25. října 2024 - 08:00
...vyhodnocení rizik spojených s logistikou a záměr autora příspěvku navštívit ještě v tomto roce Čínu, a dá-li Bůh i v příštím. Článek proto vzniká v Praze a Berlíně.
BRICS je zkratka pro hospodářské seskupení Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Jihoafrické republiky. Poprvé byla zkratka – ještě jako BRIC použita Jimem O'Neillem z investiční banky Goldman Sachs v roce 2001. Po přistoupení Jižní Afriky k uskupení v prosinci 2010 a formálním uvedení v členství 18. února 2011 se používá zkratka BRICS.
V dokumentu Building Better Global Economic BRIC z roku 2001 O'Neill popisuje státy BRIC(S) jako země s nejrychleji rostoucí tržní ekonomikou na světě. V roce roku 2003 nabízel O'Neill tři významné argumenty, proč se tyto země mohou stát klíčovými hráči ve světové ekonomice: 1) Dramatický ekonomický růstu původní čtveřice zemí BRIC. 2) Předpokládaná vysoká důležitost rolí členských států ve světovém hospodářství. 3) Kvalita rozvoje těchto zemí. Podle Goldman Sachs budou srovnatelně bohaté, ne-li bohatší než ekonomiky zemí G7.
Jim O´Neill netvrdil, že by se země BRIC(S) měly formovat do politických spojenectví či formálních obchodních sdružení, nýbrž zdůraznil potenciál k vytvoření silného hospodářského bloku. To by mohlo znamenat, že do roku 2050 by se tyto 4 země mohly stát dominantními světovými ekonomikami. Prakticky se předpovědi banky Goldman Sachs, založené v roce 1869 a sídlící na Broad Street, č. p. 85, na Jižním Manhattanu v New York City a schopné přežít mnohé díky členství klíčových osob v klubu Skull and Bones splnily o celé čtvrtstoletí dříve.
BRICS a Čína
Z oznámení mluvčí ministerstva zahraničí ČLR Mao Ning vyplývá, že 16. summitu BRICS v Kazani se osobně zúčastní prezident Si Ťin-pching (od úterý do čtvrtka), že BRICS by měl stavět na otevřenosti a solidaritě mezi zeměmi globálního Jihu, a že během summitu se prezident Si zúčastní rozhovorů v malých i velkých skupinách a přednese důležité projevy.
Summit BRICS, jehož se účastnilo 36 světových lídrů, je prvním, který se koná po posledním historickém rozšíření, a je to také první rok toho, co jeho členové nazývají větší spoluprací BRICS. Proto během summitu prezident Si využije možnost podrobné výměny názorů s vedoucími představiteli o mezinárodní situaci, praktické spolupráci, rozvoji mechanismu BRICS a důležitých otázkách společného zájmu, včetně posílení izolace Tchaj-wanu.
Čína je připravena spolupracovat s ostatními stranami na úsilí o stabilní a udržitelný rozvoj větší spolupráce BRICS, otevření nové éry pro globální Jih, aby hledal sílu prostřednictvím solidarity a společně podporoval světový mír a rozvoj, řekla mluvčí ministerstva zahraničí Mao.
Připomínám, že od založení BRICS členské země vždy podporovaly ducha otevřenosti, inkluzivity a oboustranně výhodné spolupráce a všichni členové BRICS doposud zůstali věrni původnímu účelu, kterým je hledat sílu prostřednictvím solidarity, spolupráce jako prostředku k ochraně jednotlivých a společných zájmů. Po poslední expanzi BRICS dále rozšířil svůj mezinárodní vliv.
