Pavel Janeček: Děti a psaní

KOMENTÁŘ

Mnoho uznávaných expertů se nad plošným šířením Comenia Skriptu podivuje a nepovažuje ho za vhodné.

11. září 2015 - 07:00
Názory, že v dětech potlačuje osobnost a emoční vývoj mě děsí a skutečnost, že se nepozná třeba dysgrafik, je varující.Znalci mají podle mého názoru pravdu v tom, že náročnější činnost včetně spojitého písma vede v raném věku k rozvoji osobnosti.

Argumenty, že stejně později mnoho lidí píše písmem tiskacím, jsou nepravdivé. Jedná se přeci o rozvoj malého dítěte, následně v pozdějším věku může být vše jinak.

Je více než zřejmé, že po přechodu na jinou školu žáci nedokážou přečíst nic z toho, co napsali jejich vrstevníci klasickým spojitým písmem. Dále neumí přečíst dopisy od svých babiček a dědečků a potýkají se s mnoha dalšími problémy, jako je studium cizích jazyků.

Nemám nic proti progresivnímu vývoji písma, ale odepsat spojité písmo a psát jen tiskací písmena se mi nejeví jako krok dopředu. Rovnou tak můžeme přeskočit výuku psaní a posadit děti ke klávesnici počítače, ať jenom mačkají tlačítka.

Za další závažný nedostatek písma Comenia považuji skutečnost, že licenci vlastní jediná osoba. Přijde mi nemyslitelné, aby se děti masově učily písmo, jehož práva si nárokuje jeden člověk. Rodiče tak zvažují žaloby a začínají s domácí výukou.

Osobně toto nevázané písmo nepodporuji a věřím, že zvítězí zdravý rozum a děti se nestanou pokusnými králíky nového skriptu.

Pavel Janeček


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?