Nejen z nové prognózy Fedu ale ze slov jeho šéfa J. Powella zároveň vyplynulo, že americká centrální banka nevěří na rychlé oživení ve tvaru “V” s tím, že zpochybňuje nečekaně dobrý květnový výsledek trhu práce. To vše je patrné zejména z odhadované míry nezaměstnanosti, jež má podle Fedu na konci roku stále ještě činit téměř 10%, přičemž na konci roku 2022 má poklesnout na 5,5 %. Toto číslo by mělo být stále výrazně nad odhadovanou přirozenou mírou nezaměstnanosti (4,1%). Konec konců ve stejném duchu vyznívá i konsensuální prognóza pro inflaci, která se nemá dostat na(d) dvouprocentní inflační cíl po celou dobu tříletého horizontu prognózy.
Šéf Fedu Powell rovněž zdůraznil, že centrální banka je připravena použít i další expanzivní nástroje, byť se nenechal na tiskovce dotlačit k tomu, aby uvedl co by se muselo stát, aby FOMC přistoupil k ještě agresivnějšímu počítání - tedy k ještě masivnějším nákupům aktiv do své bilance či k přímé kontrole výnosové křivky, resp. k zastropování tržních úrokových sazeb (záporné úrokové sazby zřejmě nejsou v portfoliu dalších expanzivních opatření Fedu). Stejně tak byl J. Powell poměrně obezřetný vůči tomu, aby Kongresu konkrétně radil, s jakým dalším fiskálním stimulem má přijít.
Celkový vzkaz, který tedy Fed vyslal je zhruba takový, že je třeba se připravit na roky extrémně uvolněnou měnovou ekonomiku, která zde bude do té doby, než se trh práce dostane do takové kondice, jež předcházela srážce s koronavirem. Připravme se tedy na dlouhodobě ultranízké úrokové sazby, které budou minimálně několik dalších čtvrtletích podporovány masivní měnovou expanzí skrze rychlé nafukování bilance Fedu. To může znít jako velmi dobrá zpráva pro riziková aktiva a naopak jako medvědí signál pro americký dolar.