Adam B. Bartoš: Dvě politické strany Karla Janečka

KOMENTÁŘ

Někdy v dubnu jsem se s tématem Karla Janečka rozloučil souhrnným textem "Vzestup a pád mediální legendy" a téma rohatého rádobymiliardáře odložil k ledu.

21. září 2013 - 07:00

Leč přes parné léto led poněkud roztál a Janeček nám zase začal nějak podivně zapáchat.

(R)evoluce podle Janečka se nekonala. Svým způsobem zažily Janečkovy smělé plány naprosté fiasko, což mne vedlo k výše zmíněnému textu. Přesto se Američanům nakonec podařilo českou politickou scénu přece jen rozvrátit, byť s použitím zcela jiného plánu, ve kterém Janeček nehrál žádnou - nebo možná jen okrajovou a skrytou - roli.

To, že vlády Petra Nečase není pak až tak velká škoda (minimálně už proto, že brutální americký zásah smetl kouzlem nechtěného i Karla Schwarzenberga s Miroslavem Kalouskem), je jiná věc, ale jde o princip - mělo by nám vadit, když tajné služby cizí mocnosti operují proti České republice a určují, jak se budou politické záležitosti naší země vyvíjet. Proto nelze jednotlivé agenty této mocnosti, jakkoli třeba v dané chvíli spící, podceňovat.

Karel Janeček byl od března hibernován, ale v posledních týdnech ho zase probudili - s novými úkoly. Nejprve nás v rozhovoru pro Lidové noviny či ParlamentniListy.cz strašil nástupem levice, nedávno zase perlil v pořadu svého kamaráda Jana Krause, kde všechny, kdo volí jinak než on, označil za "blbce".

To, že je poslední dobou zase trochu více vidět, není ale důvodem mého textu. Janečkovy rádoby oduševnělé rady udílené v rozhovorech pro sdělovací prostředky jsou to poslední, co by mne děsilo. Ať si hlásá ty své nesmysly, když si myslí, že to lidi zajímá (a není schopen vyhodnotit, že totální propadák jeho Pozitivní evoluce ve skutečnosti znamená, že to lidi naopak nezajímá vůbec).

Co mne ale znepokojuje mnohem víc, je to, že pomalu dochází na jeho slova, která pronesl během svého turné po českých a moravských krajských městech. Tehdy se totiž nechal slyšet, že do politiky nikdy nepůjde a nebude ani zakládat žádnou stranu, podpoří prý však lidi, kterým důvěřuje, aby založili strany, které budou jeho myšlenky hájit. Prý jednu pravicovou a jednu levicovou. Když totiž současné strany na jeho návrhy neslyší, budou k jejich přijetí donuceny pod tlakem úspěchu stran nových, které tyto myšlenky ohromeným voličům nabídnou a budou s nimi - věřil Janeček - slavit úspěch.

Ponechme teď stranou, že toto jeho prohlášení se tehdy týkalo jeho "převratného" volebního systému z dílny Jana Švejnara a spol., který měl být vlajkovou lodí Janečkových populistických slibů, který však zašel na úbytě a dokonce byl tak špatný a matematicky nefunkční, že ho Janeček - třebaže vydávaný Američany za údajně geniálního matematika - musel celý znovu předělat a přepočítat. Nyní tedy přišel s novým návrhem, který v Krausově talk-show s podobně velkou pompou jako ten předchozí znovu prezentoval jako cosi ohromného.

Ale ani o ten volební systém nakonec až tak nejde, jak jsem už naznačil ve svém textu "Pozitivní revoluce Karla Janečka". Janeček je jen nástroj, který je používán, aby říkal to, co je právě potřeba a co se momentálně hodí - jednou to jsou slova o volebním systému a jindy zase varování před koalicí SPOZ-ČSSD-KSČM. Důležité ale jsou síly a struktury, které jsou za ním a které si ho používají. Dokud Janečka vystrkují před sebe, ať už tento říká cokoli, je jisté, že mají nějaké nekalé úmysly.

Co je však podstatné, je to, že ony dva předpovězené politické subjekty, které Janeček sliboval podpořit, tu už jsou. Existují. A jdou do voleb. To by nás mělo vést k opatrnosti, abychom nebyli mezi těmi naivními, kteří jim v bláhové naději, že jim jde o naše dobro, vhodí do urny svůj volební hlas.

NALEVO ZMĚNA

Za prvé se potvrzují zvěsti o tom, že onou levicovou stranou kandidující s Janečkovým "požehnáním" bude liberecká Změna, platforma, která působila doposud jen regionálně (v Liberci pod názvem "Změna pro Liberec", v Ústí nad Labem jako PRO! Kraj apod.), ale která do těchto voleb má ambici jít na celostátní úrovni. Skoro o ní neslyšíme, v průzkumech nefiguruje, vlastně ani nemá žádné šance. Kdo ale sleduje politické dění, tomu neuniklo, že Janeček této straně poskytl třímilionovou půjčku na volební kampaň.

