Finální test brexitové dohody Borise Johnsona tak přijde až tento týden. Nejprve dojde pravděpodobně k indikativnímu hlasování na nečisto (asi v pondělí) a pak na skutečné hlasování (pravděpodobně v úterý). Šance, že Boris Johnson sežene dostatečnou podporu, přitom po víkendu nevypadá vůbec jako malá. Boris Johnson sice zažil ponížení, kdy musel psát do Bruselu žádost o další odklad brexitu. Dal ale jasně najevo, že boj o dohodu pokračuje. A jeho vláda byla o víkendu přehlasována jen relativně lehce poměrem 322 ku 306. Řada z těch co dohodu nechtěla podpořit o víkendu, navíc nyní s “pojistkou” proti tvrdému brexitu odeslanou do Bruselu, říká, že dohodu podpoří. Pokud by se Borisi Johnsonovi podařilo dohodu prosadit, vytvoří se prostor pro zisky libry, eura (na frontě s dolarem) i středoevropských měn (na frontě s eurem).
Kromě brexitu tento týden přitáhne pozornost zasedání ECB, na kterém se bude loučit s trhy Mario Draghi. Žádnou změnu v nastavení měnové politiky však nečekáme - zajímavější budou komentáře týkající se vnitřních rozporů v bankovní radě v posledních měsících.
V neposlední řadě se můžeme těšit na první říjnovou nadílku podnikatelských nálad z eurozóny. Zejména PMI z německého průmyslu a německé Ifo budou napjatě sledované. PMI spadly na nejslabší úrovně od roku 2009 a ukazují v tuto chvíli na propad německé ekonomiky ve třetím kvartále o 0,3 % (mezikvartálně). Jakýkoliv záblesk stabilizace by byl pro největší evropskou ekonomiku dobrou zprávou.