Rok 2021 je volebním rokem do Poslanecké sněmovny. Bude se psát další kapitola české politiky v rámci nového vládního složení stran, které do Sněmovny voliči poslali.
4. května 2019 - 07:00
Prostě dělení mocenského koláče, z něhož si ta která strana ukrojí největší kus a přitom být vítězná vůbec nemusí. Tak to už to v politice chodí. V ní ale chodí především lidé a nově i ministryně Marie Benešová (za ANO). Že už jen svou nominací vzbudila kontroverze, je známá věc. A že ještě bude budit, je nabíledni, viz další připravované demonstrace hnutím Milion chvilek.
Jde ale hlavně o zásadní otázku, co její nástup do čela rezortu spravedlnosti může v našem soudnictví znamenat. Připomeňme jen Benešové prohlášení, že nehodlá odvolávat z nejvyšších justičních funkcí nikoho, tedy ani nejvíce diskutovaného Pavla Zemana, toho času nejvyššího státního zástupce a člověka spojovaného s hrozbou pro Andreje Babiše, že jeho kauza Čapí hnízdo opravdu skončí před soudem. Zlí jazykové tvrdí, že by to měla být právě Marie Benešová, která by zmíněnou lapálii měla jaksi vybodyčekovat z cesty do soudní síně.
Takže hezky popořádku, co paní ministryně opravdu může nebo ne. Zasahovat do živých kauz určitě ne, ani by se toho neodvážila. Už jen proto, že je zaskočena obrovským mediálním zájmem o její osobu. Jinými slovy je pod drobnohledem, navíc i ve veřejném prostoru. Každé takové pokušení by bylo pro ministryni smrtící. Jsou ale jiné finesy, ke kterým pravomoci určitě má. A taky už je naznačila – zeštíhlení justice. Podle Marie Benešové jsou zbytečná vícestupňová řízení, místo čtyř by stačila tři. Zmizely by tak vrchní soudy, tím pádem i příslušná státní zastupitelství a s nimi i Pavel Zeman, nehledě na další žalobce. Zatím jen prvotní úvaha paní ministryně, chce nejdříve analýzy k efektivitě těch kterých zastupitelství a pak se podle výsledku analýz rozhodnout. Samozřejmě že to nějakou dobu potrvá a stihnout to do konce svého funkčního období prý vůbec nemusí. Chytrý tah směrem k veřejnosti, ale ne zase tolik, protože pravomoce ministryně v tomto ohledu jsou značné. Datovat analýzy může třeba už zítra a do sněmovních voleb zbývá taky poměrně dost času. To vše za předpokladu, že Andrej Babiš zase nedostane chuť na personální obměny vlády, ale to je v kontextu jeho problému s Čapím hnízdem stejná utopie, jako přemlouvat Miloše Zemana, aby tento záměr schválil. Zejména když je Benešová prezidentův výsostný kamarád.
Celý výše uvedený tah, jak ovládnout českou justici, nesmí být směřován na jednoho člověka. Tím pádem by se naplnila obava opozice, že právě kvůli tomu byla Marie Benešová na rezort spravedlnosti delegována. Slůvko zeštíhlení ale nabízí sice mnoho spekulací, ale nedá se implementovat na odstavení jedince. Když padne v rámci „úspor“ lidských zdrojů například celý odbor, odporoučí se i jeho šéf. V jiné funkci, povětšinou mnohem méně důležité, už někomu a nikomu vadit nebude. Třeba taky z vlastní vůle odejde úplně někam jinam, což je vůbec nejideálnější řešení. Všimněme si proto jednoho atributu, který mají politici ve zvyku.
Zejména hnutí ANO. Po nástupu Adriany Krnáčové na post pražského primátora zmizely odbory hned dva. Respektive sloučila dva v jeden – odbor dopravy a odbor správních záležitostí. Řídil to pak člověk nominovaný hnutím ANO a co na tom, že pražská doprava se pak stala jedním velkým těžko řešitelným rébusem na dlouhou dobu. Hlavně, že mělo hnutí ANO na magistrátu svoje lidi. Teď je má i na rezortu spravedlnosti. Je v něm podle Marie Benešové hodně lenosti. Takže nekecat makat. Heslo, které se vyprázdnilo dřív než to z jeho šiřitelů mohl vůbec kdokoliv dokázat. Co dokáže Marie Benešová se ukáže i po její zrušené dovolené. Nutí k tomu, jak sama řekla, i své podřízené a pak se uvidí, kdo bude z výše uvedeného muset z kola ven.
Petr Štrompf