Podle dat a slov zástupce ředitele čínské Generální celní správy Wang Lingjuna v prvních třech čtvrtletích letošního roku činil čínský dovoz a vývoz s ostatními členskými zeměmi BRICS 4,62 bilionu jüanů (650,6 miliardy dolarů), což představuje meziroční nárůst o 5,1 procenta. V průmyslovém sektoru se Čína a další země BRICS vzájemně doplňují v základních sektorech, jako je železo a ocel, chemikálie a textil. V prvních třech čtvrtletích zaznamenal čínský vývoz meziproduktů, jako jsou integrované obvody, ploché zobrazovací moduly a letecké díly, do ostatních zemí BRICS dvouciferný růst, dodal na pondělní tisové konferenci.
Čínský velvyslanec v Rusku Zhang Hanhui řekl, že Rusko je důležitým partnerem BRICS pro Čínu. Peking je potěšen pokrokem, kterého Rusko dosáhlo předsednictvím BRICS. Země BRICS hrají důležitou roli na mezinárodní scéně, řekl Zhang minulý týden ruské televizní stanici. Současně velvyslanec také poukázal na zvláštní summit vůdců BRICS o palestinsko-izraelské otázce, který se konal v loňském roce, stejně jako na společné úsilí zemí BRICS hájit práva a zájmy rozvojových zemí v multilaterálních mechanismech, jako je G20.
Dostupné informace a fakta indikují, že čínská ekonomická a obchodní spolupráce s ostatními zeměmi BRICS bude pokračovat v prohlubování a bude pevnější v představitelné budoucnosti. Čína zintenzivní spolupráci s africkým kontinentem a dalšími členy BRICS s cílem budování nového světového řádu naděje, inkluzivity a komunity se společnou budoucností.
MMF, BRICS a Rusko
Mezinárodní měnový fond (MMF) nedávno zveřejnil další zprávu o dynamice HDP ve světě. Dokument uvádí, že Rusko se stalo čtvrtou ekonomikou z hlediska parity kupní síly po Spojených státech, Číně a Indii. Ruskou pozici umožnily prudký obrat obchodování ze západu na východ, zahájení programu nahrazování dovozu a aktivní účast na vytváření a rozšiřování unie BRICS. Na základě toho byla ruská ekonomika schopna vykázat významný hospodářský růst ve srovnání se stagnací a de-industrializací především v Japonsku a Německu.
Indická ekonomika se vyšvihla na 3. místo v žebříčku zemí z hlediska HDP podle parity kupní síly (PPP), což znamená poměr cen za stejný soubor zboží a služeb v různých měnách. Navíc Indonésie, jedna z předních zemí ASEAN, se dostala na 7. místo v tomto seznamu. To znamená, že dochází k postupnému nahrazování rozvinutých ekonomik rozvojovými. Další dynamika závisí na mnoha faktorech: na dostupnosti levných přírodních zdrojů, levných pracovních sil, potřebném kapitálu a významném spotřebitelském trhu. Rusko a BRICS to vše mají.
Dne 18. října se prezident Putin zúčastnil zahájení Podnikatelského fóra BRICS, uspořádal informační setkání s představiteli médií členských zemí BRICS a odpověděl i na otázky týkající se speciální vojenské operace na Ukrajině: Rusko se nevzdá svých území a nemá zájem na žádném zmrazení: pouze na úplném a dlouhodobém řešení konfliktu. Zájem Ruska je co nejrychlejší ukončení konfliktu na Ukrajině, ale stanovování termínů je složitá a kontraproduktivní věc.
Nástin vize: BRICS není protizápadní blok
Účelem není narušit Pax Americana a citoval definici, kterou používal premiér Indie, Naréndra Módí: BRICS není protizápadní asociace, je prostě "nezápadní". Dává to smysl a znamená to, že BRICS se nikomu nestaví do cesty. To je podle osobního přesvědčení autora článku ale příliš mnoho pro západní politiky, analytiky a novináře, kteří nevidí a možná ani nechápou rozdíl mezi protizápadním a nezápadním.