Změnu vede bývalý liberecký primátor Jan Korytář. Mějme na paměti, že zelený Korytář je se svým ekologickým občanským sdružením "Čmelák - Společnost přátel přírody" financován maďarsko-židovským "filantropem" (nevím, proč se těm, kteří lidi ve skutečnosti nenávidí a chtěli by lidstvo nejraději vyhladit z povrchu zemského, říká "filantropové") Georgem Sorošem (Open Society Funds). Dále by nás mělo zajímat, že Korytáře si Američané vyhlédli jako jednoho z pětice veřejně činných osobností, které v roce 2012 dostaly pozvání na třítýdenní protikorupční stáž v USA (je úsměvné, že si pro šíření protikorupční rétoriky vyhlédli člověka s tak nesympatickým a nevhodným příjmením).

Korytář je přímo ukázkový prototyp z havlisticko-sorošovské továrny na výrobu umělých politiků. Chlubí se rozbitím "kartelu dvou velkých zavedených stran" v Liberci, ČSSD a ODS. To se mu za pomoci sorošovských peněz skutečně povedlo. V primátorském křesle se ale dlouho neohřál a když překvapení kmotři znovu sebrali síly, z vedení města ho i přes pokřik Respektu odstranili. Loni přesto jeho Změna utvořila krajskou koalici se Starosty pro Liberecký kraj, čímž se mu opět podařilo ODS a ČSSD vyšachovat. A o to právě sorošům a jim podobným jde, byť obě strany jsou dnes už tak zdecimované a prolezlé jejich lidmi, že do budoucna předpokládám, že sorošovci budou právě zpacifikovanou ODS a ČSSD pro změnu podporovat, protože pro jejich záměry jsou použitelnější více, než všechny ty havlistické pidistraničky.

Abychom si udělali obrázek o tom, jak prázdná na jedné a přitom škodlivá na druhé straně Korytářova politika je, připomeňme, že mezi jeho volební taháky patří například požadavek, aby protikorupční policie měla na svou práci více peněz, aby nevládní občanská sdružení (rozuměj všemožní korytářové) dostávala víceleté granty (nomen omen) či aby bylo zcela zakázáno kouření v restauracích. To je program, nad kterým si může ucvrnknout blahem maximálně pan Macháček či Láska, ale normálního člověka nechá (oprávněně) ledově chladným či je mu - ještě spíše - k smíchu.

Pro tuto chvíli rekapitulujme: Změnu vede Američany proškolený, Sorošem financovaný a Janečkem podporovaný člověk. To bychom měli.

NAPRAVO ANO

Pravicovou alternativu podle mne představuje ANO Andreje Babiše. U něj se na chvíli zastavme, protože ten má pro struktury za Janečkem ukryté v současné době (tak, jak je hra rozehrána) podstatně větší význam. Změnu se totiž nepodařilo tak rychle postavit na nohy, dost možná, že se s ní pro tyto volby ani příliš nepočítá a jde do nich spíše jen z jakési setrvačnosti původního cestovního plánu či naopak jaksi zkušebně, aby se připravila na volby příští. Kdežto ANO docela "jede".

O vazbách Andreje Babiše a Karla Janečka a jejich vzájemné loajalitě jsem psal už kdysi. Protože opakování je matka moudrosti, zopakujme si alespoň ty nejdůležitější body.

Babiš například financoval Janečkův protikorupční fond. Platí si Českou pozici, jejíž šéfredaktor István Lékó veřejně vystupuje s Janečkem na protikorupčních vystoupeních. Podle zjištění serveru VašeSvoboda financoval Babiš fízlovací aktivity Janečkova špióna Karla Randáka, respektive spřízněné detektivní firmy V97. Když byl Janeček veřejně tázán na jeho vztah k Babišovi, vysekl mu poklonu: "Jeho úmysly jsou férové, to, co dělá, je celkem v pořádku."

Totéž ale nyní zopakoval v předvolební kampani. V už zmíněném rozhovoru pro ParlamentniListy.cz sice Babišovi přímou podporu nevyjádřil (zatím jen opatrně přislíbil, že brzy oznámí, komu podporu dá), ale o Babišovi mluvil opět velice smířlivě. Dokonce úplně přesnými slovy, jako by je měl naučené: "Věřím tomu, že jeho úmysly jsou férové, to, co chce, dává smysl."

Mezi řádky tak čtenářům vzkazuje, že volit Babišovo ANO by nebyla vůbec špatná volba. Rozuměj: Babišova strana není pro Američany špatná volba, ba naopak.

