79f1cd6a-5e3f-102d-9127-003048330e04: Česká pozice: Mediální lži a korupce

KOMENTÁŘ

Mediální lži a korupce. Tak by se dalo charakterizovat mediální prostředí v České republice. Takovou pozici máme a není to příliš pozitivní zpráva.

3. listopadu 2012 - 07:00

Kdysi úspěšný a renomovaný novinář, který později ve své kariéře stanul v čele politické strany, nyní vzbudil velký rozruch, když ohlásil návrat ke svému řemeslu a přitom si chce ponechat poslanecký mandát.

Proč takové haló? Radek John nedělá přece nic jiného, než celá řada dalších zákonodárců, kteří si při výkonu funkce poslance ponechávají své živnosti či podnikají v různých profesích.

Ale prostředí se mění, bohužel často k horšímu. I svět českých médií je méně čitelný než dříve. Vznikla tu například celá řada nových zpravodajských serverů, které ale často postrádají objektivitu a přímo z nich čiší účelovost článků.

Jedním z takových internetových projektů je například server Ceskapozice.cz, který se často hlásí k transparentnosti podnikání.

Tento server patří společnosti Léko Media Group. Léko Media Group je společnost s ručením omezeným. Obchodní rejstřík uvádí, že jediným společníkem je bývalý šéfredaktor časopisu Euro, v Maďarsku narozený István Léko. Jako základní kapitál je zapsána částka 200 tisíc korun.

Patří však tento portál skutečně Lékovi, nebo jej skrytě platí čeští miliardáři, aby prostřednictvím nastrčené osoby v podobě protřelého novináře Léka zakryli svůj "mediální lobbing" či svou snahu o manipulaci s veřejným míněním?

Při rozjezdu tohoto serveru se vyrojila řada spekulací, kdo rozjezd platí. Léko tehdy uvedl, že má několik půjček, avšak osoby odmítl zveřejnit. Je to zvláštní, když jeho server "hlásá" transparentnost, avšak k finančním tokům ve své společnosti se odmítá vyjadřovat.

V nedávném rozhovoru pro Lidové noviny však podnikatel Andrej Babiš přiznal, že Českou pozici platí, i když prý nezasahuje do práce redaktorů. Mluvilo se také o možném propojení se Zdeňkem Bakalou.

A Léko se také nechává vidět ve společnosti šéfa protikorupčního fondu NFPK Karla Janečka a podporuje ho na veřejných akcích, kde se chlubí tím, že oba usilují o totéž - prý o rozkrývání korupčních případů a o transparentnost ve společnosti.  

Kde netransparentnost není, tam si ji ale klidně vymyslí - čtenář si to přece žádá. Server Ceskapozice.cz se nyní v jednom ze svých článků nejspíše záměrně a manipulativně vyjadřuje k jedné zcela jasné a transparentní majetkové struktuře.

Pro ilustraci - je to, jako kdybychom napsali, že přestože je Léko jediným společníkem, podle renomované právní kanceláře Toman&Devátý by se mohlo objevit několik "ale" a "možná".

Tedy podle "etických a novinářských standardů" pracovníků serveru Ceskapozice.cz je zcela možné, že Léko společnost nevlastní, neboť mohl svůj obchodní podíl "nedávno" prodat a tuto skutečnost opomněl nechat zapsat do obchodního rejstříku. Mohl by být tedy "bílým koněm" třeba lobbistů či kontroverzních podnikatelů.

Tento způsob novinařiny se nám zdá ubohý a nad rámec "slušné a profesionální" novinařiny a proto necháme Léka Lékem a bereme na vědomí fakt, že mu společnost skutečně patří. A že se díky obřím půjčkám neupsal nikomu, ani samotnému ďáblu.
 
Ne na celém mediálním trhu je však nečitelno. Příkladem může být Jaroslav Soukup, jehož mediální impérium zažívá rozmach - podařilo se mu koupit například časopis Týden či předluženou televizi Barrandov. Ne každé médium tedy vzbuzuje dohady a spekulace.

Jako v politice. Máme zavedené strany, zavedené politické značky a čitelné prezidentské kandidáty, od kterých víme, co můžeme čekat.

A pak různé zákulisní hráče, šedé eminence, nově se zjevivší spasitele, podivné kandidáty na prezidenta a podivné projekty na jedno použití, kterým vyhovuje nestabilita a chaos či nejlépe pád vlády.

Nečitelní v politice přitom často spolupracují s nečitelnými v médiích a opačně. Nečitelné šedé eminence potřebují získat veřejné mínění. A k tomu jim často slouží nově vzniklá a rádoby objektivní nečitelná zpravodajská média.

A jakou předpověď má tedy naše politické klima? Je nepřehledné a nestabilní, česká politická scéna přivádí svůj český lid "k šílenstvi", pád vlády hrozi takřka po celou dobu její existence a vyhlídky nejsou příliš ružové.

Kam tedy kráčíš, Česká republiko? Jaká bude Tvá pozice? Určitě Česká, ale nejspíš ne příliš hezká. Zatím jedeš z prudkého kopce pěkně "šusem", ale dole není dojezdová rovinka s jásajícím davem, ale jen jedna velká hromada politického a mediálního hnoje.

Adam B.Bartoš


Anketa

Kdyby se dnes konaly v ČR prezidentské volby, komu byste dali svůj hlas?