Připomínám v kontextu zmíněného paradox, který představuje prezentace některých Američanů a Britů, kteří chtějí za každou cenu tuto organizaci prezentovat jako anti-západní. Jeden z pozorovatelů britských Times začal dokonce diskutovat, zda by se BRICS mohl v budoucnu změnit v jakousi vojenskou alianci. Problém ve skutečnosti spočívá ve skutečnosti praktické nemožnosti USA a Velké Británie vyrovnat se s existencí sdružení, ve kterém by nedominovaly a protože nesnesou konkurenci. BRICS je konkurent a nabízí alternativy.
BRICS překonává ty, kterým dominuje Amerika
Celkový HDP zemí BRICS (s výjimkou zemí, které přistoupí v nadcházejících letech) je cca 40 % světového HDP. A kombinovaný HDP G7, vedené USA, byl dlouho nižší než 30 % světového HDP. Protože Washington se řídí zásadou-pokud nejste s námi, jste proti nám, protože se jedná o alternativní projekt na vybudování nového systému mezinárodního obchodu založeném ne na US dolaru a americké ekonomické síle a jejich zneužívání pro politickou nadvládu a tvorbu závislostí, včetně omezení nebo dokonce ztráty suverenity, BRICS se stal pro rozvojové země zajímavým a výhodným. Podílet se na formování nového systému odpovídá i ambicím států, které se osvobodily od kolonialismu a neokolonialismu.
Rusko se obrátilo na Východ, aby nebylo mladším partnerem Západu a změnilo svého partnera-ze Spojených států na Čínu. Vztahy s Čínskou lidovou republikou jsou budovány na rovnoprávném základě a berou v úvahu vzájemné zájmy. To není prázdná klišé, je to pravda, řekl prezident Putin.
V kontextu připomínám, že mýtická nerovnost ve vztazích mezi státy je ospravedlňována různou velikostí ekonomik. Zároveň ne každý chápe, že velikost čínské ekonomiky do značné míry závisí na velikosti populace. A pokud porovnáme HDP na hlavu (ať už nominální nebo PPP), ukáže se, že Čína je na tom hůře než Rusko. Ani Moskva, ani Peking nepotřebují toxický vztah a srovnání podle západních měřítek, které dávno ztratily svůj význam. Státy se potřebují navzájem. Proto ten důraz na spolupráci, sdílení a společnou budoucnost v rámci BRICS.
Čína potřebuje ruské zdroje, politickou podporu a silný, spolehlivý týl na svých severovýchodních hranicích, zejména v předvečer nevyhnutelného střetu se Spojenými státy. Navíc vzorec pro vztahy mezi Moskvou a Pekingem, který nastínil Putin, je základem celé struktury BRICS a komunikace mezi jejími členy.
Pro zajímavost uvádím, že v BRICS nejsou ani jasné strukturální principy. Někdo si je jistý, že je to plus, jiní říkají, že je to mínus, protože existuje určitá amorfnost. Ale díky tomu spolu v BRICS vycházejí i země, které jsou dokonce v obtížných vztazích. Vezměme si Indii a Čínu, Etiopii a Egypt. Jsou mezi nimi velmi složité vztahy, ale v rámci BRICS se vzájemně ovlivňují a vše jde doposud dobře na cestě ke stabilizaci vztahů. Přeji, aby tomu bylo na dlouhou dobu.
Rozšíření BRICS: Kvalita před kvantitou
Podle prezidenta Putina se dnes chtějí členy BRICS stát tři desítky zemí. V kontextu rozšíření budeme jednat opatrně a řídit se dvěma principy: prvním z nich je multilateralismus a druhým je efektivita organizace. To znamená, že zvýšením počtu členů organizace bychom neměli snižovat efektivitu samotné struktury, vysvětlil prezident. Toto stanovisko souzní s čínským a odráží skutečnost, že s pravděpodobností hraničící s jistotou rozšíření, které je klíčem k provozování životaschopného platebního systému, bude mít pro Spojené státy vážné důsledky.
