Přijetí smlouvy, kterou v režimu utajení projednávají vybraní diplomaté z obou stran Atlantiku, může výrazně zasáhnout do mnoha oblastí našeho života. Může oslabit nejen ochranu zaměstnanců, ale také hygienické, ekologické a spotřebitelské standardy, které jsou v Evropě zpravidla na vyšší úrovni než v USA.
Podle informací, které z jednání unikly, se vyjednává například o vzájemném uznávání chemikálií, které na jedné či druhé straně prošly schvalovací procedurou. Pokud by se americké jídlo ocitlo na evropských talířích, museli bychom se připravit nejen na větší porce pesticidů, ale také například růstových hormonů v hovězím.
Mohli bychom si pochutnat také na ractopaminu, přípravku podávaném prasatům, aby maso rychleji rostlo a bylo libovější. Existují studie, které varují před zdravotními důsledky, v Evropě se tato látka do krmiva přidávat nesmí.
Náš jídelníček by mohla obohatit také chlorovaná kuřata s typickou příchutí, která ovšem dostatečně nechrání před salmonelózou. Zatím Evropská unie nedovoluje prodej kuřat z USA, pokud při jejich chovu nebyly splněny evropské hygie-nické standardy. Přijetí smlouvy to může změnit.
Je velice nešťastné, že zmíněná smlouva se připravuje v tak vysokém režimu utajení. To, co upečou diplomati, sníme totiž nakonec stejně my. Bude to jistě okořeněno notnou dávkou hezkých řečí o našich společných hodnotách, zahrnujících mimo jiné úctu k individuálním preferencím a možnost svobodné volby.
Při nedostatku informací nezbývá než se svobodně rozhodnout, že budeme bezmezně důvěřovat těm, kdo problematické dohody tajnůstkářsky pečou za zavřenými dveřmi.
Jan Keller
(zdroj:Právo,ČSSD)