Ole Hansen: Důvěra v drahé kovy poroste

KOMENTÁŘ

Přes dramatické poklesy drahých kovů očekáváme, že cena bude v druhé polovině roku opět růst. Ceny průmyslových kovů jsou na sestupu a to zejména díky ohlášenému hospodářskému zpomalení Číny. Investoři by se také měli zaměřit na potenciálně zajímavou kukuřici.

1. května 2012 - 07:00

Několik dramatických poklesů během posledních šesti měsíců utlumilo předchozí nadšení z drahých kovů, především ze zlata. Na začátku druhého čtvrtletí jsou investoři stále konfrontování s lepší ekonomickou situací v USA. To posouvá pozornost od rizika na růst a výsledkem byl růst výnosů dluhopisů a náchylnost aktiv nenesoucích úrok jako jsou například drahé kovy. I nadále jsme ve výhledu býky a čekáme, že cena bude v následujících měsících růst, protože další akce FEDu nelze vyloučit. Několik centrálních bank nadále akumuluje zlato jako nástroj diverzifikace. Předchozí poklesy se setkaly se silnou fyzickou poptávkou, což je trend, který podle nás bude pokračovat. Taktičtí investoři jako hedžové fondy snížily expozici a otevřely si tak prostor pro nákupy.

Volatilní stříbro, nadějná platina
V prvním kvartále dosáhlo zlato téměř 1800 dolarů a tak čekáme, že během druhého čtvrtletí bude konsolidovat, přičemž pozornost zůstane upřená na americká ekonomická data a FED. Pro investory bude druhé čtvrtletí výzvou, ale věříme, že zlato je připraveno vrátit se zpět na 1800 dolarů a koncem letošního roku ještě výše. Růstový scénář může znamenat pro platinu lepší výkon v porovnání se zlatem, protože její cena se poprvé po šesti měsících vrátila zpět nad cenu zlata. Stříbro zůstává proti zlatu volatilnějším bratříčkem a v porovnání se zlatem může představovat také výzvu, zejména díky svému průmyslovému využití.

Osud průmyslových kovů ovlivňuje Čína

Po silném růstu během prvního čtvrtletí dopadlo na průmyslové kovy zpomalení čínské ekonomiky. Silné domácí zásoby komodit využívaných ve stavebnictví jako je měď a ocel vytvořily obavy ohledně míry zpomalení. Čína představuje více jak 40 procent světové spotřeby komodit a více jak 50 procent z růstu světové spotřeby hlavních průmyslových kovů, takže tato země bude krátkodobě určovat vývoj.

Poptávku po mědi očekáváme slabou, ale problémy na straně nabídky mohou cenu ochránit před dalším poklesem. Produkce z několika hlavních zemí zklamala z mnoha důvodů  jako například díky sporům se zaměstnanci, nepříznivému počasí, technickým problémům a díky poklesu kvality rudy, protože některé hlavní doly dosáhly hranice kapacity. Očekáváme, že se vysoce kvalitní měď bude obchodovat mezi 3,6 a 4,0 USD za libru.

Kukuřice je na cestě vzhůru
Nízké zásoby sojových bobů v suchem postižené Brazílii a Argentině odstartovaly zvýšenou exportní poptávku po bobech z USA, což vedlo k růstu cen. V důsledku toho cena sojových bobů překonala v uplynulém kvartále kukuřici (a další vysoce proteinové sklizně) o více jak 10 procent. To by mohlo vést k tomu, že někteří farmáři by mohli místo kukuřice zasít sojové boby, aby více vydělali. To s sebou nese riziko menších než očekávaných zásob kukuřice na letošní zimu a tím pádem podporu pro cenu kukuřice. To platí minimálě do doby, dokud se nedozvíme, jaký poměr nakonec osevní plochy dosáhnou. Cena nové úrody sojových bobů pravděpodobně zůstane ve stejném pásmu jako v roce 2011, tedy mezi 13 až 14,5 dolary za bušl do doby, než budou známy další skutečnosti.

Ole Hansen



Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?