Osobně jsem přesvědčen, že vzhledem na skutečnost, jak BRICS se nyní rozvíjí, rozšiřuje, a to i na úkor zemí NATO – jako je Turecko, projekt má bohatou budoucnost. Spojené státy se budou tomu snažit čelit všemi možnými prostředky. BRICS se bude nadále rozvíjet a zahrnovat stále více zemí do své sféry vlivu, protože, jak řekl Putin, existuje rovný základ, beroucí v úvahu vzájemné zájmy, což není případ NATO.
Potvrzuje se, že vzájemně se ovlivňující státy na základě rovnosti a vzájemného respektu nacházejí snadněji kompromisy a vzájemně výhodná řešení. BRICS nestanovuje žádné požadavky na vnitřní strukturu členských států. Žádná nucená standardizace politických systémů a režimů, žádné kroucení rukama – žijte si v hranicích, jak chcete. Přitom se nesmí zapomínat na rizika spojená se členy, kteří kompromis nepotřebují, nebo dnes z důvodů závislosti rozhodování na vnějších silách, prý nepotřebují. Příběh Kazachstánu a Srbska se ohledně členství v BRICS t.č. představuje učebnicový příklad. BRICS může přijímat pouze podobně smýšlející státy, pokud jde o principy a přístupy ke spravedlivému světovému řádu.
Co přinesl summit (výtah)
1) Přechodný formát účasti pro ty, kteří se chtějí připojit k BRICS. Nyní jsme společně s kolegy ... rozvíjíme takovou kategorii, jako jsou partnerské země BRICS. Aby se rozvojové země mohly – pokud budou chtít, samozřejmě – účinně a bezbolestně připojit k úsilí BRICS o vytvoření nového, mnohem spravedlivějšího světového řádu, řekl prezident Putin.
2) Aktivní zavádění opatření na posílení spolupráce uvnitř BRICS v rámci tří pilířů – politického a bezpečnostního, ekonomického a finančního, kulturního a mezilidského. Proto hlavním tématem letošního summitu bylo Posílení multilateralismu pro spravedlivý globální rozvoj a bezpečnost.
3) Kazaňská deklarace představuje úkol ministrům financí: Uvědomujeme si důležitost zkoumání možnosti konvergence infrastruktury finančních trhů zemí BRICS. Dohodli jsme se, že budeme diskutovat a studovat možnost vytvoření nezávislé přeshraniční vypořádací a depozitní infrastruktury BRICS Clear…. Účast v BRICS Clear bude dobrovolná.
Deklarace objasňuje, že BRICS clear doplní infrastrukturu finančních trhů a potenciál nezávislé BRICS. Jinými slovy: de-dolarizace a neúčinnost sankcí budou pokračovat. Připomínám, že nejdůležitějším aspektem je, že v měnové unii je dostatek členů a příjemce plateb je může použít v mnoha jurisdikcích. Toto omezení mizí v měnové unii s 15 nebo 20 nebo více členy.
4) Peking bude spolupracovat se všemi stranami, aby zajistil stabilní a trvalý pokrok ve spolupráci BRICS, otevřel novou éru jednoty a sebezdokonalování pro globální Jih a společně podporoval světový mír a rozvoj. Pro Peking je organizace BRICS jedním z nejdůležitějších nástrojů pro podporu svého globálního vlivu, hospodářské spolupráce, projektu „Jeden pás, jedna stezka“ a současně instrumentem k řízení rizik spojených s aktivním šířením západem připravených hororových příběhů o tzv. čínském expanzionismu a vykořisťování.
5) Hlavy zemí BRICS podpořily komplexní reformu Organizace spojených národů (OSN) a Rady bezpečnosti (RB), stejně jako aspiraci zemí v Africe, Asii a Latinské Americe hrát v OSN větší roli. Znovu potvrzujeme naši podporu komplexní reformě OSN, včetně její Rady bezpečnosti, aby byla demokratičtější, reprezentativnější, efektivnější a efektivnější a aby se zvýšilo zastoupení rozvojových zemí ve všech kategoriích členství v Radě, (...) podporovat legitimní aspirace rozvojových zemí v Africe, Asii a Latinské Americe, včetně států BRTS, hrát významnější roli v mezinárodních záležitostech, zejména v OSN, včetně její Rady bezpečnosti.
