Jsem zvědav, zda se postupem soudu v USA inspirují i v Srbsku a zakážou na příště kandidaturu vrcholným politiků opozice, která při své drtivé porážce v parlamentních volbách odmítá uznat výsledky voleb a násilně útočí na budovu, kde sídlí ústřední volební komise. Její příznivci páchají zjevné násilí, i když název opozice v sobě obsahuje proklamaci, že jsou proti násilí. Jak příznačné.
Se stejnou logikou by měly být delegitimizovány a odejity všechny vlády na Ukrajině po roce 2014, jejichž členové se účastnili převratu na Majdanu. U nás se příliš nerozebírá fakt, že tehdy násilné demonstrace vyústily v pád legitimně zvolené vlády a prezidenta. Ti předtím uspěli v soutěži mnoha politických stran a kandidátů a nikde se neprokázalo, že vládli protiústavně. Anebo, že by při svobodných volbách v prostředí politické konkurence došlo k nějakým zásadním manipulacím. Byla tedy násilím odstraněna neoblíbená vláda, která však měla jasnou legitimitu vládnout na základě demokratických voleb a platné ústavy.
Tento fakt zjevně nikomu ze západních politiků nevadil. Pokud by ovšem někdo je chtěl takovým způsobem odstranit z jejich pozic, to by bylo křiku o násilném převratu, který podrývá samu podstatu demokratických systémů. Vytáhněme to např. na Fialovu vládu, která se "těší" podpoře všeho všudy 17 % našich velmi trpělivých spoluobčanů. Po všech skandálech, děsivých chybách a přehmatech ministrů by jistě bylo na místě, aby vláda byla smetena. Ale to bychom pak od různých přátel pražské kavárny jistě slyšeli, že je to protiústavní...Prostě dvojí metr.