Je tomu tak proto, že tu existuje (dosud nevyvrácené) podezření z vazeb Andreje Babiše na dalšího magnáta, tentokrát americko-židovského Marca Davida Riche, který mimochodem letos 26. června zesnul a je - coby bývalý spolupracovník Mossadu - pochován v Izraeli? (připomeňme, že byl za snad historicky největší zpronevěru Američany odsouzen do vězení, ale na přímluvu hned několika bývalých šéfů Mossadu byl v poslední den Clintonova prezidentování omilostněn)

Tyto temné vazby dosud nikdo řádně neprozkoumal. Co ale může vidět každý a už na první pohled, je to, že ANO není nic jiného, než nejnovější havlistický projekt, jak jsem už psal v článku "Řekněme NE Babišovu ANO". Nejenže mu volební program pomáhal vymyslet ekonom Lukáš Kovanda, ředitel zednářského think-tanku Prague Twenty (v logu má toto sdružení zednářské symboly), který založil Vladimír Dlouhý a kde ve správní radě zasedá Karel Schwarzenberg či Stanislav Bernard (povšimněme si, že Bernard je také v dozorčích orgánech Janečkova protikorupčního fondu, stejně jako je Dlouhý Janečkovým sousedem - sdílí spolu kanceláře ve stejné budově - i členem správní rady jiné Janečkovy nadace, či to, že Lukáš Kovanda přispívá do protikorupčního sborníku Karla Janečka), ale za pravdu nám dává i výkvět pravdoláskařů na Babišových předvolebních billboardech - Jiří Zlatuška, Věra Jourová, Matěj Stropnický, Martin Komárek a další.

STRANA ZELENÝCH TO JISTÍ

Domnívám se proto, že kdo bude volit ANO, bude volit pro Janečka, přesněji pro mezinárodní struktury za Janečkem ukryté. Totéž platí pro voliče Změny, i když ta stojí spíše stranou mediálního zájmu (že si ji média nevšímají, nasvědčuje spíše tomu, že si jí všímat zatím nemají, kdyby si jí všímat měla, pak by o ní psala).

Vše totiž nasvědčuje tomu, že se nepodařilo (zřejmě přes staré antagonismy, které vedly Korytáře k odchodu ze SZ) domluvit pro tyto volby bližší spolupráci Změny a Strany zelených, jak bylo původně v plánu. To je zřejmě důvodem, proč Změna jde do voleb tak trochu potichu. V jistém smyslu se dá říci, že onou levicovou alternativou k Babišovi (ve smyslu levicové strany Janečkem oznámené) tak nakonec nebude žádný nový subjekt, ale nejspíše původní Strana zelených, protože ta má ve volbách přece jen větší šanci než Změna. A má-li si havlistický levicový volič vybrat oficiálně levicovou stranu, pak mu bude doporučena právě SZ (KSČM a SPOZ nepřicházejí v úvahu, ČSSD je Američany sice zpracovaná, ale neví se, zda ji nakonec neovládne prezident Miloš Zeman - proto se jako jediná proamerická levicová alternativa jeví jedině Strana zelených).

Však také Janeček v rozhovoru, který zde zmiňuji už potřetí, Stranu zelených vysloveně pochválil a voličům téměř doporučil, dokonce i k údivu samotného redaktora, který hledal logiku v tom, jak může Janeček, dříve se prohlašující za pravičáka, volit zelené. Víme ostatně, že v minulosti vedl Janeček se zelenými (ale i s KDU-ČSL) několikerá jednání. Strana zelených je tak jakousi starší sestrou Změny, vychází ze stejných ideových pozic a ze stejného okruhu lidí a příznivců. Však se také jedním proklikem dostaneme z webu Změny na web Strany zelených a rovněž se můžeme dočíst, že probíhala jednání o volební spolupráci, i když se nakonec nevydařila, což potvrzuje výše nastíněnou úvahu.

"Snažili jsme se o dohodu se Stranou zelených, tak jako tomu bylo v roce 2010 v Liberci, kdy SZ spolukandidovala pod názvem Změna pro Liberec, nebo jak tomu bylo v roce 2012, kdy SZ spolukandidovala pod hlavičkou Změna pro Liberecký kraj. Přesto, že jednání se Stranou zelených nakonec nedopadlo, vnímáme ji jako jednoho z blízkých spojenců, s blízkým programem a mnoha zajímavými osobnostmi. Proto budeme i nadále připraveni pro budoucí spolupráci, ať už na celostátní, krajské či komunální úrovni," stojí na webu Korytářovy strany.

I když je Karel Janeček mírně poťouchlý a poněkud popletený, takže si tento muž, budující si image lovce kmotrů, klidně zalyžuje v Krkonoších na permanentku Romana Janouška, v něčem pro nás může být přesto užitečný. Kde ho vidíme a slyšíme, můžeme tušit americké zájmy. A když na někoho ukáže prstem a doporučí nám ho volit, pak alespoň víme, koho nevolit v žádném případě.

Adam B.Bartoš


Anketa

Souhlasíte s tím, že Robert Fico odjel do Moskvy na setkání s Vladimírem Putinem, aby zajistil pro Slovensko dodávky plynu?

Ano 90%
transparent.gif transparent.gif
Ne 10%
transparent.gif transparent.gif