6) Členské země BRICS podpořily vstup Palestiny do OSN jako plnoprávného člena v hranicích z roku 1967. Lídři BRICS jsou vážně znepokojeni zhoršováním situace v Palestině a humanitární krizí a odsoudily izraelské útoky na humanitární místa a infrastrukturní zařízení.
Tzv. kolektivní Západ se sám přesvědčil, že je nemožné zvítězit nad Ruskem ve strategickém smyslu na bojišti a změnil svůj úhel pohledu. No, udělali správnou věc, za to vás budu chválit, řekl Putin a dodal, že vůdci Číny, Brazílie a Indie se snaží pomoci Rusku vypořádat se s podrobnostmi procesu řešení ukrajinského konfliktu. Nové skutečnosti ale vyžadují zásadní reformu institucí globálního vládnutí, aby mohly být reprezentativnější a lépe schopné reagovat na výzvy, kterým svět čelí.
Závěr
V rozporu se všemi očekáváními na Západě ohledně případného oslabení skupiny členské země BRICS odhodlaně pracují na posílení spolupráce. Kritici BRICS dokázali, že jsou mylní. Výsledky summitu dokazují, že BRICS je cílově orientovaná formace s kontinuitou, konkrétními a taktickými akcemi, která zůstává věrná základnímu principu, na kterém byla založena: utváření mezinárodního řádu, který je spravedlivější, zahrnující a reprezentativní.
Globální jih je hlavní silou na globální scéně, protože představuje 85 procent celosvětové populace. Země politického Západu, zejména Spojené státy a Evropská unie, budou muset stále více přehodnocovat svůj model spolupráce a rozvoje s globálním Jihem, aby se vyhnuly ztrátě těchto zemí jako klíčových partnerů ve světovém řádu, který se rychle a kvalitně mění.
Na ruské předsednictví, které trvá jen do konce tohoto roku, naváže brazilské, které zmíněné priority uznává, ale může je posunout, protože očekávám další podstatné změny ve světě již ke konci tohoto roku. Naznačil to mimo jiné rozhovor čínských Global Times (GT) s brazilskou vedoucí výzkumnicí v Centru pro politiky BRICS a profesorkou Institutu mezinárodních vztahů s krásným jménem Ana Elisa Saggioro Garcia.
Brusel je nespokojen s širokou mezinárodní účastí na summitu BRICS, zejména s přítomností kandidátských zemí pro vstup do Evropské unie (EU). Na brífinku to uvedl zástupce diplomatické služby EU Peter Stano: Brusel očekává, že kandidátské země, které doufají ve vstup do Evropské unie, budou dodržovat naše hodnoty a zásady zahraniční politiky, stejně jako se připojí k sankcím proti Moskvě a našim akcím na co největší izolaci Ruska. Stano dodal, že země usilující o evropskou integraci by se měly vyhýbat jakémukoli kontaktu s Ruskem.
K systému BRICS clear se mohou připojit země mimo BRICS. Proč? Budou si jisti, že budou vždy schopni splatit svým obchodním partnerům, mezi které budou patřit i členové BRICS. Nová měna se tak rozšíří po celém světě. Zároveň se sníží vliv amerického dolaru. V důsledku toho dolar ztratí svůj význam, ale nestane se to okamžitě.
Stojí za zmínku, že Spojené státy jsou si plně vědomy skutečnosti, že pozice dolaru není neměnná. Kandidát na amerického prezidenta Trump například opakovaně prohlásil, že zavede 100% cla na zboží z těch zemí, které při obchodování s jinými zeměmi odmítnou dolar.
