělat nedělní debaty, spolu s Janem Punčochářem. Budiž ke cti Pastorčákové, že vystudovala filosofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.
Daniel Köppl pro nový Soukupův časopis MarketingSalesMedia nabírá lidi ze zrušených titulů Economie. Je zvláštní, proč jsou neustále recyklovány projekty, které už tolikrát neuspěly a nikdo mimo jejich autorů je nečte. A proč jsou s nimi recyklováni i lidé, kteří ty neúspěšné tvořili…
Rádio BBC chce Lagardere přejmenovat na rádio Zet, spolupracovat bude třeba s Economií, pokud dostane od Českého rozhlasu košem. Fleischmannova strategie předpokládá jediné – že Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ztratí soudnost a schopnost číst licenční podmínky. Pak by ale lepší veškeré omezení licencí zrušit, komerčním monopolizačním hrátkám dát volný prostor a zrušit i Radu. Není třeba zjišťovat majetkovou strukturu držitelů licence až k ovládající mateřské firmě v zahraničí, není třeba dodržovat podmínky licence. Trh vyřeší vše. Takže znovu, a od Á. Jen tak obchodní společník francouzských komunistů může uspět.
To v Británii hodlají mediální trh přiškrtit. Shoda panuje mezi liberálně pravicovou koalicí i socialistickou opozicí. Britská horní komora parlamentu schválila bez hlasování návrh na regulaci tisku. Britský bulvár The Sun označil datum 18. března, kdy bylo oznámeno dosažení dohody o vzniku nezávislé regulační Tiskové rady, za „Den D“ – začátek omezování svobody slova. Pokuty až do výše 1 milionu liber a odškodné pro oběti neetického chování bulvárního tisku jsou zřejmě nejúčinnějším řešením proti vlezlosti a sprostotě nejen bulváru, ale i některých „seriózních“ novinářů, kteří nectí princip presumpce neviny a každý ve veřejném prostoru je pro tyto frustráty darebák. Je čas se inspirovat v zahraničí. Jinak se z některých médií stane vyšetřovatel, soudce i kat v jedné osobě. Syntéza mediokracie.
OSN nabídl statistiku na vystřízlivění: více lidí na Zemi má přístup k mobilním telefonům, než na toaletu. Z odhadovaných 7 miliard lidí, má 6 miliard přístup k mobilnímu telefonu. Jen 4,5 miliardy lidí má přístup na toaletu. Z 2,5 miliardy, kteří nemají řádnou kanalizaci, musí vykonávat potřebu v otevřené krajině 1,1 miliarda. Výraz „je to v hajzlu“ tak získává novou kvalitu. Krize civilizace, o které se nemluví.
28 letý Mark Zuckerberg organizuje (ne na facebooku) politickou vlivovou skupinu, složenou ze špičkových technologických lídrů, která by tlačila americké federální legislativní reformy v otázkách od imigrace až po vzdělání. Možná budeme mít nového demokratického viceprezidenta. Al Gora také zajímaly brazilské pralesy. A co světový mír?
Šifrované telekomunikační služby, jako je Skype, Viber a WhatsApp by mohly být v Saúdské Arábii blokovány, varoval tamní telekomunikační regulátor. Společnosti dostaly týden na reakci. Co na to ochránci lidských práv v USA?
Jazyková rada Švédska se rozhodla odstranit položku z nedávno vydaného seznamu nových švédských slov - po tlaku amerického vyhledávače Google. Mezi slovy, které přidala do švédského jazyka v roce 2012, byl novotvar „ogooglebar“ („nevygooglovatelný“ – s překladem „něco, co nelze najít na webu s využitím vyhledávače“). Google nebyl nadšen a měl námitky – rozzlobil se a žádal radu, aby změnila definici. Google chtěl, aby slovo definovalo vztah pouze k hledání pomocí Google, a ne vyhledávání zahrnující jiné vyhledávače. Sémantická argumentace kruhem. Nevygooglovatelný je nevyhledatelný prostřednictvím Google. Jazykoví odborníci ze švédského „úředního subjektu jazykové kultury“ se odmítli poklonit požadavkům nadnárodního vyhledávacího obra a místo změny definice si vybrali jako trest za pokus Google kontrolovat jazyk, třetí možnost - odstranění celého termínu. Google zapomněl na jednu věc: vývoj jazyka se nestará o ochranné známky a podmínky jejich užití.
Zůstává jedna otázka: zmizí vymazáním „ogooglebar“ ze seznamu ogooglebar i ze švédštiny? Seznam je považován za barometr trendů a debat během posledních dvanácti měsíců. Z deseti nových slov ve švédštině za rok 2012 vybírám: Livslogga (z angličtiny - life log) - chcete-li neustále dokumentovat něčí život v obrazech. Klämspärr (mačkající překážka) – odkaz na turnikety v stockholmském metru, které občas někomu skřípnou právě ten nejcitlivější kus těla, když se pokouší jimi projít.
Brony – tupoučkej blb. Kombinace bráchy a poníka. Invokace mužského fanouška televizního seriálu My Little Pony.
Spårtjuv – svinskej zloděj. Zloděj, působící v podzemní dráze ve Stockholmu, který oloupil opilého muže, který spadl na koleje, místo toho, aby ho zachránil.
Nomofob - osoba, která se cítí nervózní při pouhém pomyšlení, že bude oddělena od svého mobilního telefonu. Zkratka z anglického “no mobile phone phobia”.
Köttrymd – reálný ne-digitální svět, protiklad kybernetického prostoru.
Henifiera – termín, použitelný, chcete-li nahradit novým, švédsky pohlavě neutrálním způsobem zájmeno slepičí.
Zlatanera – něco ovládat nebo být nejlepší v něčem, stejně jako oblíbený švédský útočník - Zlatan Ibrahimovič.
Tårtgate – dortový skandál. Odkazující na politické důsledky, když švédská ministryně kultury Lena Adelsohn Liljerothová odkrojila z dortu feministické umělkyně Linde Makode v muzeu moderního umění ve tvaru stereotypního zobrazení černé ženy trojúhelník zrovna v místě, kde dortová žena měla pohlavní orgány… Afro-švédská Asociace žádala ministryni kultury o demisi. Performativní kombinace „dobrého“ umění a rasistické manifestace. Co je co? Britský The Week (Týden) uvedl událost v seznamu „10 věcí, které byste měli ještě dnes vědět“.
Tak a teď už je víte.
Irena Ryšánková