Uvedená statistika na první pohled zní pro ČR příjemně, avšak jde o pouze iluzi. Graf ukazuje průměrnou cenu veškerého volání v ČR, tudíž jak firemních zákazníků, tak i domácností. ČTÚ vůbec nebere v úvahu rozdílnou situaci cen na trhu mobilního volání pro velké firmy a pro domácnosti. Firmy jsou schopny při vyjednávání cen dosáhnout vyšších slev, na rozdíl od domácností, která jsou obětí oligopolního postavení. Tento graf vůbec nevypovídá tomu, kolik platí domácnosti. Uvedená data zásadně zkreslují ceny pro nefiremní zákazníky.
Připomněl bych ČTÚ spíše výpočty společnosti Telingen, která již několik let provádí propočty ve 30 státech dle metodiky OECD. V porovnání cen za volání v ČR a ostatních zemích, se umísťujeme na chvostu žebříčku s nejdražší cenou. Dle metodiky OECD je v ČR volání cca 5x dražší než např. v Dánsku. Ale pravděpodobně ČTÚ, “zastánci“ českých spotřebitelů, se tyto čísla moc nehodí. Protože, pokud by měla zájem, může si zakoupit čtvrtletní statistiku vývoje těchto dat.
Současně tu můžeme polemizovat nad různými statistikami, ale dle selského rozumu, se stačí podívat, kolik stojí neomezené volání např. ve Francii (cca 500 Kč) a v ČR přes 3.500 Kč.
Další překroucený bod mého článku je informace z aukce ve Velké Británii. Co se týče UK, pravdou je, že aukci tam teprve připravují. Když pomineme, že "připravují" znamená, že jsou k dispozici už mnohastránkové velmi podrobné dokumenty, které zcela jasně deklarují zájem regulátora a jeho představu o tom, co aukce přinese (na rozdíl od nicneříkajícího textu ČTÚ o principech aukce, kde se to hemží neurčitými slovy typu "zvážíme"). Já jsem však myslel aukci UMTS licencí, která je považovaná za zatím zřejmě nejlépe provedenou telekomunikační aukci. Z těchto zdrojů bychom si měli brát příklad a nehledat výmluvy proč něco nejde.
Radim Vysloužil