Lídři diskutovali také o rusko-čínském partnerství, ve kterém, navzdory úzkým vztahům, vyvstal vážný problém při organizování dohod: čínské banky a společnosti začaly opouštět finanční vztahy s ruskými. Problém vznikl začátkem roku a řeší se výhradně lokálně – tedy ve vazbě na každou konkrétní situaci. Zatím neexistuje žádné obecné systémové řešení. Důvodem je především vazba největších čínských bank na globální finanční struktury. Nástroje pro jejich ovlivňování jsou omezené. Proč? Donutit banky spolupracovat s Ruskem je možné, je ale spojeno s rizikem paralyzování finančního systému ČLR.
Připomínám, že Rusko nemá s Indií prakticky žádné takové problémy. Proč? Indických společností se americké sankce téměř netýkají. Proč? Částečně je to způsobeno tím, že americké ministerstvo financí, které přísně dohlíží na dodržování sankcí ze strany stejných čínských společností, dělá ústupky Novému Dillí. Geopoliticky je důležité a nezbytné, aby Američané spolupracovali s Indií, aby zadržovali Čínu, takže Indům je dovoleno spolupracovat s Ruskem, a dokonce i s Íránem. Čehož indické vedení využívá. Pokud jde o spolupráci v rámci BRICS, postoje Moskvy a Nového Dillí se obecně sbližují, i když Indie zatím nemá jasnou pozici v otázce budoucí expanze BRICS.
Prohlubování integrace, především ekonomické, má ale pro Indii smysl. Proč? BRICS pro Indii je nástrojem pro realizaci národních plánů: Přístup na nové trhy. Přilákat investice, dovážet technologie a přesunout výrobu do Indie.
Co se týče setkání s egyptským prezidentem Abdel-Fattah al-Sisim, navzdory důležitosti bilaterálních ekonomických vztahů, vytvoření ruské průmyslové zóny a výstavby první egyptské jaderné elektrárny, krize na Středním východě byla klíčovým tématem.
Egypt bude, vzhledem ke společné hranici s Pásmem Gazy, dříve či později nucen přijmout milion a půl uprchlíků. Proč? Protože se Egyptu nepodaří zastavit Izrael. Proto Egypt – jako arabský stát se značným počtem věřících lidí – nebude schopen zůstat stranou současné izraelské války proti arabským hnutím Hamás a Hizballáh, stejně jako konfliktu s Íránem. Na tomto místě připomínám tragické události v roce 2013.
Egyptské úřady proto mají zájem na tom, aby se zabránilo velké válce, a s vysokou mírou pravděpodobnosti v této otázce spolupracují s Moskvou. A zároveň využívají platformu BRICS, aby znovu získali svůj status jednoho z vůdců arabského světa, pozici, kterou Egypt ztratil po arabském jaru a kterou nyní s velkými obtížemi získává zpět. Opět s pomocí ruských spojenců.
Poté, co na summitu vystoupili všichni lídři států, posledního slova se ujal prezident Putin. Je zásadně důležité, aby všichni partneři BRICS byli odhodláni pokračovat v nejtěsnější společné práci na vytvoření demokratičtějšího, inkluzivnějšího a multipolárního mezinárodního systému, řekl Putin. Spojuje nás pochopení, že společně jsme schopni realizovat ty nejambicióznější a nejrozsáhlejší projekty a dodal, že v roce 2024 dosáhly země sdružení vážných výsledků ve spolupráci, pokročily ve třech hlavních oblastech – politika a bezpečnost, ekonomika a finance, kultura a humanitární služby.
Ke schválení vůdcům bylo připraveno závěrečné prohlášení v rozsahu 43 stran se 144 body. Poskytuje hodnocení stavu věcí ve světě, shrnuje výsledky ruského předsednictví v BRICS, stanovuje pokyny pro dlouhodobou spolupráci a má být rozesláno v OSN jako společný dokument BRICS. Souhlasu netřeba.