Jiří Paroubek: Česko se dožaduje dražšího plynu

KOMENTÁŘ

V médiích proběhla krátká zpráva, že Česko je mezi deseti unijními zeměmi, které se dožadují zastavit dovoz zemního plynu z Ruska, a to včetně plynu LNG.

15. ledna 2025 - 07:00

Pokud by se na tom 27 zemí EU skutečně dohodlo, znamenalo by to, že by se otevřela cesta ke zvýšení těžby břidlicového a dalšího plynu v USA, neboť by se tamním těžařům vyplatilo investovat do zainvestování a vytěžování nových ložisek. V konkurenci ruského zemního plynu ovšem bez 'politické podpory" americký LNG cenově neobstojí.

Tento návrh deseti členských zemí EU, včetně Česka, má být obsahem dalšího „balíčku“ sankcí proti Rusku, které by měly vyběhnout na konci února, tedy k třetímu výročí ruské invaze na Ukrajinu.

Je známo, že významnou část dodávek LNG plynu do Západní Evropy tvoří dodávky z Ruska. A kromě toho, středoevropské země, jako je Maďarsko a Slovensko i Rakousko, ale také země Balkánu (Rumunsko a Bulharsko), jsou zásobovány ruským plynem z plynovodu TurkStream. V případě Slovenska jde o náhradu za dodávky plynu, které přerušila Ukrajina tím, že neprodloužila tranzit plynu Rusku přes své území. Tak se Ukrajina vzdává významné částky, kterou dostávala za tranzit ruského plynu (odhad za rok činí 1 miliardu dolarů). Slovensko přijde tím, že neumožní tranzit plynu přes své území z Ukrajiny dále na západ, o cca 400 milionů eur. Tedy, ve slovenském rozpočtu se nejedná o nevýznamnou částku, kterou bude potřeba něčím nahradit....

Nedávný útok ukrajinských dronů na jednu z přečerpávacích stanic v ruském Krasnodaru měl vlastně vyřadit z provozu plynovod TurkStream. A tedy zamezit dodávkám plynu do řady zemí, včetně zemí Evropské unie. A to i těch, které Ukrajinu podporují nejen humanitárně, ale také třeba dodávkami zbraní (Rumunsko, Bulharsko). Zelenskému by měl někdo vysvětlit, že jeho země bojuje s Ruskem, a nikoliv se zeměmi Evropské unie, ba ani s Tureckem. Turecko by přišlo, pokud by přes jeho území neproudil ruský plyn, kromě dodávek plynu i nemalé částky z poplatků za tranzit plynu.


Fialova vláda by měla české veřejnosti zdůvodnit, proč se vydala touto cestou. Ideologicky a geopoliticky je celá věc jasná (tedy v Bruselu a Washingtonu), ale finančně má celá záležitost jiný, nepěkný rozměr. LNG z USA i z Kataru, jsou podstatně, ba násobně dražší, nežli plyn dodávaný potrubím z Ruska.

Takže, milá vládo, předveď příslušné propočty, abychom viděli, jaký dopad to bude mít na českého daňového poplatníka. Velmi pravděpodobně se cena plynu začne zvyšovat ihned poté, co bude zřejmé, že by státy EU mohly schválit nový balíček sankcí proti Rusku a obávám se, že to udělají i proti zájmům svých obyvatel.

Jiří Paroubek


Anketa

Je podle vás snaha o stíhání Tomia Okamury (SPD) politicky motivovaná?

Ano 95%
transparent.gif transparent.gif
Ne 3%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 2%
transparent.gif transparent.gif