Ten však byl tak chatrný, že jeho jediným přínosem je to, že ukazuje, jak bezradný trh je a že po létech nekompromisního sesuvu výnosů se chytá jakéhokoliv stébla. Důvodem měly být neoficiální zprávy, které přinesla agentura Bloomberg, že se v rámci ECB vytvořil „neformální konsensus“ ohledně postupu ukončování programu odkupu aktiv: poté, co se o jeho ukončení rozhodne, bude takový program končit postupně, v měsíčních krocích po -10 mld. EUR. Jinými slovy, že ECB bude postupovat podobnějako FED, který ústy Bernankeho takový postup ohlásil v květnu 2013. Po něm pak americké desetileté výnosy vzrostly za 6 týdnů o 1 p.b., takže se nabízí otázka, zda je na místě čekat něco podobného nyní i v Eurozóně.
Těžko. Zaprvé, dle zmíněných zvěstí se ECB nerozhodla, že k ukončování odkupu aktiv přistoupí, pouze, že pokud se rozhodne tak učinit, udělá to postupně. Ale jaká je to novinka?!! Přece nikdo soudný nemohl čekat, že by snad ECB kvantitativní uvolňování ukončila tak, že z 80 mld. EUR měsíčně v odkupovaných aktivech se okamžitě dostane na nulu! Zadruhé, jak pravděpodobné je, že s inflací motající se stále kolem nuly a s inflačními očekáváními jenom pár bazických hodí ECB již příští březen flintu do žita? Zatřetí, ani výhled inflace nenahrává brzkému začátku konce kvantitativního uvolňování: nezaměstnanost je stále dvouciferná, od dubna se nezlepšuje a ani samotná ECB nečeká dle své prognózy návrat inflace k cíli ani v roce 2018.
Neříkám, že další odkupy aktiv pomůžou (kam až má smysl ty výnosy stlačit?), ale vzhledem k tomu, že ECB je stále jediná, která pro to, aby inflace nezůstala pod cílem, něco dělá, těžko čekat předčasné a překotné změny v měnové politice. Výnosy jsou bezprecedentně nízko, to ano – ale ze strany ECB opakování května 2013 prostě nehrozí.