Je však třeba brát v potaz, že tento krok ČNB byl pravděpodobně ojedinělý. Rozhodnutí zvýšit sazby bylo těsné a sama nová prognóza naopak předjímá možnost poklesu sazeb již v druhé polovině roku 2020. My navíc oproti nové prognóze ČNB počítáme v tomto roce se slabším růstem české ekonomiky. To pro korunu není nijak dobrá zpráva, a proto zatím nechceme přepisovat náš delší korunový výhled počítající prakticky se stejným kurzem jako dnes i na konci tohoto roku.
Nejbližší týdny nicméně pro korunu ještě mohou být příznivé. Vysoké úrokové rozpětí mezi českými a eurovými sazbami (dosáhlo slušných 2,75 procentního bodu) v časech globálního optimismu může do koruny přitáhnout ještě nový zahraniční kapitál. Stejně tak koruna může těžit z relativně nižšího zajištění českých exportérů - ti se mohou v nejbližších týdnech na rozkolísanější trh rychleji vracet a prodávat eura.
Na druhou stranu globální sentiment živící dnešní zisky výše úročených měn jako koruna je vrtkavý a řada událostí (koronavirus,2. fáze obchodní dohody Čína vs. USA, americké prezidentské volby, vyjednávání o obchodní dohodě EU a UK) může náladu zhoršit a nastartovat na globálních trzích korekci. A pak by koruna, zatížená vysokým objemem zahraničního kapitálu a vidinou stabilních nebo nižších sazeb, těžko zůstala stát stranou.